Źródło: Czy pies rozumie ludzką mowę? 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Zrozumieć psa

Czy pies rozumie ludzką mowę?

Opublikowane: 05.02.202413:46 Przeczytasz w: 6 min

Istnieje wiele niewyjaśnionych zagadek dotyczących psów, które pochłaniają ich właścicieli. Problem, czy psy nas rozumieją, zaprząta z pewnością głowę każdego z opiekunów tych sympatycznych czworonogów. Czy psy rzeczywiście rozumieją ludzką mowę i ile słów są w stanie przyswoić?

Spis treści

    Czy pies rozumie, co mówi człowiek?

    Zdaniem neurobiologa Gregory’ego Bernsa z Emory University w Atlancie psy mają reprezentacje neuronalne dla znaczeń słów, co pozwala im właściwie dekodować co najmniej cześć naszych wypowiedzi.

    Nowe badania opublikowane w Current Biology wykazały, że psy, podobnie jak ludzie, używają różnych części mózgu do przetwarzania innych aspektów mowy. Ich mózgi zbadano za pomocą tomografii komputerowej i okazało się, że zwierzęta te przetwarzają mowę w sposób podobny do człowieka, lewa półkula odpowiada u nich za rozumienie znaczenia słów, a prawa – za odczytywanie emocji.

    Psy rozumieją ludzką mowę lepiej niż myślimy

    Badacze wykazali, że przeciętny pies potrafi zrozumieć i zapamiętać aż 200 różnych słów, a istnieją osobniki rozpoznające ich ponad 1000. W 2004 r. magazyn Science opublikował wyniki badania psa Border Collie o imieniu Rico. Nauczył się on nazw ponad 200 różnych przedmiotów, potrafił rozpoznawać je po nazwie i przynosić. Na zdobycie tej wiedzy potrzebował tylko czterech tygodni.

    Niedawno wykazano natomiast, że suczka Chaser, była w stanie nauczyć się nawet ponad 1000 słów. Kiedy prosiło się ją o znalezienie zabawki, której nazwy nie znała, wiedziała ona, że nieznaną zabawkę znajdującą się wśród innych należy dopasować do nowej podanej nazwy.



     

    Czy pies rozumie ludzką mowę? 123rf.com

    Jakie słowa pies rozumie?

    Z niedawnych badań opublikowanych w Current Biology wynika, że psy najprawdopodobniej przychodzą na świat z wrodzoną zdolnością pojmowania ludzkiej mowy, a za tę umiejętność odpowiadają ich geny. Badanie przeprowadzone przez naukowców Uniwersytetu Sussex w Anglii wykazało, że czworonogi rozumieją sygnały wskazujące na emocje w ludzkiej mowie i odróżniają sensowne słowa od bezsensownym mamrotania.

    Rozumienie mowy — czy pies lubi jak się do niego mówi?

    Na psy bardziej niż wypowiadane słowa wpływ ma intonacja. Na wyrazy mówione miłym głosem czworonóg reaguje zwykle merdaniem ogona i radością. Gdy natomiast właściciel zwierzaka jest zdenerwowany, a jego głos ostry i niezbyt przyjemny, spowoduje on niewątpliwie stres u psa. Zwierzak poczuje się wówczas skarcony, skuli ogon i będzie chciał się wycofać.

    Większość psów potrafi wyłapać, że kłamiemy

    Początkowo dzięki badaniu zamieszczonemu w 2012 r. roku w czasopiśmie Plos One udowodniono, że psy mogą rozumieć ludzkie sygnały społeczne do takiego stopnia, że poddają się ich wpływom. Pozytywna reakcja człowieka na miskę z mniejszą porcją karmy potrafiła bowiem przekonać zwierzaki, iż lepiej wybrać właśnie ją. Wyciągnięto z tego wniosek, iż psy są »nadspołeczne« i to właśnie dlatego trudno przychodzi im ignorowanie wskazówek człowieka, nawet gdy inne od sugerowanych przez niego rozwiązań byłyby dla nich korzystniejsze.

    Z czasem jednak inne badania wykazały, że psy mogą zdawać sobie sprawę, że je okłamujemy. Zespół badaczy z Uniwersytetu Medycyny Weterynaryjnej w Wiedniu nauczył czworonogi, by podążały za sugestią osoby, która wskazywała im miskę, z ukrytym smakołykiem. Gdy nabrały zaufania do osoby wskazującej miskę, inny badacz przekładał smakołyk do drugiej miski. Wówczas psy zaczęły ignorować wskazania zaufanej osoby, albowiem 2/3 z nich przestało reagować na jej podpowiedzi. Umiejętność taką ludzkie dzieci nabywają dopiero w wieku pięciu lat.

    Rozumienie emocji i mowy ciała

    Badanie towarzystwa „British Royal Society” opublikowane w czasopiśmie Biology Lettres udowodniło, że psy potrafią postrzegać i rozumieć ludzkie emocje. Z czasem wiele innych eksperymentów wykazało, że robią to one poprzez:

    • odczytywanie mowy ciała opiekuna,
    • studiowanie jego mimiki,
    • wyczuwanie emocji w jego głosie,
    • wyczuwanie zmian chemicznych w ludzkim ciele,
    • zmianę poziomu hormonów zachodzącą w ich organizmie pod wpływem nastroju człowieka (Badanie opublikowane w Canadian Journal of Experimental Psychology w 2020 r.).

    W badaniu z roku 2012 opublikowanym w Current Biology węgierscy naukowcy stwierdzili, że psy w zakresie rozpoznawania, kiedy zwraca się bezpośrednio do nich i przekazuje im informacje, mają takie same zdolności poznawcze, jak dziecko w wieku od sześciu do dwunastu miesięcy. Z kolei doktor Hare, kierownik Canine Cognition Center na Uniwersytecie Duke w USA wykazał, że psy w reagowaniu na mowę ciała subtelne wskazówki, takie jak wskazywanie, kierunek ustawienia ciała i ruch oczu są lepsze od szympansów, a nawet od dzieci.

    Jak wpływamy na to, że psy rozumieją ludzi lepiej?

    Psy współistnieją z ludźmi już przez tysiące lat, a przez ten czas nauczyły się polegać na ludziach jak żaden inny gatunek. Możliwe, że jakąś rolę w tym porozumieniu odegrała również hodowla selektywna i rozmnażanie jednostek lepiej porozumiewających się z człowiekiem. Istnieją pewne rasy, które wydają się mieć większe skłonności do komunikacji z człowiekiem, choć prawdopodobnie nie ma na nią wpływu rodowód psa.

    Z pewnością na to, co i jak psy rozumieją, ma wpływ wcześniejsza właściwie przeprowadzona faza socjalizacji. Psi behawioryści uważają, że czworonóg, który do dwunastego tygodnia życia spędza dużo czasu z ludźmi, ma później lepszą możliwość oceniania mimiki twarzy, mowy ciała i tonu głosu ludzkiego.
    Ponadto mówienie do psa, tak samo, jak sporty kynologiczne czy nosework, każda inna czynność wykonywana wspólnie, zbliża. Pies, który często przebywa ze swoim opiekunem, jest spokojny i szczęśliwy, czuje się z nim związany, zna go znacznie lepiej i szybciej wychwytuje jego intencje.
     

    Bibliografia
    1. Raymond Coppinger Lorna Coppinger, Czym jest pies? COAPE, 2018 Clive D. L. Wynne, Monique A. R. Udell Tajemnice umysłów zwierząt COAPE, 2015

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.