Lato to szczególnie trudny czas dla naszych czworonogów. Wysokie temperatury stanowią dla nich nie lada zagrożenie, dlatego warto mieć świadomość tego, w jaki sposób chronić przed nimi pupila. Odpowiednia opieka i przygotowanie zapewni psu komfort i bezpieczeństwo.
Spis treści
Dlaczego psy są bardziej wrażliwe na przegrzanie?
Pies latem odczuwa o wiele większy dyskomfort niż człowiek. Wynika to z odmiennej fizjologii, anatomii i funkcjonowania układu termoregulacji. Prawidłowa temperatura psa jest wyższa od ciepłoty ciała człowieka i wynosi 37,3-39,3°C. Ponadto jego sierść stanowi warstwę izolacyjną utrudniającą oddawanie ciepła przez skórę. Nasze czworonogi są od nas niższe — podczas spaceru po betonie w trakcie upalnego dnia są bardziej narażone na ciepło bijące od chodnika. Wszystkie te elementy sprawiają, że zwierzęta domowe są zagrożone udarem cieplnym.
Psy ewolucyjnie wytworzyły mechanizmy chłodzenia organizmu — odpowiada za nie ośrodek termoregulacji znajdujący się w podwzgórzu.
U ludzi głównym sposobem na obniżenie temperatury ciała jest pocenie się — psy niestety posiadają ograniczoną ilość gruczołów potowych. Znajdują się one jedynie na opuszkach łap i w okolicy lusterka nosa. Nie wystarcza to jednak do efektywnego chłodzenia organizmu. Nasze czworonogi obniżają temperaturę ciała głównie poprzez zianie — dochodzi wówczas do parowania wody z powierzchni błon śluzowych i języka.
Należy pamiętać, że ze względu na odmienną budowę anatomiczną psy mające krótkie pyski (brachycefaliczne) są bardziej narażone na przegrzanie.
Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plObjawy przegrzania u psa latem
Do objawów udaru cieplnego należą:
- intensywne dyszenie,
- suchość błon śluzowych,
- wymioty,
- biegunka,
- drgawki,
- temperatura ciała powyżej 40,5°C.
Jeśli zauważysz u swojego pupila któryś z wyżej wymienionych symptomów — koniecznie skontaktuj się z lekarzem weterynarii! Nieleczony udar cieplny jest zagrożeniem dla życia i zdrowia psa.
Jak dbać o psa latem?
Z pewnością niejeden właściciel psa zastanawia się, w jaki sposób dbać o swojego pupila w upalne dni, aby zapobiec wystąpieniu udaru cieplnego. Przedstawiamy kilka wskazówek, jak pomóc psu przetrwać ten trudny dla niego czas. W razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem weterynarii lub psim behawiorystą.
Nie zostawiaj psa samego w samochodzie!
Pamiętaj o tym, że pod żadnym pozorem nie powinieneś zostawiać psa samego w zamkniętym samochodzie (nawet jeśli zostawiłeś uchylone okno). Temperatura wewnątrz auta może być nawet dwukrotnie wyższa niż na zewnątrz, co doprowadza do bardzo szybkiego rozwinięcia się objawów udaru cieplnego i śmierci zwierzęcia.
Jeśli zauważysz psa zamkniętego w samochodzie latem — nigdy nie pozostawaj obojętny! Natychmiast zadzwoń pod numer alarmowy 112 i postępuj zgodnie z zaleceniami dyspozytora.
W podobny sposób powinieneś zareagować, jeśli podejrzewasz, że masz do czynienia z pseudohodowlą psów.
Zapewnij swojemu psu stały dostęp do wody
Zarówno pies, jak i kot w lecie są o wiele bardziej narażone na odwodnienie. Pupil intensywnie dysząc traci ciepło, a razem z nim płyny. Z tego powodu konieczne jest zapewnienie mu stałego dostępu do świeżej i chłodnej wody.
W miarę możliwości warto również regularnie zachęcać pupila do picia i przypominać u o tym po spacerze.
Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plOgranicz długość spacerów
W trakcie największych upałów nie warto forsować swojego pupila długimi spacerami. Staraj się nie wyprowadzać go w godzinach największego nasłonecznienia, a jeśli jest to konieczne — niech będzie to krótka przechadzka. Jeśli konieczny jest długi spacer z psem!!! w ciągu dnia zdecyduj się na niego wcześnie rano lub późno wieczorem. Wybieraj trasy zacienione, o dużej ilości zieleni. W miarę możliwości zrezygnuj z chodzenia po betonie.
