NOSPA to ludzki lek, który bardzo często jest stosowany przez lekarzy weterynarii w celu łagodzenia dolegliwości bólowych wynikających z nadmiernej aktywności mięśniówki gładkiej. Jej substancją czynną jest drotaweryna, która podawana w odpowiednich dawkach i z odpowiednią częstotliwością może ulżyć zwierzakowi w cierpieniu.
Spis treści
Mechanizm działania drotaweryny
NOSPA to bardzo popularny lek szeroko stosowany w medycynie człowieka, mający działanie rozkurczowe. Warto jednak wiedzieć, że drotawerynę będącą substancją czynną tego preparatu można podawać zwierzętom, w tym psom. Obecnie na rynku polskim nie istnieje preparat weterynaryjny będący odpowiednikiem ludzkiej NOSPY.
Drotaweryna wykazuje działanie rozkurczowe w stosunku do mięśni gładkich:
- przewodu pokarmowego,
- układu moczowego,
- układu krążenia,
- dróg żółciowych,
- układu rozrodczego.
Tkanka mięśniowa gładka jest obecna w wielu narządach organizmu i odpowiada za skurcze niezależne od woli zwierzęcia. Fizjologicznie odpowiada np. za regulację światła naczyń krwionośnych, transport komórki jajowej podczas owulacji, wyprowadzanie żółci z dróg żółciowych i ruchy perystaltyczne w przewodzie pokarmowym. W stanach chorobowych nadmierne skurcze mięśni gładkich przyczyniają się do znacznych dolegliwości bólowych. Ma to miejsca np. podczas biegunki lub zapalenia pęcherza moczowego. Warto więc zaznaczyć, że drotaweryna nie jest lekiem przeciwbólowym, a rozkurczowym.
Metabolizm drotaweryny ma miejsce w wątrobie. Substancja ta wydalana jest z moczem.
Wskazania do podania NOSPY
NOSPA jest lekiem, który powinien znajdować się w każdej apteczce pierwszej pomocy dla psa. Warto zdecydować się na jej podanie, aby objawowo zwalczać ból brzucha towarzyszący biegunce lub wzdęciom u zwierzaka. Drotaweryna może okazać się również pomocna przy podejrzeniu zapalenia pęcherza moczowego, kiedy obserwujemy objawy takie jak kropelkowanie lub zwiększona częstotliwość oddawania moczu.
Należy jednak podkreślić, że podanie NOSPY nie powinno być substytutem wizyty u lekarza weterynarii. Lek ten nie działa przyczynowo na biegunkę i zapalenia pęcherza. Jego jedynym zadaniem jest chwilowe ulżenie w cierpieniu zwierzęcia i zadziałanie na objawy choroby. Nie zwalnia to właściciela z obowiązku wizyty u lekarza weterynarii. W jej trakcie opiekun zawsze powinien poinformować jakie leki podał psu na własną rękę.
Dawkowanie NOSPY u psów
Właściciel może podać psu NOSPĘ w postaci doustnej. Drotaweryna jest dostępna również w formie iniekcyjnej. Ten sposób podania zarezerwowany jest jednak jedynie dla lekarza weterynarii.
Dawka leku to 2-4 miligramy na kilogram masy ciała od 2 do 3 razy dziennie. Bezpiecznie będzie podawać psu na początku najmniejszą możliwą dawkę i obserwować, czy przyniosło to skutek. Jeśli więc twój pupil waży 10 kg — powinien otrzymać 20 mg drotaweryny (2 mg/kg). Należy zwrócić uwagę na gramaturę leku na opakowaniu. NOSPA z reguły występuje jako tabletki 40 mg. Twój 10-kilogramowy pies powinien otrzymać pół tej tabletki. Jeśli nie zauważysz skutków działania leku, możesz podać pupilowi kolejną połówkę.
UWAGA! NOSPA Max posiada gramaturę 80 mg. 10-kilogramowy pies może otrzymać więc 1/4 tabletki 80 mg na start i kolejną 1/4 tej tabletki w przypadku braku zauważalnego efektu działania.
Pamiętaj, że w przypadku wystąpienia niepokojących objawów powinieneś jak najszybciej skontaktować się z lekarzem weterynarii.
Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plŹródło: 123rf.com
Czy można podać psu leki przeciwbólowe dla człowieka?
Wielu właścicieli zastanawia się, czy może podać swoje tabletki przeciwbólowe pupilowi, aby ulżyć mu w cierpieniu. Wynika to ze współczucia i chęci pomocy zwierzakowi. Warto jednak mieć świadomość tego, że większość leków przeciwbólowych powszechnie stosowanych u ludzi może wywołać objawy zatrucia u psów: poważne owrzodzenia przewodu pokarmowego i niewydolność nerek. Mowa tu o niesteroidowych lekach przeciwzapalnych (NLPZ, NSAID) takich jak np. ibuprofen, kwas acetylosalicylowy (aspiryna) lub naproksen. Są to ludzkie leki, których w żadnym wypadku nie należy podawać psu, nawet jeśli objawy bólowe są bardzo silne.
