Po co psu wąsy? Czy wibrysy u pupila stanowią ważny narząd, czy są tylko ozdobą psiej mordki? Dowiedz się, czy wibrysy odrastają, a także do czego służą zwierzakowi.
Spis treści
Po co psu wąsy? Zdradzamy do czego służą wąsy u psa
Wąsy psa, czyli wibrysy, stanowią bardzo ważny organ, pełniący istotną funkcję dla właściwego funkcjonowania czworonoga. Mimo że kojarzą się z męskim zarostem, który można przycinać, a nawet zupełnie golić, psich wibrysów nie należy podcinać, a pod żadnym pozorem — wyrywać ich.
Do czego służą wąsy naszym pupilom? Głównym zadaniem psich wąsów jest odbieranie komunikatów z zewnątrz. Za pomocą wibrysów zwierzę nawiguje (zarówno w dzień, jak i w ciemności) oraz orientuje się w przestrzeni, a zatem wąsy gwarantują psu zdolność poruszania się. Ponadto wąsy u psa pozwalają na odczytanie zamiarów innego czworonoga bądź człowieka. Nie bez pardonu określa się ów narząd jako włosy czuciowe, ponieważ to za ich pośrednictwem szczenięta "porozumiewają się" ze światem tuż po urodzeniu i wyczuwają bliskość matki, kiedy są jeszcze ślepe i głuche. Gdy szczekający podopieczni dorastają, za pomocą włosów czuciowych "dogadują się" z otoczeniem.
Czym są wibrysy u psa?
Wibrysy u psa to bardzo ważna część kufy. Bez wąsów zwierzak miałby utrudnione codzienne funkcjonowanie. Psie wąsy pełnią rolę drogowskazu, który odbierając bodźce dotykowe, wysyła do mózgu informacje o zaistniałych warunkach zewnętrznych. Po analizie tych wiadomości pojawia się konkretna reakcja psa na daną sytuację. Poniżej dokładniej przedstawimy ważne funkcje psich wibrysów.
Wąsy psa – jakie funkcje pełnią wibrysy?
Jednym z głównych zadań, jakie wibrysy pełnią, jest możliwość bezstresowego poruszania się. Włosy czuciowe rejestrują wszelkie sygnały, pojawiające się w świecie zewnętrznym, dzięki czemu zwierzak wie jak ma się przemieszczać, by nie wejść w ścianę, czy inną przeszkodę.
W czasach, gdy pies musiał polować, by zdobyć posiłek, wąsy stanowiły też świetny przyrząd do namierzania potencjalnej ofiary. Wibrysy u psa potrafiły wyczuć nawet najdrobniejsze drgania w powietrzu, pozwalające zlokalizować przeciwnika.
Psie wąsy informują więc zwierzaka o warunkach, które panują wokół niego, a także chronią go przed ewentualnym zderzeniem z przeszkodą itp. Jest to szczególnie istotne, kiedy pies osiąga wiek senioralny i bardzo często jego wzrok oraz słuch nie pracują już na pełnych obrotach.
Można podsumować, że wibrysy u psa to taki szósty zmysł, dzięki któremu pupil może bezpiecznie funkcjonować.
Dlaczego psie wąsy reagują na dotyk?
Psie wąsy to swoiste receptory dotykowe. Skóra na psiej kufie jest bardzo unerwiona i uwrażliwiona czuciowo. Włos czuciowy wyróżnia się sztywnością oraz tym, że jest głęboko osadzony, dlatego już najmniejszy impuls, pojawiający się przy pyszczku, sprawia, że zwierzę reaguje na zarejestrowaną zmianę.
Podczas, gdy u ludzi najważniejszymi zmysłami są wzrok i słuch, u szczekających czworonogów najistotniejszym zmysłem jest właśnie dotyk. Za pomocą dotyku szczenięta lgną do matczynej piersi (wzrok i słuch u psich maluchów jeszcze nie występuje), w późniejszym etapie rozwoju psy za pomocą włosów czuciowych porozumiewają się z innymi czworonogami, wyczuwając jakie intencje ma zwierzę. Na starość natomiast dotyk pomaga przemieszczać się psim staruszkom, nawet wówczas, gdy oczy i uszy już zawodzą.
Jak wyglądają psie wąsy?
Jak wyglądają wibrysy? To sztywne, mocne, zazwyczaj dłuższe włosy, które są umiejscowione w okolicy nosa, po każdej stronie pyszczka, na dolnej i górnej wardze, pod brodą oraz w obrębie głowy. Psie wąsy mogą mieć różne kolory, zwykle odpowiadające barwie umaszczenia pupila.
Ilość, kolor, długość oraz struktura wąsów u każdej psiej rasy może być odmienna. Wibrysy u psa charakteryzuje wysoka odporność na wypadanie oraz złamania i uszkodzenia.
Ile wibrysów ma pies?
U zdrowych psów występuje od 9 do około 12 wibrysów po każdej stronie pyska. Ich ilość jest uzależniona od indywidualnych cech, przypisanych do danej rasy.
Czy psu można obciąć wąsy? Czy wąsy u psa odrastają?
Niezwykle istotne jest to, aby podkreślić, iż nie wolno wyrywać psich wąsów. Usunięte przez groomera czy właściciela psa wibrysy, zwykle nie odrastają. Wyeliminowany włos to dla zwierzęcia duży dyskomfort, który uniemożliwia prawidłową nawigację. Niekiedy zdarza się, że wibrysy wypadają same. Ich miejsce wówczas zastępują nowe włosy. Jeżeli jednak zostaną uszkodzone mieszki włosowe, wibrysy na psiej mordce już nie odrosną.
Jeśli z pobudek kosmetycznych wąsy psa zostaną przycięte, bo np. wyglądają nieestetycznie, ich zdolność regeneracji jest zdumiewająca. Po jakimś czasie czworonóg z powrotem może cieszyć się odbudowanymi wąsami. Tej praktyki również należy unikać, ponieważ pies w każdym wieku potrzebuje wibrysów. Ich brak, czy choćby czasowe uszkodzenie, mogą wywołać u zwierzęcia depresję, stany lękowe i inne niepożądane objawy.
Wibrysy odgrywają ogromnie ważną rolę we właściwym funkcjonowaniu psa, m.in. informują, chronią, umożliwiają sprawne i bezpieczne poruszanie się itp. Nie powinno się ich przycinać, a już w żadnym razie usuwać.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.