Plastikowy kołnierz pooperacyjny, zwany również elżbietańskim, to sprawdzone rozwiązanie uniemożliwiające pupilom wylizywanie ran pooperacyjnych i miejsc zmienionych chorobowo. Na rynku zoologicznym i weterynaryjnym obecnych jest bardzo dużo jego modyfikacji i alternatywnych rozwiązań.
Spis treści
Kołnierz elżbietański dla psa i kota — kiedy warto go stosować? Źródło: 123rf.com
Czym jest kołnierz plastikowy?
Ochronny kołnierz weterynaryjny to rozwiązanie mające na celu uniemożliwienie zwierzakowi wylizywanie lub rozdrapywanie ran pooperacyjnych i miejsc zmienionych chorobowo, np. w wyniku alergii u kota. Jest to plastikowy lub materiałowy wycinek stożka zakładany pupilowi na szyję. Kołnierze posiadają specjalne oczka, przez które należy przewlec obrożę. Sposób ich zapinania może nieznacznie różnić się pomiędzy produktami.
Kołnierz można zakupić w gabinetach weterynaryjnych i zoologicznych sklepach stacjonarnych oraz internetowych. Należy jednak pamiętać o prawidłowym doborze rozmiaru.
Jak dobrać rozmiar kołnierza?
Mimo że na rynku obecne są różnorodne produkty w oryginalnej kolorystyce, najważniejszym czynnikiem wpływającym na wybór kołnierza jest jego rozmiar. Za mały stożek będzie uciskał twojego pupila w szyję, a za duży nie zapewni mu odpowiedniej ochrony. Pozostaje więc pytanie: w jaki sposób dobrać rozmiar kołnierza elżbietańskiego dla psa lub kota?
W tym celu użyj centymetra krawieckiego i zmierz obwód szyi swojego pupila na wysokości, na której zatrzymuje się obroża. Nie musisz robić tego bardzo dokładnie — większość kołnierzy posiada trzystopniową regulację.
Następnie zmierz odległość od miejsca na szyi, w którym zatrzymuje się obroża do czubka nosa twojego pupila. Głowa powinna wówczas pozostać w naturalnej pozycji. Kołnierz musi mieć średnicę większą niż pomiar, który w ten sposób otrzymałeś. Wynika to z faktu, że nos nie powinien wystawać poza jego koniec.
Prawidłowo założony kołnierz plastikowy lub materiałowy nie przechodzi przez głowę zwierzaka, ale jednocześnie nie uciska go za mocno w szyję. Produkt nie może uniemożliwiać pupilowi połykania i wykonywania naturalnych ruchów głową. Bardzo ważne jest również, aby nos nie wystawał poza jego krawędź.
Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plKołnierz oponka jako alternatywa
Popularną alternatywą dla przedstawianego rozwiązania jest tzw. kołnierz oponka. Jego zdecydowaną zaletą jest fakt, że nie wbija się on w szyję zwierzaka sprawiając mu w ten sposób mniejszy dyskomfort. Ponadto zapewnia psu lub kotu większe pole widzenia. Niestety, bardzo często pupile sięgają za oponkę i w ten sposób przechytrzają swoich właścicieli i lekarzy weterynarii. To rozwiązanie wymaga zdecydowanie większej kontroli zwierzaka przez jego opiekuna. Nie zawsze jest to jednak możliwe.
Powszechnym rozwiązaniem, na które decydują się lekarze weterynarii w celu zapobiegania powikłaniom pozabiegowym u kota i psa jest specjalne ubranko ochraniające ranę pooperacyjną. Można je zastosować również w celu uniemożliwienia zwierzakowi wylizywania i rozdrapywania miejsc zmienionych chorobowo. Warto jednak pamiętać, że materiał, z którego wykonane jest ubranko nie zawsze stanowi wystarczającą barierę ochronną.
Kiedy zwierzak powinien być w kołnierzu ochronnym?
