Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Zdrowie
  • Profilaktyka

Regularne wizyty u lekarza weterynarii - dlaczego są ważne?

Opublikowane: 08:45 Przeczytasz w: 9 min

Dbamy o zdrowie naszych pupili, by jak najdłużej w dobrym samopoczuciu i w pełni sił żyli z nami. Każdy etap życia zwierzęcia wiąże się z innymi wyzwaniami. Szczepienia, profilaktyka przeciwpasożytnicza i co do szczęścia jest jeszcze potrzebne?

Spis treści

    Pierwsza wizyta u weterynarza 

    Każdy nowy domownik powinien odwiedzić lekarza weterynarii niezależnie od jego wieku. Profilaktyka u maluszków jest tak samo ważna, jak u starszych zwierząt. Warto pamiętać, by pierwszą wizytę zabrać książeczkę zdrowia, paszport, aktualne wyniki i dokumentację z dotychczasowego leczenia. Na pierwsze spotkanie należy zabrać smaczki dla zwierzaka i listę wątpliwości. Pytania warto kierować do lekarza weterynarii, a z internetowych konsultacji na forum zrezygnować. 

    Pierwsza wizyta szczeniaka i kociaka 

    Maluszki, przed trafieniem do nowego opiekuna powinny mieć wykonane już pierwsze szczepienie i odrobaczanie. Ilość wykonanych zabiegów jest zależna od wieku, w jakim zwierzaki trafiają do nowego domu. Propozycja weterynarza, by rozszerzyć pakiet szczepień wynika z specyfiki chorób występujących na danym terenie i stylu życia właścicieli. Oprócz profilaktyki bardzo ważne jest badanie kliniczne, by wychwycić ewentualne wady lub zaburzenia rozwoju.

    Często zalecana jest diagnostyka kału pod kątem obecności jaj lub cyst, ponieważ standardowe odrobaczenie nie zabezpiecza na wszystkie możliwe pasożyty. Lekarz weterynarii także doradzi w wyborze odpowiedniego żywienia dla rosnącego organizmu, zaplanuje kalendarz szczepień i badań. 

    Jagoda Bulińska lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Jak wcześnie wykryć dysplazję stawów u psa? 

    Szczeniaki ras dużych, olbrzymich i predysponowanych są w grupie ryzyka rozwoju dysplazji stawów biodrowych, łokciowych i ramiennych. Pierwsze prześwietlenia rentgenowskie są wykonywane już w wieku 18-20 tygodni. Lekarz weterynarii czasem zaleci powtórne badanie kilka tygodni później, ponieważ nie można w pełni przewidzieć rozwoju kości i stawów u młodego organizmu. Zwlekanie z diagnostyką do pojawienia się objawów w postaci kulawizny oznacza nieodwracalne zmiany. 

    Pierwsza wizyta z małym ssakiem, gadem, płazem lub ptakiem 

    Istnieje coraz więcej specjalistycznych przychodni dla zwierząt egzotycznych. Ze względu na dużą różnorodność gatunków ujętych pod jednym szyldem, zawsze warto zapytać przed pierwszą wizytą, czy dany lekarz weterynarii zajmuje się akurat tą grupą zwierząt. Różnice mogą wynikać także z wyposażenia placówki, dlatego część diagnostyki lub zabiegów będzie wykonana w innej przychodni. Podczas pierwszej wizyty omówione są warunki utrzymania, w tym wymiary klatki lub terrarium, panująca tam temperatura i rodzaj zastosowanego oświetlenia. Warto znać rodzaj stosowanej karmy, podłoża. 

    Profilaktyka małych ssaków i zwierząt egzotycznych 

    Spośród małych ssaków tylko u królików, fretek wykonywane jest szczepienie. Komary są wektorami króliczych wirusów, stąd choroba występuje głównie sezonowo i zabezpieczenie powinno być wykonane pod koniec zimy, wczesną wiosną. Szczepienia należy powtarzać co 6, 9 lub 12 miesięcy, w zależności od zastosowanego preparatu. Fretki powinny być zabezpieczone przeciwko nosówce oraz wściekliźnie. U różnych gatunków odrobaczanie jest najczęściej wykonywane po badaniu kału, a preparaty przeciwko ektopasożytom używane przy stwierdzeniu, bądź podejrzeniu ich obecności. 

