Jak się objawia alergia na psa? Czy da się mieć psa, jak ma się alergię? I jak żyć z psem, mając alergię Alergia na psa a ściślej na jego skórę, sierść, substancje znajdujące się w ślinie, czy moczu, stanowi przypadłość, która dotyka około 8% populacji. Jednak można sobie radzić z uczuleniem na wydzieliny psie. Dowiedz się, jakie są metody leczenia, co robić, w przypadku alergii na zwierzęta.
Spis treści
Jak się objawia alergia na psa?
Okazuje się, że pies może alergizować niektóre osoby. Uczula nie tyle sierść psa, ile podszerstek i skóra, znajdujące się pod sierścią, ale jako przyczyny alergii należy też wymienić substancje znajdujące się w ślinie, moczu czy w okolicach odbytu psa. Oto jakie są najczęstsze objawy alergii na psa:
- łzawienie oczu, zaczerwienienie spojówek, pieczenie i swędzenie okolic oczu;
- katar, kichanie, podrażnienie nozdrzy;
- kaszel (suchy i uporczywy), suchość w gardle;
- wysypka skórna, która lokalizuje się przede wszystkim na dłoniach, ramionach i twarzy.
Objawy uczulenia u każdej osoby mogą przedstawiać się odmiennie. U niektórych ludzi może nawet dojść do duszności, trudności z oddechem, omdlenia, opuchnięcia twarzy, czy niedotlenienia. Osoby uczulone mogą odczuwać symptomy alergii na psa od razu, nawet kilka minut po kontakcie ze zwierzęciem, czy alergenami zwierzęcymi, a czasem dopiero po kilku dniach, tygodniach, czy miesiącach.
Czy da się mieć psa, jak ma się alergię?
W przypadku alergii na psy rasa zwierzęcia nie ma większego znaczenia. Ważniejsze jest to, na jaki konkretnie alergen jest uczulona dana osoba. Większe prawdopodobieństwo pojawienia się reakcji alergicznych występuje w razie kontaktu z psem posiadającym podszerstek, jak w przypadku pupilów należących do rasy labrador. Nieco mniejsze ryzyko alergii mamy na psy z włosami (należy tu wymienić np. yorkshire terrier), czy psy bezwłose, np. maltańczyk, jednak tutaj mogą alergizować białka znajdujące się np. w ślinie albo moczu zwierzaka, itp. Dowiedziono ponadto, że z wiekiem czworonogi alergizują coraz mocniej, ze względu na coraz większą tendencję do przesuszania i łuszczenia się skóry, stąd im bardziej wiekowy podopieczny, tym uczulenie może być bardziej odczuwalne. Co więcej, psy mogą przenosić pyłki roślin, które będą odpowiedzialne za przyczynę alergii.
Jak już napisano wcześniej, głównym źródłem alergenów są białka, znajdujące się w sierści psa, jego skórze (Can F 1), ślinie (albuminy osoczowe), moczu (samców zwłaszcza - białko Can F 5), czy w rejonie odbytu.
Dowiedz się także co zrobić, kiedy to pies ma alergię.
Źródło: 123rf.com
Czy alergia na psa może minąć?
Alergia na sierść zwierząt oraz na inne alergeny pochodzenia zwierzęcego powinna być leczona u lekarza alergologa. Obserwując u siebie jakiekolwiek reakcje alergiczne po kontakcie z psem, należy przeprowadzić wnikliwą diagnostykę. Testy skórne to początek drogi diagnozowania przyczyny uczulenia. Polegają one na tym, iż na skórze pacjenta umieszcza się próbki z alergenami i czeka na reakcję organizmu. Jeśli po kilku/kilkunastu minutach od nałożenia roztworów pojawił się odczyn alergiczny, np. bąble, świąd skóry, zaczerwienienie itp., oznacza to, że jesteś uczulony na dany alergen.
W przypadku uczulenia na psa, czy ogólnie ujmując na zwierzęta domowe, najlepszym wyjściem jest unikanie kontaktu z takim zwierzęciem. Niestety uczulenie może dawać się we znaki także wtedy, gdy nie mieszkamy z psem. Wystarczy, że spotkamy się z posiadaczem psa, który na ubraniach przenosi alergeny swojego pupila, czy pójdziemy do publicznego miejsca, w którym przebywały psy lub ich właściciele.
