REKLAMA
  • Inne gatunki
  • Gady i płazy

Wąż domowy dla początkujących — egzotyczne zwierzę do terrarium

Opublikowane: 10:15 Przeczytasz w: 6 min

Dobry wąż dla początkujących hodowców to najczęściej wąż zbożowy: nie za duży, niegroźny i pięknie ubarwiony. Dowiedz się, jak należy się nim opiekować. Sprawdź, jakie inne węże domowe są polecane amatorom.

Spis treści

    Które węże dla początkujących sprawdzą się najlepiej?

    Czy istnieje taka kategoria gadów jak węże dla początkujących? Okazuje się, że do gatunków węży, które najlepiej sprawdzają się w roli węży domowych należą węże zbożowe, które wywodzą się z węży połozowatych. Wąż zbożowy w sprzyjających warunkach może żyć nawet 20 lat. Dorosły osobnik ma około 1,5 metra długości, zdarzają się jednak okazy sięgające nawet 2 metrów. Węża zbożowego poleca się osobom dopiero raczkującym w hobby, jakim jest hodowla gada w domu, m.in. dlatego, że nie jest on specjalnie wymagający, nie osiąga dużych rozmiarów, poza tym jest przyjazny dla otoczenia i niejadowity. Ponadto jego ciało pokrywa oryginalne ubarwienie, u każdego osobnika może wyglądać odmiennie.

    Inne węże domowe to np. węże dusicielowate i pytonowte, do których zalicza się m.in. takie zwierzęta jak wąż boa dusiciel oraz pyton królewski. W Polsce występuje zakaz hodowli węża jadowitego.

    Aby posiadać boa dusiciela, trzeba dysponować odpowiednio dużą przestrzenią do postawienia dużego terrarium. Dorosłe osobniki potrafią mierzyć 3-4 metry, a ich waga oscyluje wokół 15 kg, zatem lokum dla węża boa musi być dość obszerne. Warto wspomnieć, iż te węże nie są jadowite, choć niektórzy uważają je za straszne zwierzęta. Mogą jednak dotkliwie ugryźć, jeśli postępuje się z nimi w niewłaściwy sposób.

    Pyton królewski waży około 5 kg, a docelowo osiąga długość 1,5 metra. Uważa się je za bardzo przyjacielskie zwierzęta domowe, co nie znaczy, że nie mogą niebezpiecznie zasyczeć, czy nawet ukąsić, jednak nie są jadowite.

    Co należy wiedzieć o hodowli węża?

    Chcąc kupić węża domowego, musimy zdać sobie sprawę, że należy mu stworzyć warunki jak najbardziej zbliżone do naturalnych. Zatem przede wszystkim należy wybrać odpowiednie terrarium, które nie będzie ani za małe, ani za duże dla naszego pupila, więc dopasowane wielkościowo do danego gatunku. Zbyt ciasne lokum węża będzie go ograniczać i może spowodować deformacje ciała oraz różne dolegliwości fizyczne i psychiczne. Natomiast zbyt duże rozmiary terrarium mogą wzbudzić w zwierzęciu lęk. Przykładowo dla węża zbożowego najlepsze będzie mieszkanko o rozmiarach co najmniej 120 cm x 50 cm x 50 cm.

    To, ile żyją węże domowe, zależy nie tylko od tego, w czym mieszkają węże domowe, ale też jak mieszkają. W domowych hodowlach powinny się znaleźć odpowiednie urządzenia, które właściwie nagrzeją, naświetlą oraz zadbają o prawidłową wilgotność powietrza pomieszczenia dla węża. Dla przykładu temperaturę dla najpopularniejszych gatunków domowych węży, czyli dla zbożówek, należy ustawiać na minimum 23 stopnie Celsjusza, maksymalnie do 32°C. Wilgotność powinna wahać się w okolicy 70%.

    Jakie warunki powinno się stworzyć wężowi w terrarium?

    Poza powyższymi rozwiązaniami, które musimy wprowadzić do domowej hodowli, warto wiedzieć, jak uprzyjemnić zwierzakowi życie w nowym domu.

    Należy pamiętać, że węże lubią kąpiele. Dlatego powinniśmy zaaranżować gadowi zbiornik z wodą, w którym mogą się wylegiwać, a także pić z niego wodę. Terrarium oraz roślinki, które znajdują się w jego wnętrzu dobrze też zraszać spryskiwaczem z wodą.

    Co więcej, zapewnijmy wężowi dobre podłoże, którym mogą być m.in. mech, odpylone trociny, kora, czy włókno kokosowe. Dla tych zwierząt ważna jest możliwość chowania się w różnych kryjówkach, gdzie w spokoju trawią pokarm, odpoczywają itp. W sklepach zoologicznych z łatwością dostaniemy korzenie, groty skalne i konary oraz odpowiednie rośliny do terrarium.

    Czym karmić węża?

    Przed zakupem węża trzeba sobie uświadomić, że żywi się on małymi zwierzętami, najlepiej żywymi, na które może zapolować. Co jedzą węże domowe? Młode osobniki karmi się głównie mysimi oseskami. W menu dorosłego węża znajdują się inne gady i płazy, m.in.:

    • myszy,
    • chomiki,
    • świnki morskie,
    • szczury,
    • jaszczurki,
    • ryby,
    • różne gatunki ptaków (także pisklęta),
    • a nawet owady.

    Nieco większe węże domowe chętnie jedzą małe króliki.

    Pokarm wężom domowym wystarczy podawać raz na 2-3 tygodnie, jednak młode węże potrzebują częstszego karmienia: 2-3 razy w tygodniu. Nie zapominajmy o regularnym pojeniu węży i codziennej wymianie wody na świeżą.

    Zdarzają się przypadki, kiedy gady odmawiają jedzenia. Często wiąże się to z takimi sytuacjami jak wylinka u węża!!!, czy ciąża u samicy.

    Ile kosztuje wąż domowy?

    Wąż zbożowy kosztuje od około 100 zł do około 350 zł. Za rzadsze, większe, czy ciekawsze okazy trzeba jednak zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

    Dla osób początkujących węże to nie jedyny wydatek. Aby zafundować tym stworzeniom odpowiednie warunki, musimy liczyć się z koniecznością kupna terrarium, grzałek, lamp, zraszaczy powietrza, właściwego podłoża, dekoracji, roślin, pojemnika na wodę itp. Nie zapominajmy o potrzebie systematycznego kupowania pożywienia dla zwierzęcia, czyli o stałej podaży myszy i innych żywych posiłków.

    Wężem domowym należy się troskliwie zająć. Jego terrarium powinno być dopasowane do jego wielkości, co nie oznacza, że dom dla gada zawsze musi być sporych rozmiarów. Istotną kwestią dla początkujących hodowców jest to, aby stworzyli swoim podopiecznym warunki maksymalnie podobne do naturalnych. Jeśli wybrany wąż w naturze zamieszkuje lasy równikowe, powinno się mu zapewnić w niewoli otoczenie jak najbliższe temu klimatowi.

    Bibliografia
    1. M. Gorazdowski, M. Kaczorowski, Wąż zbożowy, amurski, chiński, Wydawnictwo Egros, 2011.
    2. Jan-Cor Jaconbs, Węże, Wydawnictwo Galaktyka, 2005.
    3. Chris Mattison, Atlas węży, Wydawnictwo Solis, 2006.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.