Jeśli musisz wyjść ze swoim pupilem w trakcie upału na dłużej — zaopatrz się w butelkę z wodą i miskę. Co jakiś czas warto zachęcić psa do wzięcia kilku łyków. W miarę możliwości ogranicz aktywność z psem latem.
Zapewnij swojemu psu chłodne miejsce w domu
Zastanów się, czy masz w swoim domu miejsce chłodniejsze od innych i rozważ zorganizowanie tam tymczasowego legowiska dla psa w czasie upałów. Pozwoli to twojemu pupilowi na komfort w chwilach beztroskiego wypoczynku. Nie stresuj czworonoga latem. Zabiegi takie jak kąpiel psa pozostaw na dni o bardziej komfortowych temperaturach.
Jeśli przebywacie wspólnie na dworze (np. w ogrodzie) pamiętaj o tym, aby zapewnić swojemu psu cień.
Wybierz odpowiedni rodzaj kagańca i smyczy
Jeśli twój pies musi nosić kaganiec podczas spacerów upewnij się, że umożliwia mu on swobodne zianie. W przeciwnym razie pupil zostanie pozbawiony swojego podstawowego mechanizmu termoregulacyjnego, a ryzyko wystąpienia udaru cieplnego wzrośnie.
Zastanów się także, czy obroża i smycz dla psa, których używasz są dla niego komfortowe i nie utrudniają mu oddychania.
Pielęgnacja psa latem — podsumowanie
Ochrona zdrowia czworonoga latem powinna stanowić priorytet właścicieli w upalne dni. Warto mieć świadomość tego, że zwierzaki domowe są o wiele bardziej narażone na wysokie temperatury niż my, dlatego konieczne jest zapewnienie im stałego dostępu do wody. Przydatne w tej sytuacji mogą okazać się przenośne bidony i miski dla pupili.
Pamiętaj, że nie wolno pozostawiać psa latem samego w samochodzie! Jeśli zauważysz taką sytuację, nigdy nie pozostawaj obojętny i natychmiast skontaktuj się z numerem alarmowym 112!
W trakcie upałów zrezygnuj z długich i intensywnych spacerów, a jeśli jest to konieczne — wybierz wczesne godziny poranne lub późne popołudniowe. Nie przechadzaj się z psem w trakcie najbardziej gorących godzin dnia. Jeśli jednak musisz wtedy wyjść z domu z pupilem — zaopatrz się w wodę i zachęcaj go do picia! Regularnie wyczesuj sierść psa i kontroluj stan jego skóry.
Upewnij się też, że twój pupil ma zapewnione chłodne i komfortowe miejsce w domu. Jeśli pies nosi kaganiec — zastanów się, czy umożliwia mu on swobodne zianie.
Nasi czworonożni przyjaciele są stuprocentowo zależni od nas — ich właścicieli. Zapewnienie odpowiedniej opieki w trakcie upałów chroni psa przed udarem cieplnym. Nigdy nie zapominaj o komforcie swojego pupila w gorące dni i bacznie obserwuj jego mowę ciała.
Nigdy nie zostawiaj psa w samochodzie podczas upałów. Nawet przy uchylonych oknach temperatura wewnątrz może osiągnąć śmiertelnie wysokie poziomy w zaledwie kilka minut. Jeśli widzisz psa zamkniętego w samochodzie, działaj natychmiast i wezwij pomoc.
Dr. James Miller (US) lekarz weterynarii, specjalista medycyny ratunkowejJeśli Twój pies zaczyna wykazywać oznaki udaru cieplnego, powinieneś natychmiast spróbować go schłodzić. Metody chłodzenia obejmują umieszczenie psa w cieniu, spryskanie zimną lub letnią wodą i wachlowanie. Psy na wczesnym etapie wymagają płynów, elektrolitów, leków, wsparcia i tlenu. Jeśli nie możesz ochłodzić psa i zaczynasz widzieć oznaki zaawansowanego udaru cieplnego, natychmiast zabierz psa do weterynarza.
Zofia Pobuta Technik weterynarii i behawiorystka zwierząt. Pracuje w przychodni weterynaryjnej. Pasjonuje się również fizjoterapią zwierząt.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.