REKLAMA
Źródło: Ile waży owczarek niemiecki? Tabela wagi owczarków niemieckich 123rf.com
 • Pies
 • Mam psa
 • Życie z psem

Ile waży owczarek niemiecki? Tabela wagi owczarków niemieckich

Opublikowane: 13:47 Przeczytasz w: 5 min

Owczarki niemieckie długowłosy i krótkowłose to duże psy pasterskie, które powinny być sprawne i atletyczne. Zobacz, ile powinien ważyć owczarek niemiecki, aby jego stawy nie były obciążone, oraz by nie cierpiał na choroby związane z nadwagą u psów.

Spis treści

  Ile powinien ważyć dorosły owczarek niemiecki?

  Według wzorca rasy FCI prawidłowa waga owczarka niemieckiego to dla suki 22- 32 kg, samca zaś 30-40 kg. Psy tej rasy mogą być zatem bardzo różne wagowo, od drobnej budowy ciała suk do bardzo potężnych samców. Jako że jest to rasa obciążona problemami ze stawami np. dysplazją stawów biodrowych i łokciowych oraz chorobami kręgosłupa, należy utrzymać owczarki niemieckie w odpowiedniej kondycji fizycznej, by nie miały nadwagi.

  Jak rozpoznać czy mój owczarek niemiecki ma nadwagę?

  Jako że owczarki niemieckie są dość zróżnicowaną wagowo rasą, najlepiej widełkami wagowymi według wzorca jedynie się sugerować, a to, czy pies ma nadwagę skonsultować z lekarzem weterynarii. Możemy również samodzielnie sprawdzić, czy nasz owczarek niemiecki długowłosy lub krótkowłosy ma odpowiednią wagę. Wystarczy ustawić go prosto i przyłożyć na płasko dłoń do jego żeber, które powinny być łatwo wyczuwalne, ale nie widoczne. U młodych, rosnących owczarków niemieckich mogą być one bardziej widoczne, ale u dorosłego psa może świadczyć to o niedowadze. Jeśli nie jesteśmy w stanie wyczuć pod ręką żeber po mocnym jej przyłożeniu a tym bardziej, gdy dotkniemy psa mocno palcami, to znaczy, że jest on za gruby. Jeśli patrząc z góry, nie widzimy jego wcięcia w talii a wręcz mocno szeroki tułów, jeśli psu ciężko się poruszać to prawdopodobnie nasz owczarek niemiecki nadwagę.

  Ile waży owczarek niemiecki? Tabela wagi owczarków niemieckich Źródło: 123rf.com

  Ile jedzą dorosłe owczarki niemieckie?

  Ilość zjadanego pokarmu zależy w głównej mierze od rodzaju karmy, którą podajemy oraz od tego ile waży owczarek niemiecki. Dawka karmy suchej dla owczarka niemieckiego ważącego 20-30 kg to 280-400 gramów dziennie. Dlatego też worek karmy o wadze 12 kg starczy dla owczarka niemieckiego na około miesiąc i jego żywienie kosztować będzie około 250-450zł, zależnie jak drogą karmę kupimy. Owczarek niemiecki jedzący jedynie mokrą karmę będzie dla opiekuna kosztowny w utrzymaniu. Pies o wadze 20-30 kg zje dziennie 800-1200 gramów karmy mokrej, co kosztować będzie dziennie nawet do 50 zł, a w miesięcznym rozrachunku za takie żywienie owczarka niemieckiego zapłacimy nawet ponad 1500 zł.

  To jak wygląda owczarek niemiecki, czy ma zdrową, lśniąca sierść, i zdrowe wypróżnienia zależy w głównej mierze od karmy, którą mu dajemy. Dlatego dla owczarka niemieckiego nie poleca się karm z supermarketów czy dyskontów spożywczych, a te lepszej jakości, kupione w internetowym lub stacjonarnym sklepie zoologicznym.

  To ile kosztuje owczarek niemiecki w momencie jego zakupu z hodowli to tylko wierzchołek tego, co wydamy na psa w trakcie jego życia, a na karmieniu tej rasy nie wolno oszczędzać.

  Czym karmić owczarka niemieckiego długowłosego?

  Owczarek niemiecki długowłosy i krótkowłosy to pies duży, szybko rosnący, który często może cierpieć na schorzenia stawów czy młodzieńcze zapalenie kości. Dlatego, szczególnie szczeniak owczarka niemieckiego wymaga żywienia pełnoporcjową, zbilansowaną dobrej jakości karmą suchą lub karmą morką. Jednak i dorosły owczarek niemiecki musi jeść jakościowo dobre jedzenie. Zła dieta prowadzić może pośrednio do nowotworów, na które owczarki niemieckie niestety często zapadają.

  Owczarek niemiecki może również być na diecie BARF, czyli surowym mięsie, podrobach, kościach, warzywach i owocach. Dieta ta jest jedna wymagająca dla opiekuna i potrzebna będzie pomoc dietetyka w jej ułożeniu.

  Owczarki niemieckie absolutnie nie powinny jeść jedzenia dla ludzi, wysoko przetworzonego, z dodatkiem soli i cukru, smażonego, a także kości gotowanych czy pieczonych. Takie żywienie może prowadzić nawet do tragedii. Owczarek niemiecki ma tendencje do nowotworów, chorób stawów czy nadwagi a one mogą być wywołane pośrednio podawaniem właśnie takiego jedzenia.

  Nadwaga owczarka niemieckiego, czym grozi?

  Historia rasy owczarek niemiecki mówi nam o tym, że od zawsze są to psy pracujące, wytrzymałe i lubiące dużą ilość ruchu, bez którego mogą sprawiać problemy. Owczarki niemieckie powinny zatem być utrzymane w świetnej kondycji fizycznej, mieć regularne długie spacery oraz w miarę możliwości trening. Jeśli przekarmiamy owczarka niemieckiego, dajemy złej jakości ludzkie jedzenie, lub marketowe dla psów, szybko doprowadzimy do nadwagi. W konsekwencji nasz owczarek niemiecki zapaść może na choroby typu cukrzyca, schorzenia wątroby i serca, a także dodatkowe kilogramy osłabią mocno jego stawy, prowadząc do bolesnych zwyrodnień. To, ile waży owczarek niemiecki i czy jego waga jest prawidłowa, zależy głównie od jego opiekunów i tego, jaki styl życia zapewniają psu.

  Owczarki niemieckie to psy, które potrzebują ruchu i dobrej jakości pożywienia, żeby zdrowo się rozwijać i utrzymać dobrą kondycję przez całe swoje życie.

  Oceń artykuł

  Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
  0/400

  Brak komentarzy

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

  Dostosowujemy się do Ciebie

  Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.