Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Żywienie psów
  • Porady żywieniowe

Co może jeść maltańczyk? Dieta maltańczyka od A do Z

Opublikowane: 23:45 Przeczytasz w: 5 min

Wielu właścicieli maltańczyków nie orientuje się, na czym polega specyfika żywienia ras miniaturowych. Powinny jeść one bowiem mało, ale częściej, i dostawać odpowiednią ilość składników odżywczych niezbędnych do ich zapotrzebowania i zdrowia. Oto jak karmić maltańczyka.

Spis treści

    Zapewne większość osób wie, jak wygląda maltańczyk, ale niekoniecznie potrafi prawidłowo go karmić. Otóż zarówno mokra karma, jak i sucha dla psów małych ras wyróżnia się nieco innym składem niż pokarm dla olbrzymów takich jak cane corso. Maltańczyki są ruchliwe i cechują się bardzo szybkim metabolizmem, mają więc większe zapotrzebowanie energetyczne od molosów. Często cierpią też z powodu nietolerancji i alergii pokarmowych.

    Karma dla maltańczyka powinna zawierać odpowiednio wysoką dawkę białka. Warto wiedzieć, że psy z włosami zużywają aż 30-35% dziennego zapotrzebowania na białko, niezbędne im do regeneracji skóry i włosów. Oprócz protein powinny one spożywać także składniki takie jak:

    • biotyna,
    • aminokwasy siarkowe,
    • cynk,
    • miedź,
    • kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6.

    Warto również pamiętać o zawartości luteiny korzystnej dla wzroku psiaka oraz chondroityny i glukozaminy niezbędnej dla kośćca.

    Czym karmić maltańczyka w zależności od wieku?

    Aby dobrać właściwe jedzenie dla maltańczyka, trzeba też wziąć pod uwagę jego wiek.

    Żywienie maltańczyka w wieku szczenięcym

    Jeśli masz maltańczyka szczeniaka, który nadal rośnie, potrzebuje on wiele energii i odżywienia mózgu, podawaj mu więc pokarm przeznaczony dla szczeniąt ras małych. Sucha karma dla szczeniąt jest bardziej kaloryczna drobniejsza, łatwiejsza do pobrania i pogryzienia, ale wzbogacaj też jadłospis czworonoga o mokrą karmę.

    Jeśli gotujesz samodzielnie, zadbaj o odpowiednio dobrane składniki odżywcze, takie jak dużą ilość białka, tłuszczów i witamin.

    Żywienie dorosłego psa rasy maltańczyk oraz seniorów

    Organizm dorosłego psa nie potrzebuje tak ogromnych ilości energii, jak szczeniaka. Aby twój maltańczyk nie zaczął cierpieć na nadwagę i hiperwitaminozę, należy podawać mu mniej jedzenia
    a karmę dla szczeniąt zastąpić karmą dla dorosłych psów.

    Z uwagi na niewielką pojemność żołądka maltańczyków, należy rozkładać im porcję pokarmu na kilka małych posiłków. Dorosłe psiaki karmi się więc 2-3 razy dziennie.

    Z kolei seniorzy, którzy dużo śpią i nie są skłonni do biegania ani zabawy nie potrzebują już aż tyle energii, natomiast niezbędna im jest większa ilość witamin i mikroelementów niż ma to miejsce w przypadku młodszych psów.

    Ile żyje maltańczyk? Przeczytaj nasz artykuł!

     

     

    Co może jeść maltańczyk? Dieta maltańczyka od A do Z 123rf.com

    Co może jeść maltańczyk oprócz karmy?

    Dobrym uzupełnieniem karmy dla maltańczyka mogą być przekąski dentystyczne, ograniczające budowanie się kamienia. Psy tej rasy mają też tendencje do chorób dróg moczowych, dlatego niezwykle istotna jest w ich wypadku odpowiednia zawartość wody.

    Jeśli gotujemy naszym psiakom samodzielnie, ich posiłek powinien zawierać gotowane warzywa i chude mięso w podobnej ilości. Najlepiej tolerowanymi przez psy tej rasy warzywami są:

    • marchewka,
    • pietruszka
    • fasolka.
    • sałata,
    • seler.

    Dobrym uzupełnieniem diety maltańczyka mogą też być owoce.

    Ile powinien jeść maltańczyk?

    Maltańczyki słyną z ogromnego apetytu i nigdy nie mają dość jedzenia, dlatego też cierpią one na skłonność do nadwagi.

    Szczenięta maltańczyków powinny zjadać 3-4 posiłki dziennie, dostosowane do swojego wagi i wieku, podawane według wskazań producenta karmy. Natomiast u psiaków dorosłych 2-3 posiłki będą zupełnie wystarczające.

    Jakie mięso może jeść maltańczyk?

    Dieta maltańczyka składa się w dużej mierze z wysokiej jakości gotowanego mięsa.
    Powinno się mu więc dostarczać mięso mięśniowe, podroby takie jak np. żołądki, płuca, wątróbki, serduszka oraz ryby morskie. Atrakcją dla psiaka mogą stać się również kawałki surowego mięsa, jagnięcego lub cielęcego.

    Podsumowanie

    Maltańczyki, podobnie jak inne małe rasy shih tzu, chihuahua czy sznaucery miniaturowe, z uwagi na swoje zapotrzebowanie energetyczne wymagają karmy bogatej w białko. Jest im ono również niezbędne w większych ilościach ze względu na długi włos. Psiaki te powinny być karmione regularnie, przeznaczoną dla nich karmą, lub gotowanym pokarmem wysokiej jakości z dużą zawartością mięsa i warzyw.

    Jeśli chcesz wiedzieć, ile kosztuje maltańczyk, przeczytaj nasz kolejny tekst.

    Bibliografia
    1. M. Dłuska, E. Widlicka-Sokołowska, S. Kuchlewski, Maltańczyk Bolończyk i ich kuzyni Mako-press 2004

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.