    Profilaktyka chorób odkleszczowych 

    Zabezpieczenie przeciwko kleszczom od momentu, kiedy temperatura na zewnątrz przekracza 5 stopni Celsjusza jest obowiązkiem każdego właściciela. Nie ważne, czy jest to zima czy wiosna. Te drobne pajęczaki są aktywne przy sprzyjających warunkach pogodowych niezależnie od pory roku. Preparaty działają także na inne pasożyty zewnętrzne, a często wieloskładnikową receptura zapewnia ochronę przeciwko endopasożytom, czyli działa odrobaczająco. Czas zabezpieczenia zależy od użytej substancji czynnej, dlatego należy podawać leki zgodnie z zaleceniami producenta. Coraz więcej przychodni weterynaryjnych wysyła przypomnienia w postaci sms'a, że działanie preparatu dobiega końca. Warto zdecydować się na obroże lub krople z substancją czynną zabijającą ektopasożyty, a zrezygnować z takich o działaniu odstraszającym, z olejkami eterycznymi. Podejrzenie choroby odkleszczowej wymaga przeprowadzenia badań krwi i testów. Każda z "odkleszczówek" ma przebieg wielonarządowy i upośledza funkcje całego organizmu. Nieleczone zakażenie może skończyć się śmiercią pupila. 

    Jak przygotować zwierzę do wizyty u weterynarza? 

    By zaoszczędzić niepotrzebnego stresu w gabinecie weterynaryjnym, warto zadbać, by zwierzę pozytywnie kojarzyło miejsce. Warto zabrać czworonoga, by zważyć go, mógł przywitać się z personelem i poczęstować smaczkiem. Pupil zapamięta to miejsce nie tylko jako stresujące i kojarzące się z nieprzyjemnymi procedurami. Nauka podstawowych komend jak siad, czekać, waruj jest nieocenioną pomocą podczas badania. Wtedy komunikacja właściciela z psem ułatwia wizytę zarówno psu, jak i personelowi w przychodni weterynaryjnej. 

    Jak często pies lub kot powinien odwiedzać lekarza weterynarii? 

    Dorosłe zwierzę powinno pojawiać się zgodnie z kalendarzem szczepień i schematem profilaktyki przeciwpasożytniczej. W Polsce szczepienie przeciwko wściekliźnie u psa jest obowiązkowe i wykonywane co roku, z dokładnością co do dnia. To samo szczepienie i wystawienie paszportu jest obowiązkowe przed wyjazdem za granicę u psów, kotów, fretek. Warto zajrzeć w książeczkę zdrowia, by sprawdzić terminy zabiegów, a w razie wątpliwości zadzwonić do przychodni. Zwierzęta przyjmujące leki na padaczkę, niedoczynność lub nadczynność tarczycy powinny mieć kontrolowany poziom wysycenia substancją czynną, a stężenie hormonów tarczowych sprawdzane regularnie. 

    Jak przygotować zwierzę do sterylizacji lub innych planowych zabiegów? 

    Przed każdą operacją, diagnostyką prowadzoną w znieczuleniu zalecone są badania krwi. U młodych zwierząt należy skontrolować choćby morfologię, jednak to wykonanie biochemii jest pomocne w planowaniu bezpiecznego znieczulenia. Przed badaniem krwi pupil powinien być na czczo, tak by ostatni posiłek dostał 8-12 godzin przed pobraniem krwi. By przygotować psa, kota do wizyty można podać mu preparaty wyciszające. Tabletki ziołowe, z wysoką zawartością tryptofanu lub z CBD należy suplementować już 2-3 dni przed terminem. Istnieją też inne metody, które będą skuteczne wobec spanikowanych, agresywnych zwierząt, o które warto zapytać weterynarza. W przypadku sterylizacji lub innego zaplanowanego zabiegu, właściciel może towarzyszyć zwierzęciu przy założeniu wenflonu i odebrać go zaraz po całkowitym wybudzeniu. 

    Regularna kontrola kondycji skóry pupila 

    Tak, jak u ludzi stan skóry i sierści u zwierząt potrafi dostarczyć wielu informacji o funkcjonowaniu organizmu. Zaburzenia hormonalne często skutkują nadmiernym wypadaniem sierści, skóra staje się cieńsza, może pojawić się hiperpigmentacja, zaskórniki. Guzki, wyniosłości zlokalizowane w skórze, mięśniach należy skontrolować i wstępnie zdiagnozować charakter zmiany wykonując biopsję i ocenę pod mikroskopem. W dermatologii zwierząt terapia zmian skórnych opiera się również na działaniu miejscowym, korzystając z szamponów leczniczych, maści dobranych przez lekarza weterynarii. 

