Woda stanowi około 70% masy ciała zwierzęcia, jest niezbędna w organizmie do prawidłowego zachodzenia procesów metabolicznych, pełni funkcję rozpuszczalnika dla wielu substancji odżywczych, które następnie są przyswajane przez komórki. Odpowiednie nawodnienie organizmu psa jest niezbędne dla jego zdrowia i prawidłowego funkcjonowania.
Spis treści
Jakie jest dzienne zapotrzebowanie psa na wodę?
Szacuje się, że średnie dzienne zapotrzebowanie na wodę wynosi około 50 ml na kilogram masy ciała psa. Jednak ilość ta może być zmienna, a wpływ na nią ma:
- wiek,
- ilość wysiłku fizycznego w ciągu dnia,
- dieta,
- stan zdrowia,
- temperatura otoczenia.
Dlaczego pies nie chce pić wody?
Naturalna równowaga
Zmniejszone spożycie wody może występować fizjologicznie ze względu na niską temperaturę otoczenia, małą ilość wysiłku fizycznego lub spożywanie znacznej ilości wody wraz z pokarmem, na przykład, gdy w diecie psa przeważa mokra karma.
W takich sytuacjach równowaga wodna organizmu pozostaje zachowana, więc pies jest odpowiednio nawodniony i nie potrzebuje picia wody w dużych ilościach w celu uzupełnienia płynów.
Klaudia Skwara lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plDostęp do świeżej wody
Czasem niechęć do wody spowodowana jest utratą jej świeżości, poprzez zbyt długie stanie w misce i brak jej regularnej wymiany. Zwłaszcza w upalne dni, kiedy temperatura otoczenia sprzyja rozwojowi drobnoustrojów w misce psa, może on nie chcieć pić nieświeżej wody.
Zmniejszenie pragnienia jako objaw choroby
Innym powodem tego, że pies nie chce pić wody, może być tocząca się choroba w organizmie psa. Objawem złego samopoczucia zwierząt, gorączki lub bólu może być zmniejszone pobieranie wody.
Dlatego jeżeli zauważymy, że nagle nasz pies pije mniej wody i jest osowiały, powinniśmy udać się do lekarza weterynarii, ponieważ ten nieswoisty objaw może świadczyć o poważniejszych zaburzeniach zdrowotnych.
Skąd wiedzieć, że pies jest odwodniony?
Poziom odwodnienia organizmu ocenia się w badaniu klinicznym, poprzez oględziny błon śluzowych (najczęściej w jamie ustnej) i określenia stopnia elastyczności fałdu skóry na karku. Prawidłowe błony śluzowe powinny być różowe i wilgotne, zaś fałd skóry po uniesieniu na karku powinien od razu wracać na swoje miejsce.
Jak ocenić nawodnienie psa?
Zazwyczaj odwodnienia poniżej 5% nie jesteśmy w stanie stwierdzić w badaniu klinicznym. Odwodnienie na poziomie 5-8% objawia się jedynie lekko lepkimi śluzówkami, a sprężystość skóry jest wtedy nieznacznie obniżona.
Wyraźne skutki niedoboru wody u psa widoczne są, gdy wynosi on 8-10%. Wtedy błony śluzowe są już suche, blade lub szarawe, a fałd skóry długo powraca na swoje miejsce. Widoczne może być nawet zapadnięcie gałek ocznych, a pies jest osłabiony i osowiały.
Taki stan jest niepokojącym zaburzeniem wymagającym wizyty w lecznicy weterynaryjnej. Już odwodnienie między 10-12% jest realnym zagrożeniem dla zdrowia psa wymagającym hospitalizacji.
Jak zachęcić psa do picia wody?
Istnieje kilka metod, aby zachęcić psa do picia wody. Podstawą jest dostęp do świeżej wody, można ją wymieniać nawet klika razy dziennie. Dodatkowo, aby zwiększyć jej spożycie, warto rozstawić w domu klika misek z wodą, aby pies przechodząc, częściej miał możliwość sięgnąć po nią.
Innym sposobem jest dodawanie wody do suchego jedzenia przed podaniem psu, tak aby granulki karmy napęczniały. Wtedy pies zwiększa ilość pobranej wody z pokarmem. Można również wrzucać do miski z wodą kilka granulek suchej karmy, wtedy pies, próbując je wyłowić, będzie pobierał wodę.
Poprawa smaku
Ewentualnie można dodawać do miski z wodą odrobinę mięsnego wywaru w celu poprawienia smaku. Jednak wtedy należy mieć na uwadze, że taka woda szybciej będzie się psuła, a więc częściej trzeba ją wymieniać.
Poidła i fontanny
Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie poidła lub fontanny dla psa, w której występuje stała cyrkulacja wody. Jej ciągły przepływ sprawia, że zachowuje ona dłużej świeżość. Dodatkowo picie wody płynącej jest bardziej naturalne dla zwierząt ze względu na ich behawior. Zwierzęta wolnożyjące chętniej piją wodę płynącą, ponieważ instynktownie wiedzą, że jest ona czysta.
Zachęcanie psa do picia wody można wspierać, dodając do miski kilka kropel niskosodowego bulionu mięsnego. Fontanny wodne także są świetnym rozwiązaniem — wiele psów jest bardziej skłonnych do picia, gdy widzą płynącą wodę.
Dr. Emily Carter (US) lekarka weterynarii, specjalistka chorób wewnętrznychPrzypominanie o piciu wody
Jeżeli pies nie chce pić wody, ponieważ jest osłabiony i odwodniony w wyniku choroby z towarzyszącymi wymiotami i biegunką, należy podstawiać mu co 1-2 h miskę z wodą pod pysk, aby miał możliwość napicia się lub należy go poić przy użyciu łyżeczki albo strzykawki.
Warto brać ze sobą na spacery wodę butelkowaną, tak aby pies mógł na bieżąco napić się wody po intensywnym wysiłku fizycznym. Istotne jest to zwłaszcza w upalne letnie dni, kiedy ryzyko przegrzania organizmu (hipertermii) psa jest wysokie. Istnieją specjalne butelki z miską dla psów, które łatwo mieć zawsze przy sobie, gdy jesteśmy z psem poza domem.
Dlaczego picie wody przez psa jest ważne?
Obserwacja pobierania odpowiedniej ilości wody przez psa jest istotna, aby odpowiednio wcześniej zareagować, gdy zauważymy jej zmniejszone spożycie. Warto zaznaczyć, że również zwiększone pragnienie (polidypsja) jest patologicznym objawem, mogącym świadczyć o stanie chorobowym.
Odpowiednie nawodnienie naszego pupila jest bardzo ważne dla utrzymania go w dobrym zdrowiu, dlatego warto dbać o to, aby pies chętnie pił wodę poprzez regularne wymienianie wody w miskach, zakup poidła lub stosowanie innych metod zachęcających psa do picia.
Klaudia Skwara lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plBibliografia
- Lek. wet. Marta Miszczak „All you need is water. O niebezpiecznym odwodnieniu u kotów i psów” Magazyn Weterynaryjny 2021, 09
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.