REKLAMA
 • Pies
 • Zdrowie
 • Leczenie

Modzele u psa — przyczyny, objawy, leczenie

Opublikowane: 13:30 Przeczytasz w: 4 min

Modzele to zmiany skórne powstające najczęściej w okolicy stawu łokciowego. Główną przyczyną ich pojawienia się jest znaczne obciążenie wagowe powodujące ucisk, niedokrwienie i wysychanie. Powstawanie modzeli to domena psów ras dużych i olbrzymich. Zaniedbanie tego problemu może doprowadzić do bolesnej i trudnej w leczeniu infekcji.

Spis treści

  Modzele u psa — jak leczyć?

  Modzele pojawiają się najczęściej u psów ras dużych i olbrzymich (np. labradorów, owczarków niemieckich lub dogów argentyńskich). Ich powstawaniu sprzyja duża masa ciała powodująca ucisk na stawy czworonoga. Problem najczęściej dotyczy stawu łokciowego, niemniej jednak modzele pojawiają się również w innych miejscach (np. staw stępu).

  Czynnikami powodującymi te niepokojące zmiany skórne są więc:

  Wszystkie te elementy doprowadzają do nadmiernego ucisku, niedokrwienia i wysuszania skóry w okolicy stawu. W wyniku tego dochodzi do hiperkeratynizacji (nadmiernego rogowacenia naskórka) i powstawania suchych, kalafiorowatych zmian — modzeli. Co do zasady są one niebolesne, niemniej jednak ich zaniedbanie może doprowadzić do zakażenia. W skrajnych przypadkach zmiany te krwawią i wydobywa się z nich ropa. Leczenie zakażonych modzeli to długotrwały i trudny proces. Warto więc zapobiegać ich powstawaniu oraz odpowiednio je zaopatrywać, jeśli już istnieją.

  Maść na modzele u psa

  Podstawowym sposobem radzenia sobie z modzelami jest natłuszczanie zmienionej powierzchni skóry. W tym celu idealnie sprawdza się dostępna w każdej aptece maść z witaminą A. Powoduje ona rozmiękanie zmienionej skóry. Podobny efekt daje smarowanie modzeli olejem kokosowym.

  Warto jednak zaznaczyć, że w przypadku zaawansowanych zmian ich uwstecznienie przy pomocy maści jest bardzo trudne. Leczenie modzeli może okazać się długie i nie przynieść zamierzonego rezultatu.

  Jeśli jesteś właścicielem psa rasy dużej lub olbrzymiej dowiedz się, jak zapobiegać powstawaniu modzeli.

  Domowe sposoby na modzele u psa

  Zapobieganie powstawaniu modzeli to najprostszy sposób walki z tym nieestetycznym schorzeniem. Pamiętaj o tym, że każdy dodatkowy kilogram obciąża stawy twojego psa i powoduje ucisk podczas leżenia. Zadbaj więc o dietę swojego pupila. Nie dopuść, aby miał nadwagę lub był otyły.

  Jeśli jesteś właścicielem dużego psa upewnij się, że jego legowisko jest wystarczająco miękkie. Leżenie na twardej podłodze potęguje ucisk na skórę łokci i powoduje niedokrwienie oraz wysychanie. Zadbaj o to, aby twój pies miał wyznaczone miękkie miejsce wypoczynku.

  Niektórzy opiekunowie zakładają na stawy łokciowe swoich czworonogów prowizoryczne opatrunki z przeciętej skarpetki, jednak nie każdy pupil sobie na to pozwala.

  Aby zadbać o zdrową skórę psa, możesz rozważyć wdrożenie odpowiedniej suplementacji zawierającej kwasy omega-3, biotynę i cynk.

  Krwawiące modzele u psa

  Zdarza się, że modzele u psa ulegają zakażeniu. W takiej sytuacji konieczny jest kontakt z lekarzem weterynarii. Zainfekowane zmiany skórne stanowią znaczny dyskomfort dla pupila. Konieczne może okazać się wdrożenie leczenia przeciwbólowego, przeciwzapalnego i antybiotykoterapii.

  Krwawienie modzeli może mieć miejsce także przy ich pęknięciu. Dzieje się to na skutek urazu mechanicznego (np. powstałego podczas kładzenia się). Krwawiące modzele należy skonsultować z lekarzem weterynarii. Nierzadko konieczne jest założenie opatrunku, którego celem jest zapobieganie przedostania się drobnoustrojów do rany.

  Jak leczyć modzele — podsumowanie

  Modzele u psa to nieestetyczne i niepokojące zmiany skórne, które powstają u psów ras dużych lub otyłych na skutek znacznego ucisku podczas leżenia. Powoduje to niedokrwienie i wysychanie skóry, a co za tym idzie hiperkeratynizację i pojawianie się ciemnych, kalafiorowatych i suchych zmian, które mogą pękać, krwawić i ropieć.

  Podstawowym sposobem walki z modzelami jest zapobieganie ich powstawaniu. W tym celu należy zadbać o to, aby pupil miał miękkie posłanie i jak najrzadziej leżał na podłodze.

  W przypadku istniejących już modzeli należy regularnie je natłuszczać przy pomocy maści z witaminą A lub oleju kokosowego. Jeśli zmiany są zakażone, pęknięte lub krwawiące należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.

  Choroby skóry psów potrafią być bardzo uciążliwe. Całe szczęście leczenie modzeli jest możliwe. Jeśli zauważysz jakiekolwiek niepokojące zmiany u swojego pupila, jak najszybciej skontaktuj się z weterynarzem!

  Oceń artykuł

  Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
  0/400

  Brak komentarzy

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

  Dostosowujemy się do Ciebie

  Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.