REKLAMA
Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Gady i płazy

Terrarium dla żółwia — jak przygotować lokum dla tego gada?

Opublikowane: 14:18 Przeczytasz w: 7 min

Jak powinno wyglądać terrarium dla żółwia lądowego? Terrarium dla żółwia powinno być odpowiednio przestronne, bezpieczne dla gada, wykonane z materiałów, które są łatwe w czyszczeniu i użytkowaniu. Istotną kwestią jest też znalezienie odpowiedniego miejsca na mieszkanie dla żółwia. Sprawdź, jak powinno się przygotować domek dla tych gadów.

Spis treści

    Terrarium dla żółwia — jak przygotować lokum dla tego gada? Źródło: 123rf.com

    Jak przygotować się na przyjęcie żółwia do domu?

    Zanim udamy się do sklepu zoologicznego lub do hodowcy po żółwia, przemyślmy, jakiego konkretnie gada zamierzamy nabyć. Gatunek zwierzaka wskazuje, jakie powinniśmy zapewnić mu warunki. Czy zatem wybieramy żółwia błotnego, lądowego, czy żółwia wodno-lądowego, a w obrębie tych dwóch typów: jaki konkretnie rodzaj, czy będzie to np. żółw grecki, żółw stepowy, czy zdecydujemy się na żółwia lamparciego?

    Kiedy zostanie podjęta decyzja, wiadomo będzie, jakich udogodnień potrzebuje nasz gadzi pupil, zatem jakie terrarium dla żółwia należy kupić, w jaki sprzęt go doposażyć, jaki rodzaj wyściółki zapewnić itp. Przemyślany wybór zwierzęcia pozwala też przygotować się na inne wydatki, takie jak zakup samego żółwia, jego pożywienia itp. To, ile kosztuje żółw, zależy bowiem przede wszystkim od gatunku, na jaki się zdecydowaliśmy.

    Pamiętajmy, że musimy stworzyć żółwiowi warunki jak najbardziej naturalne.

    Jakie terrarium powinien mieć żółw?

    Żółwiowi należy zorganizować odpowiednią przestrzeń, w której będzie mógł się swobodnie poruszać. Nie zapominajmy o tym, że mały żółwik, którego przynosimy ze sklepu, urośnie. Warto zatem od razu zaopatrzyć się w większe terrarium. Jak duże terrarium powinniśmy stworzyć gadowi? Im większe, tym lepsze, jednak minimalne wymiary pomieszczenia dla żółwia należy oprzeć o następujący wzór: 6 razy długość dorosłego osobnika i 4 razy jego szerokość. Takie warunki będą odpowiednie dla m.in. żółwia greckiego. Z kolei dla żółwia stepowego najlepiej stworzyć terrarium o wielkości 100 × 60 × 50 cm. Natomiast żółw lamparci będzie potrzebował przestrzeni o wymiarach 2,5 na 2 m.

    Jakie wybrać terrarium? Do wyboru mamy kilka możliwości:

    • szklane terraria,
    • drewniane terraria,
    • terraria z innego tworzywa.

    Na co jeszcze powinniśmy zwrócić uwagę w przypadku domku dla żółwia? Terrarium powinno być łatwe do czyszczenia i dezynfekcji. Może być otwarte od góry (co zapewni właściwą cyrkulację powietrza) albo zamykane, z możliwością uchylania „daszku” terrarium. Co więcej, zwróćmy uwagę na stworzenie żółwiowi odpowiednich parametrów związanych z wilgotnością oraz ciepłotą.

     

    Jaki żółw w domu?

    Oto lista najpopularniejszych typów żółwi domowych:

    • Żółwie greckie (Testudo graeca)
    • Żółwie pancerniki (Testudo marginata)
    • Żółwie pustynne (Testudo horsfieldii)
    • Żółwie trójpalczaste (Geochelone elegans)
    • Żółwie żółtogardłe (Trachemys scripta scripta)
    • Żółwie wodne czerwonouchate (Trachemys scripta elegans)
    • Żółwie błotne (Emys orbicularis)
    • Żółwie żółtobrzuche (Agrionemys horsfieldii)
    • Żółwie kolczaste (Pyxidea mouhotii)
    • Żółwie stepowe (Testudo horsfieldii)

    Terrarium dla żółwia — jak przygotować lokum dla tego gada? Źródło: 123rf.com

    Jak powinno wyglądać terrarium dla żółwia lądowego?

    Terrarium dla żółwia lądowego powinno być odpowiednio duże, zapewniając wystarczającą przestrzeń do poruszania się. W jego wyposażeniu powinna znaleźć się grzałka lub lampa cieplna, zapewniająca odpowiednią temperaturę oraz światło UVB niezbędne do prawidłowego rozwoju żółwia. Dodatkowo terrarium powinno zawierać podłoże o odpowiedniej teksturze i wilgotności oraz miskę z wodą do kąpieli i wypicia.

