REKLAMA
  • Inne gatunki
  • Gady i płazy

Wąż zbożowy — opis gatunku i wszystkie informacje

Opublikowane: 10:01 Przeczytasz w: 5 min

Istnieje wiele odmian barwnych węża zbożowego. Dlatego nie sposób natknąć się na dwa identyczne osobniki. Stąd też ich wielka popularność. Jak powinna wyglądać ich hodowla? Węże zbożowe od A do Z.

Spis treści

    Wąż zbożowy — czym się wyróżnia?

    Węża zbożowego można poznać po tym, że jego wygląd jest unikatowy. Trudno jest spotkać dwa takie same węże zbożowe. Ich ubarwienie stanowi olbrzymią różnorodność: od jasnych kolorów, przez jaskrawe, na ciemniejszych odcieniach kończąc. Nierzadko ich skóra pokryta jest cętkami, plamami, czy paskami. Długość ciała węży zbożowych wynosi od około 1,20 metra do około 1,50 m. Ich waga waha się między pół kilogramem a 1 kg.

    W naturze wąż zbożowy zamieszkuje południowo-wschodnie i środkowe Stany Zjednoczone. Jednak coraz większa popularność tych gadów sprawiła, że wzrosło ich występowanie. Wąż zbożowy jest obecnie najczęściej hodowanym gadem w domowych terrariach. Nic dziwnego, bowiem uważa się, że węże zbożowe idealnie zadają się jako węże dla początkujących!!!.

    Wąż zbożowy — odmiany

    Najbardziej popularne odmiany barwne węża zbożowego to Zig-Zac, Motley, Striped i Aztec. Zwykle to właśnie przedstawicieli tych podtypów można spotkać u hodowców-amatorów.

    Ogólnie rozpoznaje się około 600 różnych odmian węży zbożowych. Do naturalnych podgatunków należą m.in. Keys, Alabama, Normal i Miami. Wśród tzw. odmian recesywnych węży tego gatunku można wymienić np. Caramel, Amelestic, czy Cinder. Do grupy dominującej zalicza się zaś m.in. Toffe, Buf i Tessera.

    Co je wąż zbożowy?

    Czym karmić węża zbożowego? Najlepiej żywymi niedużymi zwierzętami stałocieplnymi. Młode węże zbożowe zadowolą się oseskami myszy, dorosły wąż zbożowy może spożywać dorosłe myszy, małe chomiki, kilkutygodniowe szczury, a nawet jednodniowe kurczęta. Wrażliwszy hodowca może podawać swojemu pupilowi martwy pokarm, jednak należy robić to z wprawą i cierpliwością, przy użyciu pęsety.

    Wąż zbożowy nie jest jadowity. W warunkach naturalnych te gady duszą swoją ofiarę i połykają w całości. Trawienie pokarmu trwa dość długo. Dobrze wiedzieć, nie tylko co je wąż, ale też jak często. Dorosłemu pupilowi wystarczy podawać jeden posiłek co 2-3 tygodnie. Młodym osobnikom trzeba częściej dawać jeść, od jednego do dwóch razy na tydzień.

    Należy pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno samodzielnie polować na pokarm, który potem podamy wężowi, ponieważ tak zdobyte zwierzęta mogą być chore, co może doprowadzić do choroby, a nawet śmierci naszego pupila.

    Hodowla węży zbożowych — jakie warunki należy im zapewnić?

    To, ile żyje wąż zbożowy, zależy przede wszystkim od tego, jakie warunki bytowe mu zapewnimy. Węże te potrafią dożyć w niewoli nawet do 20 lat. Bardzo ważną kwestią jest odpowiednich rozmiarów terrarium dla węża zbożowego. Minimalne wymiary mieszkania dla zbożówki powinny mieć co najmniej 80 cm x 40 cm x 40 cm. Najlepiej jednak, żeby pomieszczenie, w którym będzie mieszkał nasz gadzi pupil było większe. W środku terrarium powinniśmy umieścić niezbędne akcesoria do utrzymania odpowiednich warunków związanych z wilgotnością oraz właściwą temperaturą. Może przydać się zatem mata grzewcza, czy grzałka, oświetlenie terrarium, termometr, wilgotna kryjówka dla węża, basen dostosowany do rozmiarów i innych upodobań gada z czystą, świeżą wodą, gałęzie, liany, konary, mech, a także dobre podłoże. Nie poleca się stosować zwykłych trocin ani chipsu kokosowego, najlepiej jako wyściółka terrarium sprawdzą się drewienka bukowe, włókno kokosowe oraz kora.

    Istotną sprawą jest dobra temperatura w terrarium dla węża: w miejscach chłodniejszych powinna ona wahać się między 25 a 27 stopni Celsjusza, w strefie cieplejszej — dochodzić nawet do 33 stopni C przez cały dzień. W nocy wystarczy, by w wężowym domku panowała temperatura pokojowa. Jeśli chodzi o wilgotność powietrza, to powinno się utrzymywać ją na poziomie 40-70%.

    Cena węża zbożowego

    Ile kosztuje wąż zbożowy? Obecnie koszt węży należących do gatunku zbożowych wynosi od około 100 zł do około 250 zł. Można oczywiście kupić węża zbożowego zarówno za niższą, jak i wyższą kwotę od podanych powyżej.

    Ważna jest legalność źródła zakupu tych egzotycznych zwierząt. Przed zakupem warto sprawdzić, skąd pochodzi wąż oraz przeanalizować opinie o hodowli, czy sklepie, z którego planujemy wziąć stworzenie. Należy też zwrócić uwagę na sposób transportu pupila do naszego domu. Nie powinno się zdawać na usługi kurierskie w tym zakresie. Najlepiej jest osobiście przywieźć zwierzę do domu. Podczas wysyłki bowiem może doznać jakichś urazów oraz stresu.

    Hodowla węża zbożowego nie należy do skomplikowanych, dlatego gady te są często polecane początkującym hodowcom. Pamiętajmy, by dopasować wielkość terrarium do rozmiarów węża, a także zapewnić mu inne konieczne akcesoria do komfortowego funkcjonowania.

    Bibliografia
    1. M.J. Gorazdowski, M. Kaczorowski, Wąż zbożowy, amurski, chiński, Wydawnictwo Egros, 2005.
    2. Jan-Cor Jacobs, Węże, Wydawnictwo Galaktyka, 2005.
    3. K. Griehl, Węże w terrarium, Wydawnictwo Delta.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.