W okresie upałów psy często odczuwają potrzebę schłodzenia, dobrze jest wówczas podawać im zimne przekąski. Dodatkowo właściwie przygotowane i podane pyszne lody mogą być doskonałą zabawą i zajęciem dla naszych ulubieńców. Jak zatem podawać psom lody i z czego można je zrobić?
Spis treści
Czy psy powinny jeść lody ze sklepu?
Zwykłe lody przeznaczone dla ludzi nie nadają się dla naszych czworonożnych przyjaciół. Cukier, mleko czy śmietana mogą bowiem powodować u nich problemy żołądkowo-jelitowe. Laktoza, cukier mleczny, nie rozkłada się prawidłowo w psim organizmie, gdyż czworonogi nie wytwarzają enzymu niezbędnego do jej rozszczepienia zwanego laktazą. Skutkuje to często u nich bólem brzucha i dyskomfortem żołądkowo-jelitowym.
Jednakże podawanie naszym pupilom zimnych smakołyków w postaci psich lodów to bardzo dobry pomysł, pozwalają im one bowiem schłodzić się w czasie upałów. Ponadto wydobywanie zimnej masy ze specjalnie do tego przeznaczonych zabawek może stanowić dla psów ciekawe zajęcie.
Dlaczego dobrze jest podawać psu lody?
Podczas upałów psy regulując ukrwienie swojej skóry, wydzielają ciepło z organizmu. W przeciwieństwie do ludzi, którzy chłodzą się poprzez wydzielanie potu, czworonogi nie pocą się całym ciałem. Mogą to robić tylko za pośrednictwem kilku gruczołów potowych znajdujących się na ich łapach. Tak niewielka powierzchnia nie zapewnia jednak podczas wysokich temperatur wystarczającej regulacji ciepła i może wywołać silne problemy zdrowotne u czworonoga. Jeśli temperatura jego ciała wzrośnie do 40°C, będzie on zmagał się z problemami krążeniowymi, a od 43°C grozi mu niewydolność krążeniowa.
Aby ochłodzić się podczas upału, pies dyszy, a w jego pysku następuje wymiana uwalnianego ciepła na chłodniejsze powietrze. Im robi mu się bardziej gorąco, tym intensywniej zwierzak ziaje pyskiem i stara się oddychać szybciej niż normalnie. Intensywnemu dyszeniu towarzyszyć może też ślinienie oraz zaczerwienienie języka i dziąseł. Psi behawioryści, lekarze weterynarii zwracają uwagę, że proces ten jest szczególnie utrudniony w przypadku czworonogów o krótkiej kufie. Właśnie w takich sytuacjach warto podać psu lody.
Jak zrobić domowe lody dla psa?
Samodzielne wykonanie lodów dla psa nie jest trudne. Należy jednak unikać typowych składników, przy pomocy których przygotowujemy lody dla ludzi, czyli mleka, śmietany i cukru. Można natomiast użyć innych nieszkodliwych dla czworonoga produktów, które łatwo jest zmrozić. Na psie lody nadają się bowiem zarówno owoce, warzywa i zioła, jak i produkty mięsne, takie jak pasztet lub mięso mielone, które łatwo przerobić na miękką masę a nawet karma z puszki.
Przygotowując lody, dobrze jest używać do nich produktów zawierających cenne witaminy, minerały i inne wartościowe w diecie dla psa składniki odżywcze. Aby zwierzak nie połykał zbyt dużych kawałków lodu, dobrze jest umieszczać go w małych foremkach lub specjalnych psich zabawkach do wypełniania, z których stopniowo wylizuje on lodową masę. Do zrobienia przysmaku można również wykorzystywać foremki do kostek lodu, puste kubeczki po jogurtach czy foliowe woreczki.
Lody dla psa — czy są zdrowe i czy mogą zaszkodzić psu? 123rf.com
Z czego zrobić lody dla psa?