Leczenie alergii na psa opiera się na podawaniu następujących preparatów i zalecaniu określonych praktyk, które określa lekarz alergolog:
- leki przeciwhistaminowe w postaci sprejów do nosa, syropów na gardło, kropli do oczu, maści na skórę, tabletek doustnych, środków wziewnych itp. (dostępnych bez recepty lub na receptę);
- odczulanie — dużo skuteczniejsza metoda leczenia, jednak czasochłonna.
Jakie psy najbardziej uczulają?
Najbardziej uczulające psy dla alergików to te, które mają tendencję do intensywnego linienia oraz wydzielają większą ilość łupieżu i białka zwanego alergenem psim (Can f 1). Oto kilka ras, które często są uważane za bardziej uczulające:
- Labrador Retriever – Ich gęste, podwójne futro może intensywnie linieć i wydzielać alergeny.
- Golden Retriever – Posiadają długie, puszyste futro, które może stanowić problem dla osób uczulonych.
- Owczarek niemiecki – Mają gęste, podszerstek i długą sierść, która intensywnie linieje.
- Samojed – Ich gęste futro może intensywnie linieć i wydzielać alergeny.
- Alaskan Malamut – Mają gęste futro, które może intensywnie linieć i powodować reakcje alergiczne.
- Syberyjski Husky – Ich podszerstek i gęste futro mogą intensywnie linieć i wydzielać alergeny.
- Bernardyn – Mają długą, gęstą sierść, która może intensywnie linieć i wydzielać alergeny.
- Border Collie – Ich długa sierść może intensywnie linieć i wydzielać alergeny.
Jak żyć z psem, mając alergię?
Jeśli występuje u nas alergia na sierść, ślinę psa czy inny psi alergen, a nie chcemy rozstawać się z ukochanym podopiecznym, najlepszym rozwiązaniem będzie poddanie się odczulaniu. Immunoterapia ma na celu wypracowanie odporności na konkretny alergen u pacjenta. Jest rozłożona w czasie, trwa od kilku miesięcy do nawet 2-3 lat.
Poza tym żyjąc z psem, warto przestrzegać kilku zasad. Oto najważniejsze z nich:
- Często myj dłonie, a zawsze po kontakcie z psem.
- Unikaj całowania i przytulania się twarzą do pupila.
- Pozbądź się wykładzin, dywanów, firanek i innych tekstyliów, w których mogłaby się gromadzić sierść itp.
- Regularnie sprzątaj i odkurzaj powierzchnie (najlepiej urządzeniem wyposażonym w filtry hepa), w których przebywa pies.
- Systematycznie wyczesuj i kąp (w razie konieczności) zwierzaka.
Ile kosztuje odczulanie na psa?
Koszt odczulania psa może być zróżnicowany i zależy od wielu czynników, takich jak rodzaj alergii, stopień jej nasilenia oraz wybrane metody leczenia. Ogólnie koszt odczulania może wynosić od kilkuset do kilku tysięcy złotych za serię zastrzyków lub terapię doustną. Dodatkowo należy uwzględnić koszty konsultacji lekarskich i diagnostyki, co może wpłynąć na ostateczny koszt leczenia.
Alergia na psa — podsumowanie
Najczęściej pojawiające się objawy alergii na alergeny psów to m.in. wodnisty katar, duszący kaszel, wysypka, podrażnione oczy i gardło. W razie wystąpienia reakcji alergicznej należy udać się na wizytę do alergologa w celu ustalenia przyczyn alergii. Nie należy lekceważyć symptomów uczulenia, aby nie dopuścić do poważnych powikłań zdrowotnych, takich jak astma oskrzelowa. Nowoczesna diagnostyka alergii pozwala na wychwycenie jaki konkretnie alergen nas uczula. Testy alergiczne wskazują, co stoi za alergią. Osoba uczulona ma zaleconą właściwą dla siebie metodę leczenia. U osób cierpiących na alergię stosuje się leki przeciwuczuleniowe w postaci tabletek, sprejów, kropli, maści, czy preparatów wziewnych. Najskuteczniejszą terapią antyalergiczną jest odczulanie.
Bibliografia
- Edward Rudzki, Alergeny, Wydawnictwo MP, Kraków, 2008.
- Natalia Ukleja-Sokołowska, Zbigniew Bartuzi, Nowoczesna Diagnostyka Alergii na psa i kota, Alergia Astma Immunologia, 2016, 21 (2), 81-87.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.