Kołnierz elżbietański stosowany jest jako zabezpieczenie przed wylizywaniem i rozdrapywaniem ran przez zwierzaka. Dotyczy to zarówno tych powstałych w wyniku zabiegu chirurgicznego u psa lub kota, jak i miejsc zmienionych chorobowo. Ból, swędzenie i dyskomfort spowodowany przez zaistnienie rany sprawia, że pupil interesuje się tym miejscem i chcąc przynieść sobie ulgę postanawia wylizywać je lub drapać. Nie jest to jednak korzystne zjawisko.
Wylizywanie ran, wbrew wciąż powszechnie uznawanemu mitowi nie powoduje, że szybciej się one goją. Wręcz przeciwnie. Jama ustna psa i kota to siedlisko bakterii. Przeniesienie ich do rany wraz ze śliną może doprowadzić do jej zainfekowania. Jest to w szczególności niebezpieczne w kontekście cięć chirurgicznych. Ich zakażenie może doprowadzić do poważnych powikłań pozabiegowych u psa lub kota, np. przerwania ciągłości szwów.
Kołnierz elżbietański przydaje się również jako zabezpieczenie przed drapaniem. Niestety, świąd u psa i kota to problem powszechnie występujący w lecznicach weterynaryjnych. Drapanie zmian przez zwierzaka doprowadza do powstawania wtórnych uszkodzeń i stanów zapalnych, co w znacznym stopniu spowalnia proces leczenia. Alergia u psa lub kota może doprowadzać do zapalenia ucha zewnętrznego i powstawania swędzących zmian na pysku. Kołnierz pooperacyjny może zostać wykorzystany w celu uniemożliwienia zwierzakowi drapania się po głowie.
Jak przyzwyczaić pupila do kołnierza?
Nie każdy zwierzak od razu zaakceptuje kołnierz elżbietański. Noszenie go może okazać się psychicznie trudne dla wielu pupili. Produkty te ograniczają pole widzenia i uniemożliwiają swobodne ruchy głową. Jeśli twój pies lub kot nie miał nigdy nie miał do czynienia z kołnierzem, warto obserwować go przez pierwsze kilka godzin po założeniu. Niektóre zwierzaki nie będą miały problemu z nowym elementem garderoby. Jeśli jednak twój pupil walczy z kołnierzem, postaraj się postawić na swoim i nie ulegać czworonogowi ściągając go. Większość psów i kotów szybko przyzwyczaja się do nowej sytuacji. Pamiętaj o alternatywnych rozwiązaniach takich jak "oponka".
Bardzo ważne jest aby dbać o higienę zwierzaka podczas noszenia kołnierza. Duże rasy, np. mastiff tybetański mają skłonności do nadmiernego ślinienia się. Warto więc zwrócić uwagę na to, aby wilgoć nie zbierała się na wewnętrznej ścianie kołnierza.
Musisz mieć świadomość tego, że kilka dni dyskomfortu psychicznego twojego pupila może pomóc w gojeniu się ran, które stanowią dla niego o wiele większy problem.
Jagoda Cinciała lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plKołnierz pooperacyjny — podsumowanie
Kołnierz weterynaryjny to rozwiązanie wyjątkowo pomocne w leczeniu chorób dermatologicznych u kotów i psów. Wykorzystuje się go również jako zabezpieczenie przed wylizywaniem i rozdrapywaniem ran po zabiegach chirurgicznych.
Decydując się na zakup kołnierza warto wybrać komfortowy model, który będzie dopasowany do wymiarów zwierzaka. Należy pamiętać o tym, że nie powinien on zbyt mocno uciskać na szyję, a nos pupila nie może wystawać poza jego krawędź. Na rynku obecnych jest wiele rozmiarów pasujących zarówno na koty, małe psy takie jak yorkshire terrier oraz duże czworonogi, np. owczarki niemieckie.
Jeśli jesteś właścicielem czworonoga, zdecydowanie warto, abyś zaopatrzył się w kołnierz elżbietański.
Kołnierz pooperacyjny jest kluczowy w procesie gojenia się ran, chroniąc je przed urazami. Komfortowy model, który nie uciska i dobrze przylega, minimalizuje dyskomfort zwierzęcia.
Dr. Emily Foster (US) lekarka weterynarii, specjalistka chirurgii weterynaryjnej
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.