Aby zrobić doskonałe lody dla naszego zwierzaka, możemy użyć następujących składników:
- owoce, np. jabłka, banany, jagody, maliny,
- warzywa, np. marchew, buraki, cukinia, szpinak,
- zioła, np. pietruszka, rozmaryn,
- produkty mleczne, takie jak twaróg, kefir lub jogurt naturalny, jeśli czworonogi dobrze je tolerują,
- mięso, podroby lub ryby,
- masło orzechowe, o ile nie zawiera ono szkodliwych dodatków, jak ksylitol, cukier czy sól
- karma z puszki.
Przy samodzielnym przygotowywaniu lodów należy wykluczyć rośliny trujące dla psa. Natomiast warto używać tych zdrowych. Przykładowo, pietruszka pomaga w walce z nieświeżym oddechem, a zioła bazylii wpływają aktywująco na układ trawienny i zwiększają przyswajanie składników pokarmowych. Z kolei rozmaryn działa przeciwbakteryjnie i łagodząco na układ nerwowy oraz umożliwia chelatowanie metali i wyłapywanie powstałych wolnych rodników, a koper włoski wykazuje właściwości przeciwskurczowe oraz wspomaga trawienie i wzrok. Ten ostatni przeciwdziała też wypadaniu sierści oraz zwiększa wchłanianie składników odżywczych z pożywienia. Zmniejsza on również ryzyko rozwoju stanu zapalnego, co warto wykorzystać w przypadku psich seniorów.
3 przepisy na samodzielnie wykonane lody dla psów
Dla wszystkich osób, które pragną urozmaicić życie swoich czworonogów oraz pomóc im w schładzaniu w czasie upałów, przygotowaliśmy kilka propozycji na domowe lody. Pamiętajmy, że można podane przez nas receptury dowolnie modyfikować.
Lody dla psów z karmy lub podrobów
Aby wykonać lody dla psów z suchej karmy, warto ją wcześniej namoczyć w bulionie, wodzie lub maślance. Kawałki karmy powinny być rozdrobnione, aby nasz zwierzak mógł taką lodową masę łatwiej wylizać.
Jeszcze łatwiejsze jest wykonanie lodów z mokrej karmy dla psa, jednak jeśli znajdują się w nich większe kawałki mięsa, należy je wcześniej posiekać. Na tego typu lody doskonale nadają się również wątróbka i pasztet. Lody z pasztetu można wykonać z dodatkiem ziarnistego serka wiejskiego lub płatków owsianych. Jeśli otrzymana masa jest gruboziarnista, warto użyć blendera, by ją rozdrobnić na mus. Potem wkładamy ją do foremek na kostki lodu lub w zabawki i pozostawiamy do zamrożenia na kilka godzin.
Mrożony jogurt z owocami
Dla psów, które lubią owoce, doskonałym rozwiązaniem mogą być owocowe lody z mrożonym jogurtem stanowiące bogate źródło witamin, garbników, pektyn i innych niezbędnych składników odżywczych. Wybierając owoce, takie jak maliny czy truskawki dla psa, należy zwracać uwagę, aby były one dojrzałe, niezbyt kwaśne i pozbawione pestek. Choć dużym powodzeniem cieszą się u psiaków bananowe lody, nadmiar obecnego w tych owocach potasu może powodować problemy pracy serca, stąd podawać je należy z umiarem.
Szybkie lody dla psa z nadwagą.
Jeśli nasz czworonóg ma kilka kilo nadwagi, można zamrozić również wywar z wołowiny lub kurczaka. W połączeniu z warzywami może on stanowić prawdziwy psi przysmak. Należy jednak pamiętać, aby odliczyć lody od dziennej dawki pokarmu.
Podsumowanie — lody dla psa
Jak widać, można częstować psa lodami wykonanymi z odpowiednich składników, albowiem taka przekąska może być doskonałym sposobem na schłodzenie się naszego czworonoga w czasie upałów. Będzie także ona stanowić dla niego doskonałą rozrywkę np. podczas samotnego pozostawienia go w domu.
Warto również zadbać o to, aby pies nie rozgryzał lodów, a jedynie je lizał. Pamiętajmy też, że zbyt duża ilość zimnej masy może spowodować wychłodzenie psiego żołądka, co bywa przyczyną biegunki, bólu brzucha i zatrucia u psa, stąd psie lody podawać należy z umiarem.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.