Dlaczego mój pies zjada kupy? Czego brakuje psu gdy je kupy? I co zrobić gdy pies zjada kupy? Przekonaj się!
Spis treści
Co to jest koprofagia?
Koprofagia obserwowana u psów to zjawisko zjadania odchodów należących do nich samych, innych zwierząt lub ludzi. Dla większości opiekunów to zachowanie jest wyjątkowo odrażające. O ile występuje sporadycznie, a pies nie ma bliskiego kontaktu z domownikami, nie stanowi dużego problemu. Według badań u ponad 50% populacji psów na jakimś etapie życia obserwuje się zjawisko koprofagii. U suk zjadanie odchodów szczeniąt na ogół nie budzi sprzeciwu, ponieważ jest postrzegane wręcz jako niezbędne do zachowania czystości w gnieździe. Można powiedzieć, że w większości przypadków zjadanie stolca stanowi naturalne zachowanie w świecie zwierząt. Odzwierciedla ono prawidłowy behawior "odkrywcy". Szczególnie w przypadku młodszych psów jest mało prawdopodobne, że u podłoża zjadania swoich lub cudzych odchodów leży choroba bądź problem behawioralny. Jeśli jednak po ukończeniu pierwszego roku życia, pies nadal wykazuje to zachowanie, należy ustalić przyczynę podstawową i ją wyeliminować. W tym przypadku niezbędna okaże się wizyta u lekarza weterynarii lub psiego behawiorysty.
Przed wizytą warto zastanowić się, które z poniższych zdań najlepiej określa twojego psa. Znacznie ułatwi to postawienie prawidłowej diagnozy.
- Pies zjada wyłącznie własny kał.
- Pies zjada wyłącznie odchody innych psów.
- Pies wykazuje koprofagię jedynie zimą.
- Pies zjada odchody zwierząt należących do innych gatunków.
Dlaczego mój pies zjada kupy?
Koprofagia u psów bywa skutkiem zaburzeń łaknienia, trawienia lub wchłaniania składników pokarmowych. Objawy te towarzyszą przede wszystkim cukrzycy, niedoczynności tarczycy i nadczynności kory nadnerczy. Zainteresowanie jedzeniem odchodów może pojawić się również przy takich jednostkach chorobowych jak: zapalenie jelit, zapalenie wątroby i zewnątrzwydzielnicza niewydolność trzustki, której towarzyszy niedobór enzymów trawiennych. Jeżeli psu zmniejszono dostęp do jedzenia lub zastąpiono je innym, mniej smacznym pożywieniem, wówczas głód może popchnąć do koprofagii. W momencie kiedy dorosły pies zjada kupy, należy zastanowić się, czy u podstaw tego niepożądanego zachowania nie leży frustracja, stres lub nuda, spowodowane brakiem poświęcania mu swojej uwagi. Zwierzak, który nie ma zapewnionej odpowiedniej ilości ruchu, szuka zajęć, które pozwolą mu rozładować energię. Może to skutkować zjadaniem odchodów własnych lub innych psów. Ponadto utrzymywanie psa na zbyt małej powierzchni, na przykład w kojcu, prowadzi do sytuacji, w której nie ma on możliwości wydzielenia tzw. strefy brudnej i zmuszony jest pobierać pokarm w miejscu zanieczyszczonym odchodami. Niewystarczająca zawartość składników pokarmowych w diecie, w tym niedobory witamin, mogą prowadzić do zjadania stolca jako dodatkowego źródła makro- i mikroelementów. Zjawisko to często jest obserwowane w przypadku psów niedożywionych. Zwierzęta mogą wówczas uznać za stosunkowo atrakcyjne na przykład odchody szczeniaków czy kotów. Kolejną z przyczyn zdrowotnych koprofagii jest obecność pasożytów jelitowych, które powodują stan ciągłego uczucia głodu. Upośledzone wchłanianie składników pokarmowych i zaburzenia mikroflory jelitowej są równie częstym powodem zjadania przez psa odchodów. Za przyczynę koprofagii uważa się także zachowania kompulsywne. Potwierdzenie takiego rozpoznania wymaga stwierdzenia u psa objawów lęku, który stanowi zaburzenie pierwotne. Właściciel zauważy wówczas, że pupil woli spędzać czas na poszukiwaniu odchodów niż na eksploracji terenu czy zabawie.
Czego brakuje psu jak je kupy?
Jeśli pies zjada swoje własne odchody, może to wskazywać na kilka potencjalnych przyczyn:
-
Niedobór składników odżywczych: Pies może zjadać kupy w poszukiwaniu brakujących składników odżywczych w diecie. Może to dotyczyć np. błonnika, enzymów trawiennych lub innych substancji odżywczych.
