Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Gady i płazy

Agama błotna – terrarium, hodowla, cena jaszczurki

Opublikowane: 09:23 Przeczytasz w: 7 min

Czy wiesz, że agamy błotne są świetnymi pływakami a żywią się m.in. świerszczami i noworodkami mysz? Poznaj bliżej te popularne jaszczurki.

Spis treści

    Agama błotna – co to za zwierzę? 

    Agama błotna, znana też jako agama wodna, naturalnie zamieszkuje tropikalne lasy deszczowe. Chińska agama wodna pochodzi z południowo-wschodniej Azji. Łacińska nazwa tego zwierzęcia brzmi physignathus cocincinus. Agamę błotną zalicza się do jaszczurek drzewnych, zimnowodnych, z rzędu łuskonośnych z rodziny agamowatych. Agamy błotne uwielbiają zamieszkiwać okolice rzek i innych zbiorników wodnych. W wodzie się załatwiają, kopulują, zrzucają skórę i odstresowują się. Agamy błotne to świetni pływacy. Zdarza się, że nurkują na dno zbiornika z wodą, nie wychylając się na powierzchnię przez około pół godziny. 

    Agama błotna stanowi jeden z najbardziej popularnych gatunków jaszczurek hodowanych i trzymanych w domowych terrariach. 

    Jak wygląda agama błotna? 

    Agama błotna przebywając w naturalnych warunkach potrafi osiągnąć nawet metr długości. Mieszkając w niewoli gady nie dorastają zwykle do takich rozmiarów. Samce mierzą około 70-80 cm, a samiczki ok 60-70 cm. Kolor umaszczenia agamy błotnej jest bardzo ciekawy i niejednorodny. Potrafi się przeobrażać od barwy zielono-żółtej do szaro-zielonej, na co wpływ mają warunki panujące na zewnątrz oraz nastrój jaszczurki. Głowa agamy wodnej jest płaska, trójkątna, u samców nieco większa. Charakterystyczne jest podgardle jaszczurki, które może przybierać kolor czerwony, pomarańczowy lub jasnoniebieski. 

    Agamę błotną wyróżnia też długi, umięśniony, spłaszczony ogon, który stanowi 2/3 długości ciała gada. Wzdłuż całego ciała agamy błotnej przebiega grzebień, który u męskiej płci jest wyższy. Skórę physignathus cocincinus pokrywają drobne łuski. Silne kończyny zdobią ostre pazurki. 

    Tryb życia agamy błotnej 

    Ta jaszczurka nadrzewna jest zwierzęciem zmiennocieplnym, które uprawia dzienny tryb życia. Przez większość dnia wygrzewa się na gałęziach i konarach drzew, lubi przebywać w pobliżu rzek i innych wodnych zbiorników, w których może się chłodzić, odpocząć, itd. Mieszkająca w terrarium agama błotna zwykle przesiaduje na półkach, umieszczonych pod oświetleniem UVB, które jest niezbędne do zdrowego i prawidłowego funkcjonowania jaszczurki. 

    Terrarium dla agamy błotnej i jego wyposażenie 

    Agama błotna przebywając w niewoli musi mieć zapewnione godziwe warunki bytowe. Należy kupić takie terrarium dla agamy, w którym będzie się czuła wygodnie i komfortowo. Oznacza to, że dorosłe osobniki powinny zamieszkiwać "klatkę" o minimalnych wymiarach: 120 cm (długość) x 80 cm (szerokość) x 150 cm (wysokość). Para agam błotnych będzie się swobodnie czuła w pomieszczeniu: 150 cm x 80 cm x 170 cm. Młode osobniki zmieszczą się w terrarium o wielkości 80 cm x 50 cm x 60 cm. 

    Bardzo ważną kwestią jest utrzymanie odpowiedniej temperatury w terrarium dla agamy. W ciągu dnia powinna się ona wahać między 25 a 30 stopni Celsjusza, natomiast w nocy - w okolicy do 24 stopni C. 

    Istotnym wyposażeniem terrarium dla agamy jest właściwe oświetlenie. Terrarium powinno mieć zainstalowane urządzenie, które przez 12-13 godzin na dobę będzie emitowało promieniowanie UVB. 

    Następna ważna sprawa w terrarium dla agamy dotyczy wilgotności powietrza, która w ciągu dnia powinna oscylować wokół 70-80%, natomiast w nocy - dochodzić nawet do 90%. 

