Bobi, przedstawiciel rasy rafeiro do Alentejo, został zanotowany w Księdze Rekordów Guinnessa jako najstarszy żyjący pies na świecie w 2023 r. Pochodził on z Portugalii, z wioski Conqueiros. Dożył 31 lat i zmarł całkiem niedawno. Ile żyją średnio psy i co mogło wpłynąć na sekret długowieczności najstarszego czworonoga?
Spis treści
Najstarszy pies na świecie — jakiej był rasy?
Według Księgi Rekordów Guinnessa najstarszym psem na świecie był Bobi, pochodzący z Portugalii. Skończył on 31 lat. Został wpisany do księgi rekordów Guinnessa i określony mianem najstarszego żyjącego psa świata. Bobi należał do rasy portugalski pies stróżujący. Jej inna nazwa to rafeiro do Alentejo. Zwierzak ten całe swoje życie spędził w miejscowości Conqueiros w Portugalii.
Inny rekord długowieczności należał do australijskiego psa pasterskiego. Ten równie sędziwy, wpisany do księgi rekordów guinnessa, pies to Bluey — czworonóg, który dożył wieku 29 lat i pięciu miesięcy. Inny rekordzista uważany za najstarszego psa w chwili wpisania do Księgi Rekordów Guinnessa miał 23 lata i 43 dni. Był nim Spike — chihuahua, który ważył zaledwie 5,85 kg i mierzył 22,86 cm wzrostu.
Renata Kurcil Trenerka psów, ekspertka zoocial.plDowiesz się również, czym karmić psa seniora.
Portugalski pies stróżujący — sekret długowieczności
W 1992 r. pies Bobi został wpisany do rejestru weterynaryjnego prowadzonego w gminie Leiria. Ten długowieczny zwierzak urodził się 11 maja tego roku, a w 2023 r. skończył 31 lat. Jak się okazuje, Bobi przeżył przypadkiem, gdyż przyszedł na świat w miocie czterech szczeniąt, z których wszystkie poza nim zostały zabite. Właściciel czworonoga uważa, że swe długie życie zawdzięczał on spokojnemu otoczeniu.
Karin Becker — znana amerykańska ekspertka z dziedziny weterynarii, która odwiedziła Bobiego, przyznała, że sekretem jego długowieczności mogło być dobrej jakości jedzenie pozbawione konserwantów składników syntetycznych i przypraw. Najstarszy pies świata spożywał mięso drobiowe, wieprzowinę, ale również ryby, które bogate między innymi w kwasy tłuszczowe omega-3.
Inna kanadyjska badaczka Peter Dobias, uważa, iż pies ten przeżył tyle lat, ponieważ żył na wsi, chodząc bez łańcucha, miał stosunkowo bezstresowe otoczenie, regularne posiłki i kochających opiekunów. Zdaniem psich behawiorystówi!!! złe żywienie, czy ciągły stres u psa!!! skraca bowiem jego życie. Bobi miał więc dużo szczęścia nie tylko unikając śmierci, ale znajdując opiekunów, którzy traktowali go troskliwie. Specjaliści przyznają, że prawdopodobnie na tak unikalną u psa długowieczność wpływ miał również czynnik genetyczny.
Czynniki takie jak miłość i troska opiekunów, brak stresu i życie w naturalnym środowisku mogły znacząco wydłużyć życie Bobiego. Długowieczność u psa jest rzadkością, ale wpływ genów w połączeniu z właściwym środowiskiem i opieką odegrały tu kluczową rolę.
Dr. Ana Costa (PT) behawiorystka zwierząt, ekspertka ds. psówIle żyją psy?
Pomimo iż zdarzają się psy, które dożywają ponad 30 lat, przeciętnie czworonogi te żyją od lat 12 do 15. Najdłużej żyją psy małe oraz przedstawiciele ras pierwotnych.
Warto wiedzieć, że dłuższy jest również średni wiek życia mieszańców, niż psów rasowych. Dzieje się tak, dlatego iż bliski stopień skoligacenia, jaki można zaobserwować u psów hodowlanych, ma negatywne oddziaływanie na ich zdrowie. Ponieważ mieszańce odznaczają się genetyczną różnorodnością, z reguły przekłada się to na dłuższy okres ich życia i wyższą odporność na choroby.
Dobrą wiadomością dla właścicieli czworonogów powinno być natomiast to, iż wiek życia naszych pupili wraz z narastającą świadomością właścicieli oraz postępem medycyny weterynaryjnej wydłuża się coraz bardziej. Z całą pewnością właściwa opieka sprawowana nad czworonogiem: szczepienie psa!!! czy regularne badania krwi u psa!!! mogą przedłużyć życie pupila.
Jak obliczyć wiek psa?
Każdy właściciel psa chciałby wiedzieć, jak porównać wiek swojego pupila z ludzkim. Na pytanie, jak obliczyć wiek psa!!! nie jest jednak łatwo udzielić odpowiedzi. Zależy to bowiem od jego rasy, wielkości, puli genetycznej, opieki właściciela oraz szczęścia. Podczas gdy miniaturowy pinczer po ukończeniu pierwszego roku życia jest już dorosłym osobnikiem w wieku zbliżonym do ludzkich 20 lat, jego większy kolega dog osiąga po 12 miesiącach dopiero odpowiednik ludzkiego trzynastego roku życia.
Wszystkie rasy mają najbardziej zbliżony do siebie wiek w 4 roku życia, ale już nawet wtedy potężny Arlekin jest na swój sposób o 5 lat starszy, niż jego miniaturowy kolega — york. Natomiast mając 7 lat, dog wkracza w wiek geriatryczny, porównywalny z ludzkim przekroczeniem sześćdziesiątki, a pinczerek dopiero rozpoczyna dojrzały okres, zbliżając się do ludzkiego roku pięćdziesiątego. Naukowcy uważają, że 13-letni przedstawiciele ras olbrzymich przekraczają sto ludzkich lat, podczas gdy maluchy nie dobiegają wówczas nawet do osiemdziesiątki.
Jak wiec widać najstarszy czworonóg świata przekroczył średni psi wiek dwukrotnie. Gdyby porównać go do lat ludzkich, byłby prawdopodobnie dwustulatkiem. Naukowcy uważają, ze sekret jego długowieczności tkwił w bezstresowym otoczeniu i dobrej opiece właścicieli. Zapewniając ją naszym pupilom, z pewnością przedłużamy im życie.
Renata Kurcil Trenerka psów, ekspertka zoocial.plBibliografia
- https://www.national-geographic.pl/
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.