Maltańczyki są jedną z najstarszych ras. Pomagały one w zwalczaniu myszy i innych małych gryzoni oraz służyły jako psy do towarzystwa. Historia rasy maltańczyk sięga czasów Starożytnego Egiptu, o czym świadczą wizerunki w malowidłach i statuetkach. Oto jak wygląda przedstawiciel tej ciekawej rasy i czym się cechuje.
Spis treści
Jak rozpoznać rasowego maltańczyka?
Maltańczyk to podobnie jak papillon, chihuahua czy shih tzu miniaturowa rasa piesków. Ma on nisko osadzony ogon oraz szeroką klatkę piersiową znajdującą się poniżej poziomu łokci, smukłe i wydłużone ciało oraz uszy wiszące i przylegające do głowy, najczęściej porośnięte gęstą i długą sierścią.
Wzorzec rasy
Ta rasa małych psów należy do sekcji bichonów. Wzorzec zakłada, iż tułów ich powinien być o jedną trzecią dłuższy od wysokości w kłębie. Sylwetka maltańczyków wpisana jest w prostokąt, klatka piersiowa umiarkowanie szeroka, a żebra dobrze wysklepione.
Psiaki te mają prosty, długi zakończony zagiętym ogonem grzbiet oraz płynny i lekki chód, Charakteryzują się czarnymi, okrągłymi oczami, czarnym nosem, wargami, powiekami oraz poduszkami łap. Uszy maltańczyka są lekko uniesione i trójkątne, a głowa szeroka osadzona na długiej szyi. Ogony mają one długie i cienkie, na końcu delikatnie skręcone i często noszone na grzbiecie.
Ile żyje maltańczyk? Te pieski są dość długowieczne i żyją od 12 do 15 lat.
Ile waży maltańczyk?
Masa ciała i wzrost tych malutkich czworonogów powinny mieścić się w granicach wyznaczonych przez wzorzec rasy. Samce rasy psów maltańczyk osiągają około 21-25 cm w kłębie a samice są niższe i dorastają do 20-23 cm. Dorosły maltańczyk, podobnie jak szpic miniaturowy, waży 3-4 kg. Samce są troszkę cięższe od suczek.
Jak wygląda maltańczyk? Dokładny opis budowy tej rasy! Źródło: 123rf.com
Sierść maltańczyka
Maltańczyki to psy o białej sierści Jest ona gęsta i długa. Wzorzec rasy dopuszcza też lekki odcień kości słoniowej. Włos psów tej rasy jest lśniący, jedwabisty i gładki w dotyku, zawsze prosty, jedynie na łapkach kędzierzawy, natomiast na ogonie bardzo długi.
Pielęgnacja maltańczyka jest koniecznością i nie należy do łatwych. Jego sierść trzeba systematycznie rozczesywać, myć i skracać. Pazury psa też wymagają regularnego przycinania. Natomiast nie gubi on zbytnio sierści stąd jest dobrą rasą dla alergików.
Podsumowanie — jak wygląda maltańczyk?
Maltańczyki to miła i przyjazna rasa, łatwa w hodowli, ale wymagająca czasu. Pracochłonna jest bowiem pielęgnacja sierści maltańczyka, jej mycie czesanie i przycinanie. Jednakże te małe pieski to stworzonka o niezwykłym uroku, puszystej sierści i przyjaznym charakterze. Są one zawsze śnieżno białe, charakteryzuje je swobodny, płynny i elegancki ruch i długi ogon zawinięty na grzbiecie. Ich zaletą jest także to, że praktycznie nie linieją i nadają się dla alergików.
Zachęcamy także do przeczytania artykułu na temat "Ile kosztuje maltańczyk?".
Bibliografia
- M. Dłuska, E. Widlicka-Sokołowska, S. Kuchlewski, Maltańczyk Bolończyk i ich kuzyni Mako-press 2004
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.