Jedynymi lekami przeciwbólowymi przeznaczonymi dla człowieka, które można bezpiecznie stosować u psów są paracetamol i metamizol (Pyralgina). Należy jednak pamiętać, że przeciwwskazaniami do podawania tych leków są:
- podrażnienie przewodu pokarmowego (biegunka, wymioty u psa, ból brzucha),
- owrzodzenia przewodu pokarmowego,
- niewydolność nerek,
- niewydolność wątroby,
- niewydolność serca.
Jeśli twój zwierzak posiada którąś z wyżej wymienionych dolegliwości, nie podawaj mu paracetamolu lub metamizolu. Pamiętaj o tym, że jeśli nie wykonujesz regularnych badań krwi u psa, to nie masz pewności, w jakim stanie są jego nerki i wątroba. W takiej sytuacji również nie decyduj się na podanie zwierzakowi tych leków.
Jeśli jednak masz pewność, że twój pupil ma zdrowe nerki, wątrobę i serce oraz nie występują u niego objawy z przewodu pokarmowego takie jak wymioty, biegunka lub ból brzucha, możesz zdecydować się na doraźne zastosowanie doustnych leków przeciwbólowych w dawce:
- paracetamol - 10-20 mg/kg co 8 godzin,
- metamizol - 10-50 mg/kg co 8 godzin.
Przedawkowanie paracetamolu powoduje u zwierząt silną methemoglobinemię i uszkodzenie wątroby. Należy pamiętać, że leku tego nie można podawać w żadnej dawce u mruczków. Już jedna tabletka paracetamolu może doprowadzić do zatrucia u kota i śmierci.
Niestety, większość leków przeciwbólowych stosowanych przez ludzi, takich jak ibuprofen czy aspiryna, jest toksyczna dla psów i może prowadzić do poważnych powikłań zdrowotnych. Zawsze najlepiej skonsultować się z weterynarzem przed podaniem psu jakiegokolwiek środka przeciwbólowego.
Dr. James Carter (UK) lekarz weterynarii, specjalista farmakologii weterynaryjnejOdpowiedzialne stosowanie ludzkich leków u zwierząt
Pamiętaj o tym, że stosowanie ludzkich leków takich jak NOSPA, Pyralgina lub paracetamol u zwierząt powinno mieć miejsce w ostateczności i jedynie po dokładnym przeliczeniu ich dawki. Jeśli masz taką możliwość, skonsultuj się przed ich podaniem z lekarzem weterynarii. Regularne wykonywanie badań krwi u psa pomaga w takiej sytuacji, ponieważ znany jest stan wątroby i nerek zwierzęcia.
Podawanie ludzkich leków objawowo i na własną rękę u zwierząt powinno mieć charakter doraźny i nie może stanowić podstawy leczenia. Jeśli obserwujesz u swojego psa jakiekolwiek niepokojące objawy, udaj się z nim jak najszybciej na wizytę u lekarza weterynarii. Za każdym razem powinieneś poinformować go o tym, jakie leki i w jakiej dawce stosowałeś u swojego pupila. Dobrym rozwiązaniem jest zapisanie tego w książeczce zdrowia psa.
NOSPA dla psa — podsumowanie informacji
NOSPA to lek powszechnie stosowany w medycynie weterynaryjnej. Warto mieć świadomość, że można podawać go psu również na własną rękę przy podejrzeniu zapalenia pęcherza i bólu brzucha. Bezpieczna dawka to 2-4 mg/kg masy ciała (2-3 razy dziennie) Przed podaniem NOSPY należy obliczyć odpowiednią dawkę uwzględniając gramaturę tabletek (40 mg lub 80 mg).
Substancją czynną omawianego preparatu jest drotawetyna — lek rozkurczowy działający na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, układu moczowego, rozrodczego, naczyń krwionośnych i przewodów żółciowych. Warto zaznaczyć, że NOSPA nie posiada działania przeciwbólowego.
Jeśli chcesz ma własną rękę zwalczać ból u swojego pupila, możesz podać mu Pyralginę lub paracetamol (nigdy nie podawaj paracetamolu u kota!). Pamiętaj jednak o obliczeniu dokładnej dawki — zawsze zaczynaj od najniższej. Jeśli nie potrafisz policzyć dawkowania — nie ryzykuj! Zajmie się tym lekarz weterynarii.
Działanie przeciwbólowe posiada również gabapentyna dla psa. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na jej temat, przeczytaj nasz artykuł! Lek ten w znacznym stopniu niweluje stres u psa.
Pamiętaj o tym, że ludzkie leki u zwierząt powinny być stosowane odpowiedzialnie. Nie należy traktować ich jako zamiennika wizyty u lekarza weterynarii. Jeśli nie masz odpowiedniej wiedzy na ten temat lub nie umiesz obliczyć dawki - nie decyduj się na takie rozwiązanie.
Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plBibliografia
- "BSAVA - Small Animal Formulary" - F. Allerton i in., wyd. 10, 2020, str. 303-304
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.