Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Pielęgnacja uszu u psa — jak wykonywać ją prawidłowo?

Opublikowane: 15:08 Przeczytasz w: 6 min

Utrzymanie czystości uszu czworonogów jest ważnym elementem ich codziennej pielęgnacji. Jednak czyszczenie uszu psa może stanowić wyzwanie, jeśli nie jest on przyzwyczajony do tego zabiegu. Niektóre psy mają naturalnie zdrowe, czyste uszy i prawie nigdy nie wymagają ich czyszczenia, podczas gdy inne mają skłonności do gromadzenia się zanieczyszczeń, które mogą prowadzić do infekcji ucha. Rasy psów z długimi uszami, takie jak bassety i cocker spaniele należą do ras o najwyższym ryzyku infekcji ucha.

Spis treści

    Źródło: 123rf.com

    Choroby uszu psa

    Zapalenie ucha u psa (otitis externa) jest bardzo powszechną chorobą u psów i kotów. Szacuje się, że związane jest z nim około 15-20% wszystkich wizyt u lekarza weterynarii. Etiologia choroby jest złożona. Stwierdzenie otitis externa wymaga ustalenia wszystkich czynników odpowiedzialnych za jego powstanie (pierwotnych), czynników wikłających chorobę oraz powodujących utrzymywanie się choroby (podtrzymujących). Typowe dla omawianego problemu są intensywny świąd i (lub) bolesność. W przebiegu infekcji dochodzi do nagromadzenia w przewodzie słuchowym wydzieliny o różnym charakterze (ropnej albo woszczynowej). Przewlekłe utrzymywanie się otitis externa prowadzi do:

    • zmian o charakterze rozrostowym,
    • zliszajowacenia skóry przewodu słuchowego,
    • zwężenia światła przewodu słuchowego,
    •  mineralizacji chrząstki.

    Jakie są objawy zapalenia uszu u psa?

    Choroba rozwija się zarówno u psów, jak i u kotów, często jednostronnie. Za rasy predysponowane uważa się te z długimi, znacznie owłosionymi i wąskimi przewodami słuchowymi oraz oklapniętymi uszami (jak cocker spaniel). Choroba może dotyczyć zwierząt w każdym wieku. Objawy pojawiają się nagle, chorobie towarzyszy znaczny świąd, a zwłaszcza bolesność, co prowadzi do intensywnego drapania okolicy ucha i potrząsania głową. Podczas badania otoskopowego lekarz stwierdza zaczerwienienie i obrzęk kanału słuchowego.

    Objawy wskazujące na to, że w psich uszach mogła rozwinąć się infekcja to m.in.:

    • nieprzyjemny zapach z uszu,
    • ciemna wydzielina,
    • obrzęk lub zaczerwienienie kanału słuchowego,
    • nadmierne drapanie uszu,
    • potrząsanie głową.

    Dlaczego problemy z uszami są częste u psów?

    Struktura kanału słuchowego psa sprawia, że ​​psy częściej niż ludzie zapadają na infekcje ucha. Dzieje się tak dlatego, że jest on głęboki i zakrzywiony – w kształcie litery „L”. Zanieczyszczenia muszą przedostać się do góry, aby opuścić ucho psa, co utrudnia wydalenie materiału bez pomocy czyszczenia. Jeśli nie zostaną usunięte, mogą powodować swędzenie i infekcje ucha. Między uchem zewnętrznym a uchem środkowym znajduje się błona bębenkowa. W przypadku długo trwającego stanu zapalnego może ona ulec uszkodzeniu i infekcja objęte zostanie również ucho środkowe.

    Czy każdy pies wymaga czyszczenia uszu?

    Jeśli małżowina uszna pupila jest czysta, bladoróżowa i bezwonna, dodatkowa ingerencja nie jest konieczna. Nadmierne czyszczenie uszu psa może prowadzić do infekcji i podrażnienia. W przypadku zauważenia jakichkolwiek zmian w wyglądzie uszu i zachowaniu pupila należy udać się do lekarza weterynarii. Jeśli pupil ma skłonności do gromadzenia się zanieczyszczeń, wskaże on odpowiednie preparaty, dzięki którym możliwa będzie samodzielna domowa pielęgnacja. Psy podatne na infekcje uszu lub spędzające dużo czasu w wodzie mogą wymagać dokładniejszego czyszczenia uszu. Zaleca się, aby kanały słuchowe psa były suche i dobrze wentylowane. Efekt ten można uzyskać, stosując miejscowo środki ściągające zapobiegające gromadzenia się wody w kanale słuchowym podczas kąpieli psa.