    Seniorzy w gabinecie weterynaryjnym 

    Do pacjentów geriatrycznych zaliczamy koty powyżej 10 roku życia oraz psy, które przeżyły już około 75% średniej długości życia. U psów określenie granicy wieku jest trudne ze względu na bardzo dużą różnorodność wielkości, a zatem inne predyspozycje organizmu. Zmiany zachowania, zaburzenia orientacji u starszych zwierząt mogą być łagodzone przez leki, odpowiednie żywienie. Dobrą praktyką będą pierwsze, profilaktyczne, podstawowe badania krwi powyżej 5 roku życia przedstawiające kondycję wątroby, nerek. Nawet subtelne przesunięcia, pogłębiające się z czasem dają możliwość spowolnienia procesu zmian poprzez wprowadzenie innej diety, suplementacji.

    Wywiad i badanie kliniczne będzie zawsze decydować o rozszerzeniu diagnostyki, o USG, RTG lub bardziej specyficzne parametry krwi. Warto zapytać o możliwość konsultacji kardiologicznych w naszej przychodni. 

    Jagoda Bulińska lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Profilaktyka chorób u starszych zwierząt 

    Zalecane badania dla zdrowych czworonożnych seniorów to analiza moczu, morfologia i biochemia krwi co 6-12 miesięcy. Corocznie warto sprawdzać stężenie T4, czyli zbadać funkcjonowanie tarczycy. Ciśnienie krwi u psów corocznie, choć u mruczków rekomenduje się co 6-12 miesięcy. Cały czas niedoceniana jest kontrola stanu uzębienia. Zmiany w postaci osadu, kamienia nazębnego, odsłonięcia szyjek zębowych i przewlekłego zapalenia dziąseł pogłębiają się z wiekiem. Brak higieny jamy ustnej psa lub kota w domu gwarantuje schorzenia przyzębia. W przypadku pacjentów ze zdiagnozowanymi chorobami wizyta kontrolna jest ustalana indywidualnie. 

    Ile kosztuje wizyta w gabinecie weterynaryjnym? 

    Opieka weterynaryjna jest sektorem prywatnym i to właściciel ponosi całkowity koszt terapii. Inną opcją jest ubezpieczenie dla pupila i późniejszy zwrot kosztów w ramach umowy. Wysokość wydatków w gabinecie weterynaryjnym jest uzależniona od celu wizyty i wykonanych zabiegów. Zawsze profilaktyka w postaci szczepień, zabezpieczenia przeciwko pasożytom jest zdecydowanie tańsza niż finansowanie leczenia. Ceny wizyty u weterynarza to suma badania klinicznego, podanych leków, płynoterapii i diagnostyki. Konsultacja u specjalisty to najczęściej wyższy przedział cenowy w porównaniu do lekarza weterynarii pierwszego kontaktu. Rezerwując termin wizyty, warto zapytać o cenę wizyty, która nie dotyczy kosztów leczenia, ale orientacyjnie wskazuje, ile zapłacimy najmniej. 

    Ile kosztuje wizyta domowa? 

    W przypadku małych zwierząt towarzyszących preferowany jest przyjazd właściciela ze zwierzęciem do przychodni. Torba lekarza weterynarii ma znaczne ograniczenia diagnostyczne i terapeutyczne. Na koszt wizyty domowej składa się dojazd, często praca w ramach nadgodzin, badanie i zastosowane leki. Także w tym przypadku wycena może być różna przez indywidualne podejście do pacjenta. 

    Konsultacja u specjalisty, na przykład w dziedzinie dermatologii czy kardiologii, zazwyczaj wiąże się z wyższymi kosztami niż wizyta u lekarza weterynarii pierwszego kontaktu. Opłaty mogą obejmować badanie, diagnozę i wszelkie użyte środki farmakologiczne.

    Dr. Lucas White (UK) Lekarz weterynarii, specjalista ds. opieki zwierząt domowych
    Bibliografia
    1. Dhaliwal R., wsp., 2023 AAHA Senior Care Guidelines for Dogs and Cats, https://www.aaha.org/globalassets/02-guidelines/2023-aaha-senior-care-guidelines-for-dogs-and-cats/resources/2023-aaha-senior-care-guidelines-for-dogs-and-cats.pdf 
    2. McKenzie BA, Chen FL, Gruen ME, Olby NJ. Canine Geriatric Syndrome: A Framework for Advancing Research in Veterinary Geroscience. Front Vet Sci. 2022 Apr 21;9:853743. doi: 10.3389/fvets.2022.853743. PMID: 35529834; PMCID: PMC9069128.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci