Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Małe zwierzęta

Top 9 najpopularniejszych ras królików miniaturek i karłowatych

Opublikowane: 11:30 Przeczytasz w: 7 min

Króliki miniaturki i króliki karłowate to jedne z najczęściej spotykanych w naszych domach czworonożnych pupili. Poznaj najpopularniejsze rasy królików miniaturowych. Sprawdź, co je wyróżnia.

Spis treści

    Top 9 najpopularniejszych ras królików miniaturek i karłowatych. Źródło: 123rf.com

    Co wpływa na popularność królików w wersji mini? 

    Najpopularniejsze rasy królików miniaturek, które zadomowiły się w naszych domach, to właśnie króliki miniaturowe oraz karłowate. Co sprawia, że te najmniejsze rasy królików cieszą się takim rozgłosem? Przede wszystkim wpływ na ich popyt ma uroczy wygląd, nieduże rozmiary, a także stosunkowo niewielkie zapotrzebowania, jeśli chodzi o opiekę nad tymi stworzeniami. Te zwierzęta domowe słyną także z tego, że lubią przebywać z ludźmi, co czyni je jeszcze wdzięczniejszymi pupilami. 

    Szacuje się, iż królik miniaturka oraz królik karłowaty występują w ponad stu odmiennych rasach. W artykule przytoczymy 10 najczęściej kupowanych ras królików o najmniejszych rozmiarach. 

    Czym różnią się króliki miniaturki od królików karłowatych? 

    Króliki karłowate to zwierzęta należące do rasy, która posiada gen karłowatości. Oznacza to, że wyróżnia je następujący zestaw cech: 

    • małych rozmiarów ciało, przy jednocześnie dużej głowie; 
    • duże oczy, o “słodkim wyglądzie”; 
    • małe, krótkie uszy. 

    Hodowle królików znają także rasy, które nie są karłowate, ale ich waga oraz wielkość wykazują charakterystyczny minimalizm. Mowa o króliczych miniaturkach, takich jak Britannia Petite. Poniżej przyjrzymy się bliżej tej odmianie. 

    Najpopularniejsze króliki miniaturki 

    Największą popularnością wśród królików miniaturek cieszy się Britannia Petite, określany też jako królik Polish, co należy tłumaczyć dosłownie jako królik polski. To angielski królik, który powstał ze skrzyżowania rasy holenderskiej z himalajską. Zwierzęta tej rasy ważą około 2,5 kg. Wyróżniają je spiczaste, sterczące uszy oraz krótka, miękka sierść, która może występować w różnych wersjach kolorystycznych. Cechą charakterystyczną tej króliczej rasy jest również łukowaty kształt ciała. Charakteryzuje się także dużymi, czerwonymi oczami, które u niektórych są błękitne. 

    Warto dodać, że ta wyjątkowa rasa jest bardzo ruchliwa, zabawowa i energiczna. Lubi się przemieszczać i odkrywać różne pomieszczenia w domu. Bywa jednak nerwowa, co może być problematyczne, zwłaszcza dla niedoświadczonych właścicieli tych pupili. 

    Krasnal niderlandzki. Źródło 123rf.com

    Królik Mini Rex. Źródło 123rf.com

    Lew miniaturka, Źródło 123rf.com

    Królik angora miniaturka, Źródło 123rf.com

    Jeśli chcesz dla swojego królika wybrać odpowiednią klatkę zapoznaj się z artykułem  Klatka dla królika – jaką wybrać? Jaka będzie odpowiednia?

    Dowiesz się w nim:

    • Czy rozmiar klatki ma znaczenie?
    • Czy drewniany domek jest odpowiedni?
    • Czy istnieją klatki dla królików miniaturowych?
    • Jakie wyposażenie powinna zawierać klatka dla królika?
    • Z czego powinna być zrobiona klatka dla królika?

    Królik kalifornijski. Źródło 123rf.com

    Baranek miniaturka. Źródło 123rf.com

    Karzełek teddy. Źródło: 123rf.com

    Wybierając się w podróż z królikiem gwarancją jego bezpieczeństwa jest odpowiedni transporter.  Poznaj cechy bezpiecznego transportera – wszystko  w artykule  Transporter dla królika – jaki wybrać?