    Co najlepsze do czyszczenia uszu psa?

    Jeśli psie uszy wymagają czyszczenia, warto skonsultować się z lekarzem weterynarii, jaki preparat wybrać. W zależności od typu ucha i indywidualnych cech czworonoga pomoże on w doborze specjalnego płynu. Nie istnieje uniwersalny preparat do higieny uszu. Wybranie niewłaściwego produktu może działać na niekorzyść i skutkować nasileniem problemu.

    Jak wyczyścić psu uszy domowym sposobem?

    Częste pytanie w gabinetach weterynaryjnych brzmi: jak samodzielnie wyczyścić psu uszy? Wszystkie niezbędne do tego zabiegu akcesoria należy zgromadzić w jednym miejscu, aby były dostępne w zasięgu ręki. W zależności od typu ucha i konkretnego pacjenta zastosowanie odpowiedniego płynu ma duże znaczenie. Ważne, aby czyścić uszy psa, gdy jest spokojny, ponieważ znacznie ułatwi to proces. Nie należy również zapominać o smakołykach, aby było to pozytywne doświadczenie dla pupila.

    1. Wyciśnij preparat do czyszczenia uszu, aby wypełnić kanał słuchowy psa i delikatnie masuj u nasady ucha przez około 30 sekund. W tym czasie produkt rozpuści wszelkie zanieczyszczenia i osady. Nie pozwól, aby końcówka aplikatora dotknęła ucha psa, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie roztworu bakteriami.

    2. Pozwól swojemu psu potrząsnąć głową. W tym miejscu z pomocą przychodzi ręcznik — możesz go użyć, aby zabezpieczyć otoczenie przed rozpryskami. Gdy pies przestanie potrząsać głową, weź płatek kosmetyczny lub gazik i delikatnie przetrzyj kanał słuchowy, bez konieczności sięgania głębiej. Jeśli czyszczenie uszu sprawia psu ból, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

    Jak często czyścić psu uszy? 

    Uszy psa należy regularnie sprawdzać pod kątem zabrudzeń, nadmiaru woskowiny i obecności pasożytów. Częstotliwość czyszczenia uszu zależy od potrzeb indywidualnego psa oraz jego predyspozycji do problemów zdrowotnych uszu. W zależności od sytuacji, może to być raz w tygodniu lub co miesiąc, zawsze z użyciem odpowiednich środków do pielęgnacji uszu psa dostosowanych do jego potrzeb. Regularne czyszczenie zapobiega infekcjom i utrzymuje higienę uszu psa.

    Pielęgnacja uszu psa — podsumowanie

    Kontrola stanu uszu psa to czynność, którą powinno wykonywać regularnie. Uważa się za normę, jeśli pupil drapie się w okolicy uszu sporadycznie, ale jeśli odsuwa się od ich dotykania, może to oznaczać, że są one wrażliwe lub obolałe. Delikatne obchodzenie się z uszami psa to prosty sposób na codzienne sprawdzanie ich stanu. Dbanie o uszy pupila pomaga zapobiegać bolesnym infekcjom, które mogą mieć przykre konsekwencje. Regularne badanie psich uszu przez lekarza weterynarii wykryje także wszelkie inne problemy z tym ważnym narządem. Przewlekły stan zapalny może prowadzić nawet do utraty słuchu.

    Bibliografia
    1. Zapalenie przewodu słuchowego wywołane zakażeniem Pseudomonas aeruginosa – zasady rozpoznawania i leczenia - dr n. wet. Marcin Szczepanik, dr n. wet. Piotr Wilkołek, lek. wet. Grzegorz Kalisz, dr n. wet. Łukasz Adamek

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci