Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Pies dla leniwych — jak wybrać odpowiedniego pupila?

Opublikowane: 21:14 Przeczytasz w: 6 min

Istnieją osoby, które bardzo kochają psy, ale nie przepadają za uprawianiem sportu na świeżym powietrzu oraz przeraża je konieczność długich codziennych spacerów ze swoim pupilem. Oto kilka najbardziej leniwych ras psów, które nie wymagają zbyt aktywnego życia i najbardziej nadają się dla miłośników siedzącego trybu życia. Nie oznacza to jednak, że na spacer z psem nie będziemy musieli wychodzić, albowiem takiej aktywności potrzebuje każdy czworonóg.

Spis treści

    Pies dla leniwych — jak wybrać odpowiedniego pupila? Źródło: 123rf.com

    Czy istnieją leniwe rasy psów?

    Psy to najbardziej różnorodny gatunek zwierząt żyjących na świecie. Odznaczają się one bardzo zróżnicowanym wyglądem oraz charakterem. Każda rasa psów ma też inne potrzeby związane z aktywnością i ruchem.

    Wybierając sobie psiego towarzysza, często nie zwracamy uwagi na jego temperament i bierzemy pod uwagę jedynie wygląd. Jednakże nieprzemyślany zakup czy adopcja psa może wyrządzić krzywdę ruchliwemu i aktywnemu zwierzakowi, zmuszając go do bezustannego przebywania w czterech ścianach. Jak twierdzą psi behawioryści, brak spełnionych podstawowych potrzeb może doprowadzić go wówczas do frustracji, a stąd już najprostsza droga do niepożądanych zachowań, takich jak niszczenie przedmiotów lub agresja.

    Jeśli jesteśmy domatorami, nie odznaczamy się zbyt dobrym zdrowiem, nie przepadamy za sportem i spędzaniem czasu na świeżym powietrzu, warto, wybierając ulubieńca, wziąć pod uwagę najbardziej leniwe rasy psów, które na całe szczęście istnieją.

    Renata Kurcil Trenerka psów, ekspertka zoocial.pl

    Którzy przedstawiciele spokojnych ras psów polecani są dla domatorów?

    Jeśli jesteśmy miłośnikami siedzącego trybu życia i zastanawiamy się, jaka rasa psa będzie pasować do nas najbardziej, warto wziąć pod uwagę tych przedstawicieli psiego gatunku, którzy nie mają zbytniego zamiłowania do biegania i uwielbiają wylegiwać się na kanapie.

    Istnieją rasy takie jak psy krótkogłowe o płaskich i szerokich czaszkach i płaskiej kufie, które miewają problemy z oddychaniem uniemożliwiające im intensywne ćwiczenia. Z całą pewnością należą do nich buldogi angielskie. Specyficzna budowa tych czworonogów: ciężkie ciało zawieszone na krótkich łapach sprawia, że zbyt duża ilość ruchu może być dla nich dużym obciążeniem. Wskazane są więc dla nich jedynie krótkie spacery. Również mopsy to miłe psy niewymagające zbyt wiele ruchu. Ich niewielki rozmiar sprawia, że zaadoptują się do każdych warunków.

    Z kolei buldogi francuskie dostosowują swoją aktywność do trybu życia właściciela. Są to zwierzaki, które lubią spacery i zabawy, ale jeszcze bardziej leżenie na kanapie, albowiem męczą się szybko i potrzebują odpoczynku.

    Również basset hound nie interesuje się zbytnio bieganiem i zbyt wiele biegać nie powinien. Jest to uroczy pies, ale jego krótkie łapki i charakterystyczna wydłużona sylwetka w szczególny sposób narażają go na kontuzje.

    Także berneński pies pasterski nie jest najlepszym sportowcem z uwagi na swoją budowę. Nie wolno jednak zapominać, że spokojne spacery w umiarkowanym tempie są dla tych czworonogów wręcz konieczne i zapobiegają ich otyłości.

    Łagodnymi olbrzymami, które nie przepadają za bieganiem, są również bullmastiffy. Inne psy, które nie są zbyt aktywne, to np. pekińczyki i czworonogi rasy chow-chow.

    Renata Kurcil Trenerka psów, ekspertka zoocial.pl

    Pies dla leniwych — jak wybrać odpowiedniego pupila? Źródło: 123rf.com

    Rasy psów niepolecane dla osób unikających ruchu

    Każda rasa psów ma zróżnicowane zapotrzebowanie na aktywność. Niewielki piesek, taki jak buldog angielski nie wymaga takiej ilości długich spacerów jak border collie, chart afgański czy owczarek niemiecki. Nie oznacza to jednak, że wszystkie duże psy lubią szybko biegać i że odznaczają się one zawsze aktywnością i zamiłowaniem do pracy. Istnieją bowiem również bardzo aktywne małe psiaki, które wbrew pozorom odznaczają się dużym zapotrzebowaniem na aktywność. Należą do nich:

    • Cavalier King Charles spaniel,
    • Yorkshire terrier,
    • jamnik,
    • boston terrier,
    • maltańczyk,
    • chihuahua,
    • pinczer miniaturowy,
    • beagle,
    • shih tzu.

    Najspokojniejsze rasy psów — jak wiele potrzebują ruchu?

    Nawet najbardziej leniwy pies potrzebuje jednak spacerów i zabaw ze swoimi właścicielami. Każdy czworonóg, niezależnie od rasy, wymaga co najmniej trzech spacerów dziennie, a 2 z nich powinny trwać minimum 30 minut.

    Oprócz ruchu i potrzeb fizjologicznych każdy pies na spacerze zaspokaja również swoją potrzebę węszenia i eksplorowania terenu. W jego nosie znajduje się bowiem ponad 200 milionów receptorów węchowych a każdy spacer, to dla niego odkrywanie niezliczonej ilości informacji.

    Czy pies dla leniwych osób to dobry pomysł?

    Nie wolno też zapominać o tym, że oprócz zapewnienia psu odpowiedniej dawki ruchu sprawując nad nim opiekę, musimy wykonywać inne wymagające czasu czynności, takie jak karmienie, czy kąpiel psa. Osoby szczególnie leniwe lub zapracowane mogą nie sprostać tego typu wyzwaniom. Należy też mieć świadomość, że drugi pies w domu to podwójny obowiązek.

    Jeśli naprawdę nie masz czasu, pracujesz przez cały dzień, lub zdrowie nie pozwala ci wychodzić na zewnątrz ze swoim pupilem, zastanów się nad zasadnością jego posiadania. Nie wszystkie psy wymagają treningu agility czy brania udziału w wyścigach zaprzęgów, ale trzy spacery dziennie w umiarkowanym tempie, to konieczne minimum dla każdego czworonoga, niezależnie od tego, czy jest to berneński pies pasterski, maltańczyk, shih tzu czy rozkoszny kundelek.

    Lenistwo czy brak czasu na codzienne spacery, pielęgnację i socjalizację mogą prowadzić do problemów behawioralnych u psa. Zamiast decydować się na psa, lepiej wybrać zwierzę, które wymaga mniej interakcji i codziennego zaangażowania. Zadowolony pies to szczęśliwy opiekun – a do tego potrzeba obopólnego wysiłku.

    Dr. Alejandro Ruiz (ES) behawiorysta zwierząt
    Bibliografia
    1. Zosia Zaniewska-Wojtków i Piotr Wojtków, Słuchając psa — Wydawnictwo Buchmann 2019
    2. Eva-Maria Kramer, Rasy psów Wydawnictwo Multico 2022

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci