REKLAMA
 • Pies
 • Mam psa
 • Życie z psem

Filmy z psami — najlepsze filmy o psach, które warto obejrzeć

Opublikowane: 12:36 Przeczytasz w: 8 min

Psy często występuje w filmach. Ich wierność, inteligencja i osobisty urok sprawiają, że stały się one niekwestionowanymi gwiazdami nie tylko w hollywoodzkich produkcjach. Filmy z nimi to kultowe pozycje srebrnego ekranu i cieszą się one niesłabnącą popularnością w różnych krajach. Oto wybrane przez nas najpiękniejsze filmy o psach.

Spis treści

  Filmy z psami a historia kina

  Psy pojawiały się w filmach od samego początku historii kina. Już pierwszy film z 1895 roku Wyjście robotników z fabryki rozpoczynała scena z psem leżącym przy wyjściu z zakładu przemysłowego. Później czworonogi występowały jako gwiazdy kina zarówno niemego, jak i dźwiękowego. Pierwszą z nich był owczarek collie Blair w filmie Ocalony przez Rovera pochodzącym z 1905 roku.

  Z czasem ze srebrnego ekranu można było coraz częściej usłyszeć szczekanie psów. Stawały się one bohaterami takich produkcji jak:

  • baśnie dla dzieci,
  • filmy familijne,
  • opowieści survivalowe,
  • adaptacje słynnych powieści,
  • filmy oparte na faktach,
  • dramaty.

  Współcześnie filmy o czworonogach skłaniają widzów do refleksji, ucząc szacunku i miłości do tych niezwykłych zwierząt. Udowadniają, że ani kupowanie rasowego psa, ani rodowód psa nie jest niezbędny w tej najpiękniejszej międzygatunkowej przyjaźni.

  Jakie są filmy o psach? 5 najbardziej wzruszających filmów o czworonogach

  Przejmujące historie z udziałem czworonogów wzbudzają emocje i cieszą się popularnością nie tylko wśród miłośników psów. Oto najbardziej wzruszające filmy o tych zwierzętach, które wybraliśmy.

  Lassie, wróć!

  Lassie albo polska wersja Lessi, to nieustannie lubiane imiona dla suczki. Na ich popularność wpłynął niewątpliwie film Lassie wróć!, nakręcony w 1943 roku, od lat przyciągający zarówno młodszych, jak i starszych widzów. Opowiada on o wyjątkowej więzi pomiędzy chłopcem i suczką Lassie.

  Sztuka ścigania się w deszczu

  To film o psie o imieniu Enzo, który wspólnie ze swoim panem, kierowcą rajdowym bierze udział w licznych wyścigach. Pozostaje on ważnym członkiem rodziny, towarzysząc swojemu opiekunowi w wielu wyzwaniach. Sztuka ścigania się w deszczu opowiada o międzygatunkowej miłości i przyjaźni.

  O psie, który wrócił do domu

  Film Charlesa Martina Smitha opowiada wzruszającą historię suczki o imieniu Bella, która, decyduje się na trudną wędrówkę przez odległe tereny, by odnaleźć ukochanego pana. Podkreśla on wagę przyjaźni i miłości między ludźmi i zwierzętami.

  Mój przyjaciel Hachiko

  Mój przyjaciel Hachiko to inspirowana prawdziwymi wydarzeniami najbardziej znana opowieść o przyjaźni człowieka i psa na świecie, a zarazem jeden z najbardziej wzruszających filmów o czworonogach. Bohaterem filmu jest pies Hachiko, który codziennie odprowadza do pracy swojego właściciela, a później, dopóki nie umrze, wytrwale czeka na jego powrót.

  Film uczy miłości, przyjaźni, wierności i pokazuje, że więź między człowiekiem a zwierzęciem, może być niezniszczalna, nawet po śmierci.

  Był sobie pies

  Również film Lasse Hallströma opowiada o niezwykłej przyjaźni psa i człowieka, której nawet śmierć nie może stanąć na przeszkodzie. Tytułowy psi bohater Bailey odradza się, w wielu wcieleniach, aby przekonać się, że tylko pierwszy opiekun Ethan był najważniejszym człowiekiem w jego życiu.

   

  Filmy familijne o psach

  Wiele zabawnych i rozczulających filmów o psach adresowanych jest do dzieci, ale z przyjemnością mogą stanowić rozrywkę dla całej rodziny. Oto najpopularniejsze z nich:

  101 Dalmatyńczyków

  Ta komedia Disneya to pozycja, która nieustannie podoba się zarówno młodszym, jak i starszym widzom. Dalmatynka Perry i drugi pies w domu o imieniu Pongo dochowują się 15 cętkowanych potomków. Jednakże okrutna Cruella De Mon, miłośniczka futer w cętki, postanawia porwać szczeniaki, więc mądre czworonogi organizują akcję ratunkową.

  Zakochany kundel

  Zakochany kundel to również disnejowska ekranizacja przygód cocker spanielki Lady i bezpańskiego kundelka Trampa, których połączyło uczucie.