    Dowiesz się w nim:

    • Transporter dla królika – jak powinien być zbudowany?
    • Jakie powinny być wymiary transportera dla królika?
    • W jaki sposób zagwarantować bezpieczeństwo podczas przewożenia?
    • Jakie cechy wyróżniają bezpieczną, przenośną klatkę dla królika?

    Królik niderlandzki. Źródło 123rf.com

    Hotot. Źródło 123rf.com

    Najpopularniejsze króliki karłowate 

    Rosnącą popularnością wśród miłośników zwierzaków domowych cieszą się króliki karłowate. Oto najczęściej wybierane w sklepie zoologicznym "karzełki": 

    1. Krasnal niderlandzki - został wyhodowany przez Holendrów na początku XX wieku; ma duże, ciemne oczy, sterczące uszka, jest ciekawski; to zwierzę o figlarnym, ale jednocześnie łagodnym usposobieniu. 
    2. Mini rex - rasa powstała w Texasie z inicjatywy doświadczonych hodowców; wyróżnia ją miękkie futerko, wysoko postawione uszy oraz wrodzona łagodność i spokój; ważą około 4,5 kg; mini rex'y są świetnymi zwierzętami domowymi, dogadując się z właścicielami w wieku dziecięcym, jak i dorosłym. 
    3. Lew miniaturka - maleńki królik, bo jego waga maksymalna waha się między 1 kg a 1,5 kg; posiada bujną czuprynę, przypominającą lwią grzywę, skąd pochodzi nazwa tej króliczej odmiany; jego wyróżnikiem jest także "pędzelek" na końcu ogona. 
    4. Królik angora miniaturka - posiada długie futerko, które wymaga starannej pielęgnacji (czyli regularnego czesania, a nawet strzyżenia); waży około 1,5 kg; występuje w wielu odmianach barwnych; to przyjazne i spokojne króliki, o dość wrażliwym układzie trawiennym. 
    5. Królik kalifornijski - to dość duże króliki jak na swoje miniaturowe pochodzenie, bo znane są okazy ważące nawet 5,5 kg; cechuje je ciemna plamka, umieszczona na środku pyszczka oraz uszy wybarwione na ciemny kolor; są dość strachliwe, w poczuciu zagrożenia mogą ugryźć, nawet właściciela. 
    6. Baranek miniaturka - inaczej mini lop; to bardzo przyjazna i żywiołowa rasa królików; baranki miniaturki słyną z tego, że mają delikatne, oklapnięte, długie uszy; standardowej wielkości baranek mini osiąga wagę około 2 kg; występuje wiele pododmian tej rasy, która różni się między sobą np. długością i ubarwieniem sierści. 
    7. Karzełek teddy - to wdzięczna nazwa rasy królików o długim i bardzo miękkim futerku; karzełka teddiego określa się również jako karzełek perski pluszowy; maksymalna waga, jaką osiąga przedstawiciel tej rasy do 1,7 kg; zwykle ma ciemne oczy, jednak występuje też odmiana niebieskooka. 
    8. Królik holenderski - to, co wyróżnia tę rasę, to dwubarwne umaszczenie: z przodu - jasne, z tyłu - ciemne (czarne lub szare), dodatkowo tylne łapki są "ubrane" w białe "skarpetki"; ważą około 2,5 kg; poza tym są przyjacielskie. 
    9. Hotot - króliki należące do tej rasy sprawdzą się w domowej hodowli ze względu na łagodny, przyjacielski charakter, a także otwartość i odwagę; posiadają zawsze białe futerko oraz czarne oczy o ciemnych obwódkach, które czynią je jeszcze większymi; ich uszy są średniej długości, zaokrąglone na końcach; ważą około 2 kg. 

    Nie każdy może sobie pozwolić na zamieszkanie z pupilami dużych rozmiarów. Problemu przestrzennego nie ma natomiast w przypadku królików miniaturowych. Zwierzaki należące do tych odmian nie zajmują wiele miejsca. Dieta królików miniaturek jest zdecydowanie mniej kosztowna od  utrzymania innych pupili, np. psów. Pielęgnacja królików w wersji mini też nie zajmuje wiele czasu.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.