-
Problemy trawienne: Nieprawidłowe trawienie pokarmu może powodować, że resztki pokarmu znajdujące się w odchodach wydają się atrakcyjne dla psa.
-
Zaburzenia zachowania: Niektóre psy mogą wykazywać zachowania kompulsywne, takie jak zjadanie odchodów, które mogą być spowodowane stresem u psa, nudą lub innymi czynnikami behawioralnymi.
Jakie witaminy dla psa, żeby nie jadł odchodów?
Jedzenie odchodów przez psy (koprofagia) może być wynikiem niedoborów witamin, zwłaszcza witaminy B. Suplementacja diety psa kompleksem witamin B oraz dodatkowymi enzymami trawiennymi może pomóc w rozwiązaniu tego problemu. Ważne jest także zapewnienie psu dobrze zbilansowanej diety i konsultacja z weterynarzem. Przy problemie, jakim jest jedzenie odchodów przez psa, pomocne mogą okazać się również suplementy dla psów, które wspomagają prawidłowe procesy trawienia. Obecne w nich grupy bakterii kwasu mlekowego uzupełniają i stymulują naturalną mikroflorę przewodu pokarmowego.
Źródło: 123rf.com
Co zrobić, gdy pies je swoją kupę?
W jaki sposób oduczyć psa zjadania odchodów? Jeśli z koprofagią wiążą się przyczyny zdrowotne, niezbędne jest wprowadzenie właściwej terapii przez lekarza weterynarii. Leczenie choroby podstawowej pozwoli na wyeliminowanie problemu. Źle zbilansowana dieta, będąca przyczyną niedoborów pokarmowych, powinna być zmodyfikowana w taki sposób, aby dostarczała organizmowi wszystkich niezbędnych substancji odżywczych.
Postępowanie w przypadku koprofagii o podłożu behawioralnym początkowo polega na uniemożliwieniu zwierzęciu dostępu do odchodów. Pupilowi nie należy pozwalać na swobodną zabawę, dopóki nie odda kału. Wyprowadzanie na smyczy oraz dokładne pilnowanie psa w czasie spaceru powinno ograniczyć zjadanie kup. Nauczenie komendy "zostaw" lub "nie rusz" jest standardowym postępowaniem w terapii zaburzeń behawioralnych psów. W przypadku zwierząt zjadających własne odchody wydanie komendy „do mnie” natychmiast po defekacji, a następnie nagrodzenie atrakcyjnym smakołykiem będzie sposobem na utrwalenie innego zachowania niż dotychczasowe. W przypadku kiedy pies zjada kał innych zwierząt - kocią kuwetę należy ustawić w domu poza jego zasięgiem. Koty jako bezwzględni mięsożercy spożywają karmę o dużej zawartości białka, a tym samym wydalają odchody również z dużą zawartością tego składnika. Z tego powodu ich kał może być wyjątkowo atrakcyjny dla psów.
Na rynku dostępne są produkty, które mogą spowodować, że odchody pozostawione przez psa, będą dla niego "nie do przełknięcia". Można również stosować substancje odstraszające, jak ostry sos i pieprz. Jednak tego typu rozwiązania często okazują się nieskuteczne. Niektórych psów w ogóle nie odstraszają produkty przeciwko zjadaniu odchodów, inne z kolei szybko przyzwyczajają się do nowego smaku. Co więcej, jeżeli nie umieści się substancji odstraszającej w każdej porcji kału, paradoksalnie z punktu widzenia psa będzie on wciąż nagradzany kawałkami "niezanieczyszczonego" stolca. Konsystencja kału ma wyraźny wpływ na jego atrakcyjność – w wielu przypadkach dorosłe psy jedzą kupy wyłącznie zimą. Jedną z metod eliminacji tego zachowania może być stosowanie diety powodującej rozluźnienie odchodów.
Co zrobić, żeby pies nie jadł kupy?
Szanse na to, aby pies zrezygnował ze zjadania odchodów pod nieobecność właściciela, są znikome. Jeżeli pies zaczął zjadać odchody nagle, należy ustalić, co było czynnikiem wyzwalającym. Istotna w postawieniu diagnozy jest również wiedza o wszelkich zmianach w otoczeniu lub rozkładzie dnia psa. Zwiększenie ilości czasu spędzanego samotnie, szczególnie przez psy adoptowane, może spowodować w ich zachowaniu zmiany wtórne do lęku separacyjnego. W tym przypadku konieczne będzie skorzystanie z pomocy psiego behawiorysty. Ustalenie przyczyny koprofagii pozwoli na szybkie wyeliminowanie tego niepożądanego zjawiska.
Bibliografia
- Koprofagia u psów - przyczyny i sposoby postępowania - Jagna Kudła, Magwet 27/04/2018
- Medycyna behawioralna psów i kotów - Debra F. Horwitz, Daniel S. Mills, s. 100
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.