    Nieodzowny wystrój terrarium powinien stanowić duży basen, a także gałęzie, konary, półki, rośliny, w których jaszczurka będzie mogła się schować, odpocząć oraz po których będzie się wspinać. Podłoże terrarium dla agamy powinno tworzyć włókno kokosowe. 

    Agama błotna – hodowla 

    Hodowla agamy błotnej nie należy do najłatwiejszych. Przede wszystkim należy dysponować dużą powierzchnią, na której stanie terrarium. Samo terrarium, jak i akcesoria, stanowiące wyposażenie terrarium, kosztują niemało, a są konieczne, by jaszczurka żyła długo i zdrowo. Owo terrarium trzeba regularnie sprzątać, a wodę w basenie wymieniać po każdym zabrudzeniu. 

    Należy też pamiętać, że agama wodna powinna mieć zapewnioną szczególną dietę, na którą składają się owady (najlepiej żywe), a nawet szczurze i mysie noworodki. 

    Hodując parę agam należy zwrócić uwagę na odpowiednie przygotowanie terrarium, w którym jaszczurki będą się wygodnie i bezpiecznie czuły. 

    Pokarm dla agamy 

    Czym karmić agamę błotną? Ten gatunek jaszczurek nie odmówi spożywania żywego pokarmu. Przede wszystkim lubuje się w owadach, takich jak świerszcze, szarańcza, koniki polne, pasikoniki, karaczany szare i argentyńskie a także mysie oseski (które należy podawać agamom maksymalnie raz na tydzień). Owady karmowe to nie jedyny przysmak agamy. Ten typowy mięsożerca raz na jakiś czas potrzebuje w diecie takich smaczków jak ślimaki skorupowe, ćmy, motyle, dżdżownice a także owoce (m.in. papaja, figi, arbuz i mango). 

    Młode karmimy codziennie, natomiast dorosłe osobniki żywimy 3 do 4 razy na tydzień. 

    Nawet najbardziej urozmaicona dieta agamy potrzebuje suplementowania niektórych składników pokarmowych. Chodzi przede wszystkim o wapń i witaminy, podawane w postaci sepii i mieszanki witaminowej, odstępnej w sklepach zoologicznych. 

    Wiesz, co jedzą pozostałe jaszczurki? Dowiedz się z naszego artykułu!

    Choroby agamy błotnej 

    Niewłaściwie opieka nad tymi zwierzętami może doprowadzić do poważnych następstw, takich jak schorzenia, a nawet zgon jaszczurki. Agamy błotne najbardziej narażone są na krzywicę, która może być spowodowana przez niewłaściwe oświetlenie i ogrzanie terrarium. Poza tym cierpią na problemy związane z nerkami, różne grzybice oraz choroby pasożytnicze. Wymienione schorzenia nierzadko wynikają z nieprawidłowej pielęgnacji gadów. 

    Ile żyje agama błotna? 

    W środowisku naturalnym agama wodna żyje zwykle około 10 lat. W warunkach hodowlanych natomiast jaszczurka ta jest w stanie dożyć nawet 15 czy 20 lat. 

    Jak odróżnić samca od samicy agamy błotnej? 

    Samiec agamy błotnej jest większy od samicy (długość samca może sięgać nawet jednego metra), posiada również wyższy grzebień, można też zauważyć ciemniejsze łuski w okolicy ud u jaszczurki płci męskiej. Podgardle samca agamy jest zazwyczaj koloru czerwonego. U nasady ogona samców można dostrzec dwie wypukłości, a sam ogon jest też grubszy niż u samiczek. 

    Agama błotna - cena 

    Zakup agamy błotnej należy dobrze przemyśleć. Cena agamy błotnej wynosi od około 100 zł do około 400 zł. Koszt samej jaszczurki jest uzależniony m.in. od reputacji hodowli, wieku, wielkości, płci i stanu zdrowia zwierzęcia. Do tego należy doliczyć wydatki związane z terrarium, jego wyposażeniem oraz żywieniem agamy błotnej. 

    Agama błotna to piękna, popularna jaszczurka. Decydując się na posiadanie agamy wodnej, musimy zapewnić jej m.in. odpowiednie lokum, akcesoria czy pokarm. Wielkość terrarium powinna odpowiadać rozmiarowi i ilości przechowywanych jaszczurek. 

    Chcesz poznać także sekrety legwana? Przeczytaj nasz artykuł!

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci