REKLAMA
Źródło: 123rf.com
 • Pies
 • Mam psa
 • Życie z psem

Pies pod sklepem — dlaczego nie powinno zostawiać się czworonoga przed sklepem?

Opublikowane: 15:58 Przeczytasz w: 5 min

Beztroscy właściciele czworonogów pozostawiają je często pod sklepami przywiązane do ogrodzeń i słupków. Warto zdać sobie jednak sprawę, że zostawianie psa przed sklepem może skutkować dla niego wielką traumą, a dla niefrasobliwego opiekuna – wysokim mandatem.

Spis treści

  Dlaczego nie należy zostawiać psa pod sklepem?

  W naszym społeczeństwie istnieje ogromne przyzwolenie na zostawianie czworonoga bez opieki, ponieważ "to tylko pies". Większość ludzi sądzi, że nie ma nic złego w zostawianiu psa pod sklepem i uważa taki postój za odpowiedni dla pupila, nie zastanawiając się, jakie niebezpieczeństwa mogą mu w tej sytuacji zagrażać.

  Przede wszystkim zostawianie czworonoga samego w miejscu publicznym stanowi dla niego poważne źródło stresu. Pies pod sklepem narażony jest na liczne bodźce, obce zwierzęta czy ludzi mających różnorakie intencje.

  Zwierzę nie wie, kiedy jego właściciel wróci, a przywiązane przy pomocy krótkiej smyczy ma ograniczoną możliwość ruchu. Na skutek stresu może się w nią zaplątać, a w przypadku ataku innego psa, lub ze strony człowieka, nie ma ono możliwości obrony ani sposobności ucieczki. Nietrudno też o osobę nielubiącą zwierząt, która specjalnie zdenerwuje, uderzy, kopnie lub w inny sposób skrzywdzi naszego pupila. Zestresowany czworonóg zostawiony na uwięzi pod sklepem często nie może się obrócić ani położyć. Mijają go obce osoby, niekiedy idące z większym, innym psem. Pojawiają się w zasięgu jego wzroku różne zwierzęta, koty czy ptaki, i ogarnia go tysiące zapachów. Dodatkowo próbujące pogłaskać go dzieci, mogą spotęgować jego strach. Na skutek stresu u psa zwierzę może stać się agresywne lub uwolnić się i uciec w panice, co niejednokrotnie skutkuje wpadnięciem pod samochód.

  Podczas złej pogody sytuacja może stać się jeszcze bardziej niebezpieczna. Pies pozostawiony na długo w słońcu narażony jest na udar cieplny, a zimą na wychłodzenie.

  Pozostawianie zwierzęcia pod sklepem — okazja dla złodzieja

  Pozostawianie psa pod sklepem stwarza ryzyko przywłaszczenia go sobie przez inne osoby. Szczególnie narażone są w tym wypadku psy rasowe, czworonogi wyjątkowo ładne oraz szczenięta, można je bowiem korzystnie sprzedać, lub wykorzystać w pseudohodowli psów.
  Kradzieże psów zdarzają się coraz częściej, bo są źródłem łatwego zarobku, zwłaszcza w przypadku modnych ras jak, chociażby border collie czy buldog angielski. Gdy ktoś raz ukradnie Twojego pupila, odzyskanie go jest mało prawdopodobne, a los jego może stać się nie do pozazdroszczenia.

  Podobnie jak nie zostawiłbyś pod sklepem bez opieki dziecka w wózku, nie powinieneś zostawiać tam psa, niezależnie od tego, czy jest to champion w swojej rasie, czy kundelek.

  Pozostawienie psa pod sklepem — brak empatii i wyobraźni

  Choć w centrach handlowych, promuje się miejsca do zostawiania psów, w postaci zadaszonych wiat wyposażonych w miski z wodą, stojąc w kolejce przy kasie, nie mamy pojęcia, co się dzieje z naszym pupilem.

  Pies przywiązany pod sklepem nie ma możliwości wycofania się. Nigdy więc nie wiadomo, jak zareaguje, kiedy ktoś obcy za blisko do niego podejdzie. Niektóre psy, które mogą ugryźć ze strachu, inne pełne ufności podejdą do ludzi, którzy zrobią im krzywdę. Kompulsywne szczekanie psa zestresowanego zbyt trudna dla niego sytuacją może też sprowokować inne zwierzę, które z tego powodu zaatakuje go.

  Edukacja zawsze na czasie

  Mając świadomość, jakie niebezpieczeństwa grożą waszemu pupilowi pozostawionemu na pastwę losu pod sklepem, a jeszcze gorzej pod wielkim supermarketem przy ruchliwej ulicy, warto uświadamiać innych, że zostawianie psów pod sklepami to lekkomyślność i ryzyko. Wiele właścicieli psów doświadcza w taki sposób utraty przyjaciela lub przykrych konsekwencji, gdy przerażone zwierze przywiązane do słupka nie mogąc się inaczej bronić, zareagowało zębami na zbliżającego się intruza.

  Dlatego, jeśli widzisz, że w twojej obecności zostaje przywiązywany pies pod sklepem, warto w delikatny sposób napomknąć właścicielowi, czym grozi takie zachowanie.

  Nie ma żadnego uzasadnienia dla zostawiania psa pod sklepem. Nie jest to w żadnym wypadku dobry sposób na przyzwyczajanie psa do nowych bodźców czy ćwiczenie mające dopomóc w walce z lekiem separacyjnym u psa i z pewnością żaden psi behawiorysta nie zaleciłby takiej terapii ani nie uznał jej za korzystną dla czworonoga.

  Winny właściciel psa

  Jak się okazuje, pozostawienie pod sklepem psa bez opieki jest wykroczeniem, za które straż miejska może nałożyć mandat w wysokości do 500 zł, albowiem w 2021 r. weszło w życie nowe rozporządzenie wprowadzające wyższe kary dla opiekunów zwierząt, którzy nie zachowują staranności w ich utrzymaniu.

  Zdarzają się nawet niefrasobliwi opiekunowie pozostawiający zwierzę bez żadnej uwięzi, nie bacząc na to, że w pobliżu jest ruchliwa ulica, a przestraszone zwierzę może skończyć pod kołami.
  Wówczas oprócz rozpaczy po stracie pupila pozbawionego wyobraźni opiekuna mogą spotkać konsekwencje w postaci konieczności pokrycia wydatków na naprawę samochodu uszkodzonego na skutek kolizji ze zwierzakiem. Niejednokrotnie empatyczny kierowca, który pragnie uniknąć przejechania psa, naraża się na zderzenie z latarnią czy innym pojazdem i poważne obrażenia, za które odpowiedzialność poniesie beztroski właściciel czworonoga.

  Opieka nad psem powinna być odpowiedzialna, a właściciel ma obowiązek zapewnić mu bezpieczeństwo, i nie powinien w żadnym wypadku narażać go na stres ani liczne zagrożenia.

  Bibliografia
  1. Kłopotek Anna, "Jak opiekować się psem?", Wydawnictwo Zielona Sowa 2018

  Oceń artykuł

  Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
  0/400

  Brak komentarzy

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

  Dostosowujemy się do Ciebie

  Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.