REKLAMA
  • Pies
  • Zdrowie
  • Leczenie

Choroby związane z wiekiem u psów - jak zapobiegać i leczyć

Opublikowane: 18:59 Przeczytasz w: 6 min

Naturalnym procesem w każdym organizmie jest starzenie. Dochodzi wówczas do uszkodzeń w komórkach, upośledzając pracę poszczególnych narządów. U starszych psów może dojść do rozwoju ponad 400 chorób odpowiadających chorobom ludzi w podeszłym wieku.

Spis treści

    Kiedy psy się starzeją? 

    Przyjmuje się, że starszy pies to ten powyżej 6-7 roku życia. Natomiast pies geriatryczny to termin określający bardzo stare zwierzę, które znajduje się na ostatnim etapie swojego życia. U psów geriatrycznych jest bardzo wysokie ryzyko zapadalności na wiele chorób. 

    Wczesne rozpoznanie — profilaktyka 

    Bardzo istotne w zapobieganiu chorobom geriatrycznym wśród psów jest odpowiednio wczesne wykrycie patologii. 

    Co roku powinno przyprowadzać się do lecznicy weterynaryjnej swojego psa na kontrolne badanie krwi. Przy okazji szczepień, zawsze wykonywane jest badanie kliniczne przez lekarza weterynarii. Taka regularna profilaktyka pozwala nam poznać profil zdrowotny podopiecznego. 

    Badania krwi warto wykonywać nawet wtedy, kiedy nie widać u psa żadnych objawów klinicznych. Wiele chorób metabolicznych można zdiagnozować poprzez badania diagnostyczne zanim widoczne będą pierwsze symptomy. Dzięki wczesnemu wykrywaniu chorób można znacząco spowolnić ich postęp. 

    Choroby psów starzejących 

    Zmiany u starszych psów dotyczą przede wszystkim spowolnienia tempa metabolizmu. Dochodzi wówczas do zmniejszenia masy mięśniowej oraz jednocześnie wzrostu ilości tkanki tłuszczowej. Dodatkowo na skutek tych zmian zwierzę ma trudności z utrzymywaniem temperatury ciała oraz magazynowaniem wody.   

    U starszych psów, tak jak i u ludzi, mogą pojawiać się różnego rodzaju choroby, obejmujące dowolny układ w organizmie zwierzęcia, takie jak: 

    • choroby wątroby, 
    • choroby nerek, 
    • choroby serca, 
    • choroby dróg oddechowych, 
    • choroby endokrynologiczne 
    • choroby nowotworowe, 
    • choroby stawów, 
    • choroby psychiczne. 

    Dieta u starszych psów 

    Aby zapobiegać utracie masy mięśniowej, wskazane jest zwiększenie ilości białka w diecie psa, ponieważ to ono jest budulcem tkanki mięśniowej. 

    Istotne jest odpowiednie nawodnienie starszego zwierzęcia, wspomaga to metabolizm. Dodatkowo odpowiednia podaż wody wpływa pozytywnie na pracę nerek, która na starość często jest upośledzona. 

    Wielonienasycone kwasy tłuszczowe i antyoksydanty w formie suplementów diety dla psów działają przeciwzapalnie i wspomagają układu odpornościowy. 

    Nie ma jednak jednoznacznych wytycznych co do zapotrzebowania pokarmowego u starszych psów, więc najlepiej dostosowywać dietę do aktualnych potrzeb zwierzęcia. 

    Choroby stawów 

    U wszystkich starszych zwierząt prędzej czy później pojawia się problem w motoryce na skutek zwyrodnienia stawów oraz zaniku mięśni. 

    Ważne wówczas jest zwalczanie bólu u psa, stosowanie suplementów biorących udział w odbudowie chrząstek stawowych oraz praca nad zwiększeniem masy mięśniowej poprzez odpowiednią dietę i rehabilitację. 

    Dostosowanie otoczenia w domu jest również bardzo istotne w zapewnieniu komfortu w trakcie poruszania się u psa. Starsze zwierzęta często mają problem ze wstawaniem lub rozjeżdżaniem się łap podczas stania i chodzenia. Można wówczas pomyśleć o rozłożeniu dywanów lub mat w mieszkaniu, aby pies mógł łatwiej się przemieszczać. Innym rozwiązaniem jest zakup butów lub skarpetek antypoślizgowych dla psa. 

    Choroby psychiczne  

    Zaburzenia poznawcze, nazywane potocznie psią demencją, objawiają się w różnoraki sposób poprzez zachowania kompulsywne, lęk separacyjny, fobie, załatwianie potrzeb fizjologicznych w domu oraz wiele innych. Zmiany w zachowaniu u psa spowodowane są procesami zwyrodnieniowymi w obrębie mózgu, podobnymi do tych, które zachodzą u ludzi chorujących na Alzheimera.   

    Aby stymulować mózg psa do pracy, w celu spowolnienia rozwoju demencji wskazane są zabawy umysłowe. Bardzo dobrze sprawdzają się zabawy wykorzystujące zmysł węchu. Świetnym rozwiązaniem będzie zastosowanie mat węchowych, w których ukrywa się smakołyki lub po prostu rozkładanie ulubionych przysmaków psa w różnych zakamarkach domu, tak by musiał je odnaleźć. 

    Inną przyczyną zaburzeń poznawczych może być encefalopatia, czyli wtórne uszkodzenia tkanki mózgu poprzez metabolity na skutek upośledzonej pracy narządów wewnętrznych. Może być to spowodowane zaburzeniem pracy wątroby (encefalopatia wątrobowa), nerek lub tarczycy. Stwierdzenie takiego procesu wymaga badań diagnostycznych potwierdzających zaburzenia w obrębie danego narządu.    

    Zaburzenia zmysłów starszych psów 

    Głuchota 

    Postępująca głuchota u psa może wynikać z zapaleń uszu bądź zwyrodnień połączeń nerwowych, upośledzających przewodnictwo impulsu nerwowego i uniemożliwiających odbiór dźwięku.  

    Choroby oczu 

    U starszego psa choroby oczu są podobne do tych u ludzi. Wraz z wiekiem rozwinąć się może zaćma (widoczna jako zmętnienie soczewki w gałce ocznej) lub jaskra.   

    Choroby starszych psów — podsumowanie 

    Choroby starszych psów są postępujące i nieodwracalne. Aby zapewnić pupilowi jakość życia na jak najwyższym poziomie, możemy spowolnić postęp patologicznych zmian poprzez wczesne reagowanie na wszelkie niepokojące objawy oraz regularne badania profilaktyczne.  

    U starszych psów rozwinąć się może wiele chorób z różnych układów, a każda wymaga indywidualnego postępowania dostosowanego do pacjenta. 

    Bibliografia
    1. „Jak pomóc pacjentom w jesieni ich życia?” Jennifer Gaumnitz, Veterinary Medicine Listopad 2018
    2. “Przyczyny zaburzeń poznawczych u starych psów”; dr n. wet. Jagna Kudła, dr hab. Wojciech Bielecki, dr n. wet. Izabella Dolka, dr hab. Tadeusz Kaleta; Magazyn Weterynaryjny maj 2014
    3. Suplementacja diety starszych psów dr hab. Michał Jank; Magazyn Weterynaryjny 2015 wrzesień
    4. „Badanie słuchu u psów – możliwości i ograniczenia. Cz. I” lek. wet. Diana Bochyńska, dr n. wet. Andrzej Milczak, dr n. wet. Beata Abramowicz, Sandra Gładysz, Paulina Kopeć, Katarzyna Żondełek; Magazyn Weterynaryjny; wrzesień 2017

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.