Higiena uszu u psa jest bardzo ważna; szczególnie gdy mamy do czynienia z rasami predysponowanymi do chorób uszu. Niestety nie każdy pies będzie godził się na ich czyszczenie i tu przyda się wprowadzenie treningu kooperacyjnego, inaczej medycznego. Zobacz, jak dbać o psie uszy, jakie są przyczyny chorób uszu i co oznacza czarny brud w uszach psa.
Spis treści
Higiena uszu psa - jak dbać o zdrowe uszy? Źródło: 123rf.com
Jakie są przyczyny chorób uszu u psa?
Przyczyn chorób uszu u psa może być bardzo wiele:
- Wilgoć w uszach i brak możliwości schnięcia. Dotyczy to psów, które często są kąpane lub mają możliwość pływania, a ich uszy nie zostają dobrze osuszone w środku. Dlatego też psy ze stojącymi lub pół załamanymi uszami jak np. owczarki niemieckie czy border collie rzadko zapadają na tego typu infekcje, gdyż po prostu schnięcie występuje u nich samoistnie i szybko.
- Alergie pokarmowe i środowiskowe. Wbrew pozorom mają dużo wspólnego z uszami. Pies z alergią pokarmową nie musi cierpieć na problemy jelitowe. Objawami alergii są często problemy skórne czy problemy z uszami, które powodują częste drapanie i dyskomfort.
- Atopowe zapalenie skóry.
- Pasożyty - w tym świerzb.
- Ciało obce wywołujące podrażnienie i stan zapalny, zmuszające psa do częstego drapania.
- Brak pielęgnacji uszu odpowiednimi środkami lub jej całkowity brak.
Materiał promocyjny przygotowany przy współpracy z Beaphar Polska
Ear Cleaner Beaphar Polska
Ear Cleaner od firmy Beaphar to magia w butelce dla Twojego pupila! Wyjątkowe krople do pielęgnacji uszu, stworzone zarówno dla psów, jak i kotów.
Te magiczne krople nie tylko doskonale łagodzą stany zapalne, ale także sprawiają, że pielęgnacja staje się dziecinnie łatwa. Dzięki nim zapewniasz swojemu pupilkowi higienę uszu i ograniczasz nadmierne osadzanie się woskowiny. Składniki zawarte w tych kroplach kochają Twojego czworonoga równie mocno, jak Ty. Delikatnie pielęgnują skórę przewodu słuchowego, dbając o jej zdrowie i komfort.
Regularne stosowanie tego cudownego preparatu to nie tylko pielęgnacja, ale także lekarstwo na alergie oraz przyspieszenie gojenia podrażnionej skóry. Twoje zwierzę będzie Ci wdzięczne za tę małą buteleczkę pełną dobroci.
Jeśli chodzi o zalecane stosowanie, nie musisz się martwić o skomplikowane procedury. Po prostu zaaplikuj 6-8 kropli preparatu profilaktycznie dwa razy w tygodniu i delikatnie wymasuj ucho. A gdy nadmiar woskowiny da o sobie znać, po prostu oczyść go tamponem, pamiętając o zewnętrznej części przewodu słuchowego.
Ale pamiętaj, nie używaj patyczków z watą, a już na pewno nie czyść wewnętrznej części przewodu słuchowego! Te krople są przeznaczone dla zwierząt powyżej drugiego miesiąca życia, więc nie zwlekaj - daj swojemu pupilowi to, czego potrzebuje!
Organiczne mleczko do uszu Beaphar Polska
Organiczne mleczko do uszu BIO EAR MILK DOG&CAT od Beaphar do delikatnej pielęgnacji uszu zapewnia ochronę przed zanieczyszczeniami małżowiny usznej. Mleczko usuwa nadmiar woskowiny, dzięki czemu uszy stają się mniej podatne na infekcje bakteryjne lub pasożytnicze.
Co czyni mleczko BIO EAR MILK DOG&CAT wyjątkowym? Jest wzbogacone w olejki eteryczne z cytryny i lawendy, pozyskiwane z upraw ekologicznych. Te naturalne składniki nie tylko zapewniają delikatną pielęgnację, ale także dodają odświeżającego aromatu. Dzięki nim, pielęgnacja uszu staje się nie tylko obowiązkiem, ale również przyjemnością.
Wystarczy niewielka ilość organiczengo mleczka, aby zadbać o zdrowie i czystość uszu Twojego pupila. Beaphat Polska oferuje produkt, który dba o Twojego pupila w sposób naturalny i bezpieczny, pozbawiony sztucznych substancji chemicznych. Spraw, by Twoje zwierzę cieszyło się zdrowymi i szczęśliwymi uszami każdego dnia!
Jak sprawdzić, czy pies ma zdrowe uszy?
