Źródło: 123rf.com
 • Inne gatunki
 • Gady i płazy

Kameleon jemeński — opis gatunku i wszystkie informacje

Opublikowane: 22.09.202308:57 Przeczytasz w: 4 min

Kameleon jemeński (Chamaeleo calyptratus) to egzotyczny pupil o imponujących rozmiarach ciała i ciekawych zwyczajach. Czy jest odpowiedni dla początkujących terrarystów? Jak o niego zadbać? Sprawdź to!

Spis treści

  Kameleon jemeński — opis gatunku i wszystkie informacje. Źródło: 123rf.com

  Kameleon jemeński – co to za gad?

  Jak wskazuje nazwa zwyczajowa, omawiany gatunek pochodzi z Jemenu, a konkretnie z jego zachodnich i południowo-zachodnich terenów. Kameleony jemeńskie zamieszkują górzyste tereny. Tamtejszy suchy klimat dwa razy w roku przerywany jest porą deszczową, której nierzadko towarzyszą podtopienia.

  Jak wygląda kameleon jemeński?

  Omawiany gad to jeden z największych gatunków kameleonów. Dorosły samiec może osiągnąć nawet 61 cm długości ciała (razem z ogonem). Samice są znacznie mniejsze i drobniejsze, jednak nawet one mogą mierzyć ponad 30 cm. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest pokaźnych rozmiarów wypukłość na czubku głowy, nazywana kaskiem. U samic kameleona jest ona nieco mniejsza niż u samców.

  Dymorfizm płciowy u tych jaszczurek jest zresztą dosyć wyraźny. Samiec kameleona jest znacznie większy od partnerki i bardziej intensywnie wybarwiony. W hodowlach dostępne są jaszczurki w bardzo różnych kolorach. Najczęściej spotykamy je w barwach takich jak:

  • złote,
  • niebieskie,
  • czerwone,
  • brązowe,
  • czarne.

  Samica kameleona jemeńskiego jest zaś zazwyczaj zielono-brązowa lub lekko pomarańczowa. Dodatkowo samce mają w okolicach pięt niewielkie narośle zwane ostrogami. Co istotne, jaszczurki tego gatunku nie zmieniają koloru, aby kamuflować się z otoczeniem. Dochodzi do tego w innych okolicznościach, na przykład podczas walki, okresu godowego, czy ciąży.

  Jaki jest charakter kameleonów jemeńskich?

  Przedstawiciele tego gatunku uchodzą za wyjątkowo agresywny gady. Czy to prawda? W okresie godowym samce rzeczywiście mocno ze sobą rywalizują i dochodzi między nimi do regularnych walk. Z wyjątkiem spotkań w celach prokreacyjnych kameleony jemeńskie rzadko widywane są w towarzystwie. Nie oznacza to jednak, że pupil będzie agresywny w stosunku do człowieka. Po prostu zaleca się trzymanie tych zwierząt w terrarium pojedynczo.

  Kameleon jemeński — opis gatunku i wszystkie informacje. Źródło: 123rf.com

  Co jedzą kameleony jemeńskie?

  Dieta kameleonów jemeńskich powinna być dobrze zbilansowana i możliwie jak najbardziej różnorodna. To zwierzęta wszystkożerne, które w naturze poza owadami i drobnymi bezkręgowcami żywią się również pokarmem roślinnym. A co jedzą kameleony w hodowlach? Najczęściej podaje się im:

  • świerszcze,
  • karaczany,
  • mączniki,
  • mole woskowe.

  W okresie wiosenno-letnim możesz uzupełniać jadłospis zwierzaka o złapane na łąkach pająki albo inne bezkręgowce. Żywe owady warto podawać w głębokich pojemnikach, które zminimalizują ich ucieczkę, a jednocześnie pozwolą twojemu zwierzakowi dosięgnąć ich językiem.

  Idealne terrarium kameleona jemeńskiego

  W przypadku każdego zwierzęcia wielkość terrarium jest bardzo istotna. Dla jednego kameleona jemeńskiego płci żeńskiej należy przygotować zbiornik o wymiarach przynajmniej 60x60x120 cm. Terrarium samca powinno być jeszcze większe. Tutaj sprawdzi się takie o wielkości 90x60x120 cm. Pamiętaj, że to bardzo duże jaszczurki, które potrzebują przestrzeni. Podane wymiary terrarium to jedynie niezbędne minimum a zasada im więcej, tym lepiej sprawdzi się tutaj wyjątkowo dobrze.

  Terrarium dla kameleona powinno być bardzo dobrze wentylowane, dlatego zadbaj o to, aby przynajmniej dwie ściany były wykonane z siatki. W zbiorniku powinna znajdować się duża i rozgałęziona roślina o twardych liściach.

  Każdy jemeński kameleon potrzebuje w swoim zbiorniku odpowiedniej wilgotności. Powinna ona utrzymywać się na poziomie 50-60%. Pamiętaj o regularnym spryskiwaniu terrarium z pomocą wody. Kameleony jemeńskie są ciepłolubne, dlatego w pojemniku należy umieścić żarówkę grzewczą. Pamiętaj jednak, aby zwierzak nie miał do niej bezpośredniego dostępu i nie miał szansy się poparzyć.

  Ile kosztuje kameleon jemeński?

  Na to ile kosztuje kameleon!!! składa się wiele czynników. Najbardziej istotny jest podgatunek, odmiana kolorystyczna oraz doświadczenie hodowcy. Średnia cena za jednego samca wynosi od 40 do 150 złotych. Najrzadsze odmiany mogą jednak kosztować nawet tysiąc złotych.

  Chamaeleo calyptratus jest dużym i bardzo wymagającym gadem. Zarówno jego terrarium, jak i dieta wymagają pracy, wiedzy oraz nakładów finansowych. Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z terrarystyką wybierz inny gatunek. Być może lepiej sprawdzi się dla ciebie wąż dla początkujących.

  Oceń artykuł

  Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
  0/400

  Brak komentarzy

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

  Dostosowujemy się do Ciebie

  Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.