  Mój przyjaciel Skip

  Mój przyjaciel Skip przedstawia niezwykłą historię psa i jego 9-letniego właściciela Williego, rozgrywającą się w latach 40. Film opowiada o tym, jak małemu pieskowi o imieniu Skip, pojawiającemu się w domu samotnego chłopca, udaje się zmienić całe jego życie.

  Wyspa psów

  Film Wyspa psów Wesa Andersona to propozycja dla miłośników animacji i japońskiej kultury
  rozgrywająca się w przyszłości. Epidemia sprawia, że wszystkie psy zostają rozkazem urzędującego burmistrza zesłane na Wyspę Psów. Wówczas 12-letni chłopiec z pomocą sfory czworonożnych przyjaciół podejmuje się zadania uratowania swojego ulubieńca Ciapka.

  Inne filmy o psach

  Historia ukochanego psa — Marley i ja

  Marley i ja opowiada o małżeństwie dziennikarzy pragnących przygotować się do roli rodziców, poprzez przygarnięcie psa. Jak się okazuje labrador Marley stanie się z czasem najważniejszym członkiem ich powiększającej się rodziny.

  Biały kieł

  Film ten jest adaptacją powieści Jacka Londona, Jego akcja rozgrywa się na przełomie XIX i XX wieku na Alasce w czasie gorączki złota. Główny bohater Jack spotyka niezwykłego psa o imieniu Biały Kieł posiadającego wilcze geny, który zmuszany jest do udziału brutalnych walkach. Mężczyzna ratuje Białego Kła i otacza go opieką.

  Amorres Perros

  Amorres Perros to brutalny psychologiczny film wyreżyserowany przez Alejandro Gonzales Iñárritu. Opowiada on o rottweilerze o imieniu Cofi, który staje się gwiazdą walk psów, aby pomóc swojemu właścicielowi uciec z ukochaną.

  Zew krwi

  Zew krwi to również adaptacja powieści Jacka Londona, ukazująca przygody psa Bucka, i jego opiekuna Johna Thorntona. Film opowiada o sile i determinacji psa, przechodzącego przez wiele trudnych sytuacji, by ostatecznie odnaleźć swoje właściwe miejsce na ziemi.

  Pies

  Pies Channinga Tatuuma to kolejny film oparty na prawdziwej historii. Były żołnierz cierpiący na PTSD, w zamian za rekomendację musi dostarczyć owczarka belgijskiego Lulu na pogrzeb jego byłego właściciela. Zadanie okazuje się niełatwe i wywołuje zarówno stres u psa jak i jego konwojenta. Z czasem staje się ono początkiem przyjaźni między mężczyzną a czworonogiem.

  Jak się nazywa film o czerwonym psie?

  Film o czerwonym psie to Clifford - wielki czerwony pies. Opowiada on o tym, jak miłość małej dziewczynki sprawia, że szczeniaczek o imieniu Clifford wyrasta do gigantycznych rozmiarów.

  Polskie przykłady filmów o psach

  Wśród polskich produkcji filmowych, w których pojawiały się psy, niewątpliwie królują dwa kultowe seriale z epoki PRL Czterej pancerni i pies i Przygody psa cywila oraz niedawno nakręcony film fabularny O psie, który jeździł koleją.

  Czterej pancerni opowiadają o przygodach załogi czołgu nr 102, którą stanowią: Janek Kos, Ślązak Gustlik Jeleń, dowódca, Olgierd Jarosz i Gruzin Grigorij Saakaszwili, a także pies Janka, Szarik, który niejednokrotnie ratuje załogę czołgu z niemałych z opresji.

  Z kolei Przygody psa Cywila to nakręcona w latach 70. opowieść o przyjaźni milicjanta z wyszkolonym owczarkiem nienieckim. Inteligentny Cywil wraz ze swoim opiekunem sierżantem Walczakiem wielokrotnie rozwiązują w nim zagadki kryminalne.

  Natomiast lekturę O psie, który jeździł koleją z pewnością pamiętamy ze szkoły. O niezwykłej historii psa podróżnika, który ginie, ratując dziecko, opowiada film Magdaleny Nieć, będący adaptacją tej powieści.

  Filmy o psach i ich niesłabnąca popularność

  Jak widać filmy o psach oraz z udziałem psów kręcone są różnych krajach i w wielu epokach i ciągle trafiają w gusta publiczności. Nie tylko nie tracą one jednak na popularności, ale niezależnie od zmieniających się trendów i możliwości kinematografii odnoszą spektakularne sukcesy. Gromadzą przed ekranami widzów w różnym wieku, o różnorakich upodobaniach. Uczą, bawią, wzruszają, wzbudzając uczucia oraz podziw do tych niezwykłych, oddanych człowiekowi stworzeń.

  Oceń artykuł

  Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
  0/400

  Brak komentarzy

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

  Dostosowujemy się do Ciebie

  Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.