Jeśli pies będzie miał chore uszy, prawdopodobnie od razu to zauważymy. Przede wszystkim dyskomfort w tej części ciała objawia się trzepaniem głową i drapaniem. Małżowina uszna może być zaczerwieniona, może wydobywać się nieprzyjemny zapach, zbierać w nich wydzielina, również taka o brunatnym kolorze. Trzeba wtedy koniecznie udać się do lekarza weterynarii, gdyż pies z takimi problemami cierpi na duży dyskomfort, może nawet reagować niechęcią albo agresją na próbę dotykania uszu.
Co oznacza czarny brud w uszach psa?
Często opiekunowie psów przychodzą do lekarza weterynarii, gdy ich pupil ma w uszach ciemnobrązowa lub czarną wydzielinę, czasem nazywaną błotem. Wydzielina taka dodatkowo wytwarza nieprzyjemny zapach. Są to roztocza uszne (Otodectes cynotis), które żyją w zewnętrznym przewodzie słuchowym psa, odżywiają się komórkami skóry i płynem tkankowym, powodując stan zapalny w uszach.
Rasy psów predysponowane do chorób uszu
Rasy psów mające duże, oklapnięte uszy mają spore predyspozycje do łapania chorób narządu słuchu. Szczególnie jeśli dużo pływają lub są często kapane, a ich uszy nie są przez opiekunów dodatkowo osuszane w środku. Dlatego, że ich uszy są spore i ciężkie, zabierają dopływ powietrza do środka i wilgoć utrzymuje się tam bardzo długo, będąc wprost idealnym środowiskiem do namnażania bakterii. Rasy predysponowane do chorób uszu to np. basset hound, cocker spaniel angielski, cavalier king charles spaniel, springer spaniel, polski spaniel dowodny, jamnik.
Jak dbać o uszy psa?
Dbanie o higienę uszu psa zaczyna się od odpowiedniego żywienia i eliminacji z posiłków składników wywołujących alergię. Konieczne będzie też czyszczenie psich uszu specjalnymi preparatami mającymi działanie antybakteryjne. Pamiętajmy o osuszaniu psich uszu po kąpieli i pływaniu, wystarczy do tego suchy płatek kosmetyczny. Czyszczenie uszu psa nie powinno odbywać się z pomocą patyczków higienicznych, używajmy albo gazika nasączonego specjalnym płynem, albo płatka kosmetycznego. Wystarczy jeden raz przetrzeć każde ucho zwiniętym gazikiem lub płatkiem, nie wchodząc głęboko do środka. Możemy też zakraplać psu specjalne preparaty zalecone przez lekarza weterynarii.
Jak przyzwyczaić psa do czyszczenia uszu pozytywnie?
Niektóre psy, szczególnie gdy często cierpią na infekcję uszu i są do tego bardzo wrażliwe na dotyk, mogą szczerze znienawidzić ich czyszczenia i uciekać, kiedy tylko nachylamy się nad nimi z gazikiem i kroplami. Dlatego warto od małego przyzwyczajać psa do zabiegów pielęgnacyjnych, również czesania czy obcinania pazurów. W tym wszystkim pomoże tzw. trening kooperacyjny, który pozytywnie przystosuje psa do prostych zabiegów medycznych i higienicznych. Warto pracować nad tym już ze szczeniakiem, szczególnie jeśli mamy w domu rasę predysponowaną do chorób uszu.
Czym jest trenning kooperacyjny z psem?
Trening kooperacyjny z psem zaczynamy od wzięcia dobrych smakołyków lub jedzenia psa i kiedy karmimy go z ręki, jednocześnie dotykamy jego ciała.
- Zaczynamy od szyi, tułowia, a im pies jest spokojniejszy, tym częściej schodzimy do łap, uszu i pyszczka.
- Następnym etapem jest poproszenie psa o spokojny siad i nagradzanie go smakołykami w tej pozycji. Później dotykamy go np. Po szyi i od razu dajemy nagrodę. Powtarzamy to z różnymi częściami ciała. Trzeba popracować nad tym nawet kilkanaście sesji, zanim przejdziemy do dodawania preparatów, czy szczotki.
- Zasady są takie, że za jedno dotknięcie, które pies zaakceptuje, dajemy mu smakołyk i nie prosimy go o zbyt dużo na raz. Natomiast musimy akceptować również odmowę psa. Jeśli np. zabierze głowę, gdy chcemy go dotknąć, my musimy natychmiast zabrać rękę. Wracamy wtedy do łatwiejszego etapu.
- Po wpuszczeniu kropel do uszu dajmy psu coś smacznego np. gryzaka czy zabawkę.
Podsumowanie
Regularna higiena uszu jest kluczowa dla zachowania zdrowia psa. Uszy psa są podatne na infekcje bakteryjne, grzybicze oraz infekcje wywołane przez pasożyty, takie jak roztocza. Regularne czyszczenie usuwa nadmiar wosku i brudu, które mogą sprzyjać rozwojowi tych infekcji. Czyste uszy zmniejszają także ryzyko alergii pokarmowych i środowiskowych. Skóra w uszach może reagować na alergeny, co może prowadzić do podrażnień i stanów zapalnych. Pamiętajmy, że infekcje uszu mogą prowadzić do poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak zapalenie ucha środkowego.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.