    Czy żółw wodno lądowy musi mieć lampę?

    Tak, żółwie wodno-lądowe potrzebują lampy UVB, która zapewnia niezbędne promieniowanie UVB do syntezowania witaminy D3, niezbędnej do zdrowia kości i skóry. Dodatkowo, lampa cieplna może być również potrzebna do utrzymania odpowiedniej temperatury w terrarium, szczególnie w strefie lądowej.

     

    Co do terrarium dla żółwia wodno-lądowego? 

    Terrarium dla żółwia wodno-lądowego powinno być wyposażone w zbiornik wodny oraz suchą lądową część, aby umożliwić mu swobodny wybór między wodą a lądem. Zbiornik wodny powinien być wystarczająco głęboki, aby żółw mógł swobodnie zanurzać się i pływać. Dodatkowo ważne jest zapewnienie odpowiedniej filtracji wody oraz dostępu do promieniowania UVB i odpowiedniej temperatury w obu strefach terrarium.

     

     

    Jakie akcesoria do terrarium dla żółwia?

    W hodowli żółwia ważną kwestią jest sprzęt w terrariach, który zapewni zwierzęciu ciepło i odpowiednią wilgotność itp. W tym celu należy zaopatrzyć się w lampy grzewcze (40 W albo 60 W) oraz lampy UVB, szczególnie istotne w przypadku żółwi lądowych. Ponadto należy zamontować w terrarium termometr i higrometr do kontrolowania warunków panujących w żółwim domku.

    Dla żółwi wodno-lądowych należy przygotować akwarium czy chociaż basenik, w którym będą mogły się kąpać, ale też z niego pić. Ciekawym rozwiązaniem jest wyspa tworzona w akwarium, która żółwiom służy m.in. do wygrzewania się, umiejscowienia pokarmu itd.

    Poza naczyniem z wodą do picia musimy zaopatrzyć się w pojemnik, w którym będziemy żółwiowi podawać pokarm. Jego wielkość dostosujmy do tego, co jedzą żółwie należące do gatunku, który zagości w naszym domu.

    Kolejną sprawą jest odpowiednie podłoże, które będzie służyło żółwiom do ścierania pazurów, ale też do zakopywania się itp. W skład podłoża mogą wchodzić np. kora, trawa, płaskie kamienie, żwirek itp. Warto też doposażyć terrarium w elementy dekoracyjne, które żółwiom mogą służyć jako kryjówki, czy zabawki. Do tego mogą posłużyć korzenie, gałęzie, żywe rośliny, stare doniczki itp. Jeśli mamy ku temu warunki, dobrze byłoby stworzyć żółwiowi wybieg zewnętrzny.

     

     

    Gdzie postawić terrarium?

    W hodowli gadów, do których zaliczamy żółwie, ważną sprawą jest lokalizacja terrarium. Możemy je umieścić na stabilnej, odpowiednio dużej szafce, albo na podłodze (wówczas dobrze jest podłożyć pod nie styropian). Aby żółwie czuły się komfortowo, nie powinno się stawiać terrarium przy kaloryferach i innych urządzeniach grzewczych. Poza tym pomieszczenie dla żółwi powinno stanąć daleko od przeciągów.

    Z powodzeniem możemy kupić gotowe terrarium dla żółwia albo zdecydować się na zamówienie pomieszczenia pod wymiar danego gada np. u szklarza lub stolarza.

    Nie powinniśmy puszczać żółwia, by poruszał się samodzielnie po domu bez kontroli, ponieważ narażamy go w ten sposób na różne zagrożenia, takie jak przypadkowe zjedzenie szkodliwych dla niego roślin, stres, urazy, ucieczkę itp.

     

    Dowiedz się także, co je żółw

    Ile kosztuje żółw i terrarium? 

    Koszt żółwia może się różnić w zależności od gatunku i wieku, zazwyczaj wahając się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych. Terrarium dla żółwia, w zależności od jego rozmiaru, wyposażenia i jakości materiałów, może kosztować od kilkuset do kilku tysięcy złotych.

     

    Podsumowanie

    Zakup żółwia i terrarium może stanowić znaczący wydatek i odpowiedzialność, jednak posiadanie takiego towarzysza na pewno Ci to wynagrodzi. 

     

    Bibliografia
    1. Paweł Czapczyk, Terrarium. Zwierzęta, rośliny, wyposażenie, aranżacje, Wydawnictwo Edgard, 2016.
    2. Beata Kisiel, Marcin J. Gorazdowski, Żółw ozdobny w naszym domu, Wydawnictwo Egros, 2017.
    3. Siegfried Schmitz, Zwierzęta w terrarium, Wydawnictwo Multico, 1998.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.