• Inne gatunki
 • Gady i płazy

Co jedzą jaszczurki? Czym żywić jaszczurki hodowlane?

Opublikowane: 23.06.202310:42 Przeczytasz w: 5 min

Jak zapewnić swojej jaszczurce długie i szczęśliwe życie? W tym celu konieczne zaplanowanie dla niej zbilansowanej diety. Sprawdź, co jedzą jaszczurki najpopularniejszych gatunków. Jaszczurki hodowlane robią dużą karierę w terrarystyce. Zapewnienie im zdrowego życia zależy od tego jak skutecznie odtworzymy warunki, w których bytują w środowisku naturalnym. Właściwy jadłospis, obok kontroli weterynaryjnej i dobrych warunkach w terrarium, jest najważniejszym czynnikiem decydującym o zdrowiu i dobrostanie tych zwierząt. Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź, co jedzą jaszczurki domowe.

Spis treści

  Żywienie jaszczurek – najczęstsze błędy

  Przyszli opiekunowie często zastanawiają się, ile kosztuje jaszczurka!!! oraz jakie terrarium należy dla niej przygotować. Niestety, nierzadko kwestii żywienia poświęcamy w całym zamieszaniu znacznie mniej miejsca. To błąd. Zarówno młode osobniki, jak i dorosłe jaszczurki wymagają zbilansowanej diety dopasowanej do konkretnych potrzeb gatunkowych.

  Jakie są najczęstsze błędy popełniane przez niedoświadczonych opiekunów?

  • Niedopasowanie żywienia do wymagań gatunku – dieta jaszczurek mięsożernych różni się diametralnie od tej, której wymagają jaszczurki mięsożerne, czy wszystkożerne.

  • Podawanie zbyt dużej ilości węglowodanów – lubiane przez gady słodkie przekąski prowadzą do nadmiernej fermentacji w układzie pokarmowym a przez to groźnych dla zdrowia wzdęć.

  • Niedopasowanie żywienia na wieku gada – osobniki dorosłe z wykształconym układem pokarmowy mają inne wymagania niż młode jaszczurki.

  Co jedzą jaszczurki roślinożerne?

  Roślinożerne jaszczurki, takie jak na przykład legwany mogą przyjmować wyłącznie pokarm roślinny. Ich dieta powinna być jednak odpowiednio skomponowana i bogata w składniki odżywcze, przede wszystkim białko i tłuszcze. Wybieraj zielone części roślin polnych, czy kiełki nasion. To roślinny pokarm bogaty w białko, potrzebne do prawidłowego wzrostu. Ilość owoców i warzyw w diecie powinna być ograniczona i nie przekraczać 20% całego jadłospisu. Nadmiar węglowodanów nie jest korzystny dla jaszczurek.

  Stosunek wapnia do fosforu u zdrowego gada powinien wynosić 2:1. Raz na jakiś czas warto wykonywać kontrolne badania krwi w tym kierunku. Unikaj roślin zawierających duże ilości szczawianów (np. szpinaku, rabarbaru, czy natki pietruszki). W specjalistycznych sklepach zoologicznych dostępny jest pokarm dla roślinożernych gadów. Jego podawanie nie jest złym pomysłem. Nie opieraj się jednak wyłącznie na nim. Monodieta jest bardzo niebezpieczna i może prowadzić do niedoborów.

  Co jedzą jaszczurki mięsożerne?

  Mięsożerne gatunki jaszczurek wymagają pokarmu bogatego w białko a jednocześnie ubogiego we włókno. W zależności od wielkości pupila podstawą diety będą tutaj owady karmowe lub niewielkie gryzonie. Warto pamiętać, że oseski myszy czy jednodniowe kurczaki podajemy zawsze martwe i utrzymane w temperaturze pokojowej. Ich źródło powinno być sprawdzone. Nigdy nie podawaj jaszczurce zwierząt, co do których pochodzenia masz wątpliwości.

  Niezbędnym dodatkiem do diety mięsożernej jaszczurki będą preparaty witaminowe. O tym co dokładnie jedzą jaszczurki hodowlane, decyduje przede wszystkim konkretny gatunek, dlatego przed podaniem zwierzęciu pokarmu dokładnie sprawdź, jakie są jego wymagania żywieniowe.

  Co jedzą jaszczurki wszystkożerne?

  Wszystkożerne jaszczurki, takie jak na przykład agama brodata do utrzymania dobrej kondycji potrzebują zarówno pokarmu mięsnego, jak i roślinnego. Ich dieta powinna być szczególnie dobrze zbilansowana. Chociaż białko zwierzęce jest im potrzebne, to jednak jego nadmiar może doprowadzić do problemów z nerkami i układem moczowym. Niezwykle istotny jest więc umiar w komponowaniu jadłospisu.

  Codzienne posiłki warto wzbogacać preparatami witaminowymi oraz sepią lub wapniem. Dokładnie opracowane proporcje poszczególnych składników pokarmowych zapewnią zwierzęciu zdrowe życie i dobre samopoczucie. Pamiętaj, że poszczególne gatunki mają różne zapotrzebowanie na pokarm. Wspólnym mianownikiem jest zachowanie różnorodności i dbanie o świeżość podawanych produktów.

  Co jedzą jaszczurki zwinki?

  W naszych rodzimych ogrodach i lasach najczęściej spotykanym gatunkiem jaszczurki jest jaszczurka zwinka. Występuje powszechnie w całej Europie. Może dorastać nawet do 23 centymetrów (wliczając w to długość ogona). W okresie godowym samce przybierają intensywnie zielony kolor.

  Zastanawiasz się, co jedzą małe jaszczurki zwinki? Spieszymy z odpowiedzią. Te biegające po naszych ogrodach fascynujące gady są mięsożerne. Polują na owady i dżdżownice, jednak dorosłe osobniki mogą zjadać ślimaki, czy nawet drobne ssaki.

  Podsumowanie

  Masz już imię dla jaszczurki!!! i przygotowałeś jej terrarium, ale nadal nie wiesz czym ją karmić? Najpierw dowiedz się, czy masz do czynienia z gadem mięsożernym, wszystkożernym czy obligatoryjnym wegetarianinem. Następnie określ wiek swojego pupila i zacznij dokładnie studiować jego potrzeby gatunkowe. Dieta zwierzaka powinna być dobrze zbilansowana, różnorodne i maksymalnie dopasowana do jego naturalnych potrzeb.

  Oceń artykuł

  Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
  0/400

  Brak komentarzy

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

  Dostosowujemy się do Ciebie

  Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.