Owczarki niemieckie to najbardziej popularna rasa użytkowa na całym świecie. Są one powszechnie wykorzystywane przez człowieka w służbach mundurowych i formacjach ratowniczych. Doskonale sprawdzają się też w stróżowaniu i jako psy przewodnicy osób niewidomych. Skąd wzięła się ta rasa i jakie są jej najważniejsze cechy?
Spis treści
Źródło: 123rf.com
Opis rasy owczarek niemiecki
Owczarki to spora grupa psów, do których należą rasy średniej wielkości takie jak owczarek australijski, czy border colie oraz rasy duże, jak chociażby owczarek belgijski, czy podhalański.
Wygląd owczarka niemieckiego
Zapewne większość osób wie, jak wygląda owczarek niemiecki. Popularne "wilczury" to duże psy pasterskie. Samce mierzą od 60 do 65 centymetrów i ważą do 40 kg, a suczki osiągają do 60 cm i ważą do 32 kg. Do hodowli owczarka niemieckiego, użyto m.in. psów pirenejskich (zwanych również owczarkami pirenejskimi), collie oraz terierów.
Głowa owczarka niemieckiego jest średniej wielkości, uszy stojące, skierowane do przodu, a oczy lekko skośne o migdałowym kształcie oraz ciepłym i czujnym spojrzeniu. Natomiast sylwetka psa tej rasy jest prostokątna, muskularna i harmonijna. Czworonoga tego cechuje szeroki i mocny chód.
Niemiecki owczarek ma sierść podwójną, złożoną z podszerstka i włosa okrywowego, a najczęściej spotykane jego umaszczenie to:
- czarne podpalane,
- czarne z rudym,
- brązowe,
- czerwone,
- płowe lub jasnoszare podpalanie,
- czerwonożółte,
- czerwonobrązowe,
- czarne, jednolite,
- czarne z regularnymi znaczeniami w kolorze od czerwonobrązowego do białoszarego.
Rasa ta występuje w dwóch odmianach:
- odmiana długowłosa
- odmiana krótkowłosa.
Owczarek niemiecki krótkowłosy jest częściej spotykanym psem niż owczarek niemiecki długowłosy, albowiem ten ostatni jako rasa dopuszczona do wystaw został uznany przez FCI dopiero w 2011 roku.
Charakter owczarków niemieckich
Owczarek niemiecki to pies o dużych potrzebach ruchowych, który wymaga codziennych długich spacerów i aktywności fizycznej. Jego wysoka inteligencja i spostrzegawczość sprawiają, że pies ten chętnie się uczy i świetnie współpracuje z człowiekiem na treningach i zawodach. Charakter owczarek niemiecki ma przyjazny, ale cechuje go lekki poziom agresji przejawiany w stosunku do obcych. Potrafi on bronić swojego terytorium, ale nie atakuje bez powodu.
Czworonogi te uwielbiają spędzać czas z człowiekiem, są bardzo przyjazne i dobrze dogadują się z dziećmi, niestety bywają one nieco hałaśliwe.
Gdzie narodziły się owczarki niemieckie?
Przodkowie owczarków niemieckich żyli na obszarach Niemiec już od VII wieku i zajmowali się wypasem owiec i pilnowaniem majątków swoich właścicieli. Natomiast historia rasy owczarek niemiecki zaczyna się pod koniec XIX wieku, gdy 16 grudnia 1891 r. powstał tam związek o nazwie PHYLAX, który przyczynił się do jej ustanowienia. Wówczas ze skrzyżowania owczarka wirtemberskiego i owczarka turyńskiego otrzymano owczarka niemieckiego, który dzięki pułkownikowi Von Stephanitzowi został oficjalnie uznany jako rasa psów w 1898 roku.
Pierwszym psem umieszczonym w księdze hodowlanej owczarków niemieckich był samiec Hektor Linksrhein, a oficjalne standardy rasy zostały opracowane w 1899 roku przez Verein für Deutsche Schäferhunde (Stowarzyszenie Owczarka Niemieckiego). W tym czasie zaczęła panować moda na psa owczarka niemieckiego o szarym kolorze i stojących uszach. W ciągu kilku lat rasa stała się bardzo popularna nie tylko w Niemczech, ale także w innych krajach Europy oraz w Stanach Zjednoczonych.
Owczarki były wykorzystywane jako psy pasterskie, stróżujące i wojskowe oraz cenione za inteligencję, odwagę i lojalność. Potrafiły rozpoznawać niebezpieczeństwa oraz alarmować właścicieli o zagrożeniach. Do Polski trafiły przed II wojną światową, ale prawdziwa ich hodowla rozpoczęła się u nas dopiero w latach 60.XX wieku.
Podsumowanie
Jak widać, owczarki niemieckie to popularna atrakcyjna rasa. Powstała ona w Niemczech w XIX wieku i szybko zyskała zwolenników na całym świecie.
Dla kogo owczarek niemiecki będzie doskonałym pupilem? Jest to pies dla osób, które potrafią zapewnić mu wiele ruchu i w konsekwentny sposób pracować nad jego posłuszeństwem. Ponadto opiekun owczarka niemieckiego powinien poświęcać mu dużo czasu, gdyż rasa ta w naturalny sposób dąży do bliskiego kontaktu z człowiekiem.
Myślisz o adopcji owczarka niemieckiego? Przeczytaj poświęcony jej artykuł Owczarek niemiecki — adopcja — gdzie szukać i jak się przygotować na adopcję owczarka? - Zoocial.pl!
Bibliografia
- Nowicka Magdalena Owczarek niemiecki Agencja Wydawnicza Egros 220
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.