Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Życie z psem

Owczarek niemiecki — szczeniak i wyzwania. Jak wychować małego owczarka?

Opublikowane: 16:50 Przeczytasz w: 4 min

Niezwykle wszechstronny pies, który nadaje się zarówno do pracy, jak i życia rodzinnego? To właśnie owczarek niemiecki. Szczeniaki tej rasy są niezwykle popularne. Czy trudno je wychować? Jak wygląda owczarek niemiecki? W jaki sposób dopasować mu dietę?

Spis treści

    Owczarek niemiecki krótkowłosy to niezwykle rozpoznawalna rasa. Nie trzeba być znawcą kynologii, by rozpoznać tego zwierzaka na ulicy. Obecnie nieco ustępują popularnościom innym rasom (obecnie w popkulturze dominują psy pasterskie, przede wszystkim border collie). Ciągle jednak wielu osobom marzy się właśnie owczarek niemiecki. Szczeniak tej rasy to jednak spore wyzwanie. Dla kogo jest ten pies? Czy charakter owczarka niemieckiego będzie stanowił duże wyzwanie? Sprawdź to.

    Jak wygląda szczeniak owczarka niemieckiego?

    Szczeniak owczarka niemieckiego jest wesołym zwierzakiem o proporcjonalnej budowie ciała i jedwabistej sierści. Sprawiają wrażenie nieco bardziej puchatych od swoich rodziców. Nierzadko ich uszy są klapnięte, co sprawia wyjątkowo urocze wrażenie. W procesie dojrzewania psa powinny stopniowo się podnosić. Chcesz dowiedzieć się jak wygląda dorosły owczarek niemiecki?

    Owczarki niemieckie – szczeniaki trudne do ułożenia?

    Owczarek niemiecki to rasa, wokół której ciągle funkcjonuje bardzo wiele stereotypów. Z jednej strony są to psy inteligentne, bardzo wierne i kochające. Z drugiej jednak mają łatkę niestabilnych emocjonalnie i wręcz agresywnych. Prawda — jak zresztą zazwyczaj — leży pośrodku.

    Owczarek niemiecki to pies stworzony do pracy. Nie bez powodu to właśnie przedstawiciele tej rasy spotykani są w służbach mundurowych, czy ratownictwie. Jest to spowodowane ich inteligencją i chęcią do pracy z człowiekiem, która jednak nie przekłada się zawsze na bezwarunkowe posłuszeństwo. Bez odpowiedniej socjalizacji, szkolenia i zbudowania relacji z opiekunem pies tej rasy może okazać się trudny do opanowania.

    Owczarek niemiecki — szczeniak i wyzwania. Jak wychować małego owczarka? Źródło: 123rf.com

    Dla kogo są szczeniaki owczarków niemieckich?

    Wybierając szczeniaka, zwróć uwagę na rodowód psa. Jeśli nie planujesz wykorzystywania pupila do sportów lub służby, unikaj linii użytkowych, z których pochodzą psy pracujące, bardziej podatne na bodźce i znacznie bardziej wymagające.

    Odpowiednim opiekunem dla owczarka niemieckiego jest osoba pewna siebie i stanowcza a także otwarta na szkolenie metodami pozytywnymi. Pies tej rasy nie może być pozostawiony sam sobie — na podwórku, w kojcu lub przy budzie. „Pilnowanie" kilkuset metrów kwadratowych posesji nie spełni emocjonalnych i społecznych potrzeb psa.

    Odpowiednim środowiskiem dla szczeniaka owczarka niemieckiego jest aktywna rodzina, która lubi długie spacery a psa traktuje jak członka rodziny. Opiekun powinien umieć wyznaczać psu granice i wspierać go w trudnych sytuacjach.

    Jak karmić szczeniaki owczarka niemieckiego?

    Dieta psa ma ogromny wpływ na stan jego zdrowia, szczególnie w młodym wieku. Pamiętaj, żeby dobrać karmę wysokiej jakości, dostosowaną do wieku malucha. Jeżeli decydujesz się na karmienie BARFem lub jego gotowaną odmianą, koniecznie skonsultuj się ze zwierzęcym dietetykiem. Składniki pokarmowe dla rosnącego organizmu powinny być dobierane indywidualnie i bardzo ostrożnie.

    Ile razy dziennie karmić szczeniaka owczarka niemieckiego?

    Mały niemiecki owczarek powinien przyjmować pokarm nawet 3 razy dziennie. W dorosłości można zmniejszyć ilość posiłków do dwóch. Nie powinny być jednak zbyt obfite, ze względu na to, że rasa narażona jest na skręt żołądka.

    Ile kosztuje owczarek niemiecki? Szczeniaki w hodowli

    W przypadku owczarka niemieckiego szczeniaki urodzone w renomowanej hodowli FCI i ZKwP kosztują zazwyczaj około 3 tysięcy złotych. Pamiętaj, że na rasowych psach nie powinno się oszczędzać. Cechy takie jak pobudliwość, zdolność spokojnej reakcji na bodźce, czy nadmierna agresja są dziedziczne. Przy braku wiarygodnych informacji o rodzicach szczeniaka możesz kupić pięknego, ale bardzo trudnego psa. Warto również pamiętać o kwestiach takich jak choroby genetyczne, których eliminacja możliwa jest wyłącznie w dobrych i sprawdzonych hodowlach.

    Gęsta sierść owczarków niemieckich, ich ogromna inteligencja i nastawienie do pracy z człowiekiem to największe zalety tej rasy. Pamiętaj jednak, że to psy, które wymagają rozsądnego, stabilnego i zaangażowanego opiekuna.

    Bibliografia
    1. Andrew Winfrow, The German Shepherd: Your Essential Guide from Puppy to Senior, First Stone Publishing, 2015.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.