Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Zrozumieć psa

Czy psy płaczą? Sprawdź, jak rozpoznać emocje psa

Opublikowane: 14:23 Przeczytasz w: 6 min

Łzawienie oczu u psów bardzo często jest przypisywane odczuwaniu przez zwierzęta negatywnych emocji. Jednak czworonogi w inny sposób okazują smutek czy niepokój. Rozpoznawanie nastroju pupila jest niezwykle ważne z perspektywy właściciela, ponieważ dzięki temu opiekun może wspierać zwierzaka w ciężkich momentach. Czworonogi płaczą z powodu różnych schorzeń okulistycznych. Jeśli oczy twojego psa są zaczerwienione i załzawione, to przeczytaj poniżej, co może być przyczyną takiego stanu.

Spis treści

    Źródło: 123rf.com

    Czy psy potrafią płakać? 

    Płacz psa to nic innego jak nadmierne łzawienie oczu, wywołane czynnikiem chorobowym lub mechanicznym. Psy posiadają kanaliki łzowe, którymi w fizjologiczny sposób łzy powinny spływać do nosa. Jednak ujścia kanalików znajdujące się w kącikach oczu pupila mogą być niedrożne za względu na obrzęk okolicznych tkanek lub nagromadzenie się komórek nabłonka i innych elementów biofilmu łzowego. Niektóre czworonogi mają od urodzenia problem z niedrożnością kanalików łzowych, wtedy konieczna jest interwencja chirurgiczna okulisty. Jest też możliwość, że drogi łzowe są drożne, ale z różnych powodów następuje nadprodukcja łez. W każdym z wymienionych przypadków właściciel psa powinien udać się z pupilem do weterynarza. 

    Co oznacza, jak pies płacze?

    Łzy psa zapewniają jego oczom odpowiednie nawilżanie oraz chronią narząd wzroku przed wnikaniem patogenów i zanieczyszczeń. Jednym z zadań filmu łzowego jest również odżywianie rogówki. Film łzowy składa się z 3 warstw: 

    • mucynowej, 
    • wodnej, 
    • lipidowej. 

    Jeśli występują zaburzenia w produkcji jednej z frakcji łez, to dochodzi do rozwinięcia się tak zwanego zespołu suchego oka. Wydzielanie łez jest upośledzone i oczy psa nie są odpowiednio nawilżone. Okulista może sprawdzić ilość wodnej frakcji, wykonując u psa test Schirmera. Polega on na włożeniu do kącika oka psa specjalnego paska bibuły. Po 5 minutach odczytuje się wynik. Prawidłowa wartość to 15 mm i więcej na skali paska. 

    U psów łzawienie nie jest wyrazem emocji, jak ma to miejsce u ludzi. Nadmierne łzawienie może być objawem problemów zdrowotnych, takich jak niedrożność kanalików łzowych lub nadprodukcja łez. Regularne wizyty u weterynarza i obserwacja stanu oczu psa są kluczowe, aby szybko reagować na wszelkie nieprawidłowości.

    Dr. Amanda Walsh (UK) lekarka weterynarii, specjalistka okulistyki weterynaryjnej

    Czy psy płaczą z bólu? Jakie choroby powodują, że psy płaczą? 

    Nadmierne łzawienie oczu jest niepokojącym objawem świadczącym o zaburzeniach wzroku i oczu psa. Może świadczyć o co najmniej kilku problemach okulistycznych. Niektóre z nich opisane są poniżej. 

    Zapalenie spojówek 

    Do stanu zapalnego spojówek może dochodzić na tle zakaźnym oraz alergicznym. W obu przypadkach pies odczuwa dyskomfort: pieczenie, swędzenie i suchość oczu. Spojówki są obrzęknięte, w kącikach oczu może zbierać się ropny wypływ. Reakcja alergiczna najczęściej wywoływana jest przez alergeny środowiskowe, choć zdarza się też w związku z uczuleniem na karmę. Czynniki zakaźne, które powodują zapalenie spojówek, to wirusy, bakterie oraz grzyby drożdżopodobne. 

    Grudkowe zapalenie trzeciej powieki 

    Trzecia powieka u psa (migotka) to fałd błony śluzowej, który znajduje się w przyśrodkowym kąciku oka. W fizjologicznych warunkach migotka nie jest widoczna. Jej wysunięcie może świadczyć o stanie zapalnym worka spojówkowego lub ogólnoustrojowych zaburzeniach, np. odwodnieniu organizmu. Grudkowe zapalenie trzeciej powieki wiąże się z obecnością po jej wewnętrznej stronie drobnych, chropowatych grudek, które podrażniają oko i prowadzą do nadmiernej produkcji łez. Taki stan jest zwykle wynikiem nieleczonych i długotrwałych infekcji worka spojówkowego. 

    Ciało obce 

    Psy podczas spacerów są narażone na uszkodzenia oczu, ponieważ intensywnie węszą i mają tendencje do wkładania pysków w krzaki, gęste zarośla oraz inne trudno dostępne miejsca. Szczególnie często zdarza się to u zwierząt ras brachycefalicznych (z krótkim pyszczkiem), ponieważ ze względów anatomicznych mają bardziej wysunięte do przodu gałki oczne. Zwłaszcza w sezonie letnim dochodzi do uszkodzeń oczu w wyniku obecności ciał obcych. Najczęściej są nimi kłosy traw.

    Jeśli po spacerze czworonożny przyjaciel przymyka oko, które jest obrzęknięte i intensywnie łzawi, to należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii. Kłos trawy lub inne ciało obce może uszkodzić rogówkę. Wtedy niezbędne jest długoterminowe leczenie, a niekiedy również interwencja chirurgiczna. 

    Karolina Ściubisz lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl

    Czym jest zespół plam łzowych u psów? 

    Zespół plam łzowych to złożony problem okulistyczny. Objawia się brunatnymi zaciekami w okolicy oczu u czworonogów. W filmie łzowym jest zawarty barwnik, który powoduje, że szczególnie u białych psów sierść staje się ciemna i brązowa. Najczęściej przyczyną są reakcje alergiczne związane z podawanym pokarmem oraz czynniki zakaźne. Natomiast u psów ras brachycefalicznych kanaliki łzowe są niedrożne ze względu na zaburzenia w ich przebiegu w wyniku skrócenia kości nosa. 

    Po czym poznać, że pies jest smutny?

    Stanley Coren, autor książki "How Dogs Think", uważa, że psy potrafią odczuwać emocje na podobnym poziomie co małe dzieci. W 2013 roku naukowcy przeanalizowali sygnały wysyłane przez mózg psów podczas badania MRI (rezonansem magnetycznym). Pewne obszary mózgowia zwierząt reagowały na zapach znajomej osoby w ten sam sposób, jak dzieje się to u ludzi w podobnych sytuacjach. W związku z tym psy potrafią odczuwać pozytywne takie, jak radość i ekscytacja oraz negatywne emocje, np. rozdrażnienie czy stres u psa. Jednak należy pamiętać, że płaczący pies cierpi na schorzenie okulistyczne. Natomiast smutny czworonożny przyjaciel okazuje emocje poprzez wyraz pyszczka, ułożenie poszczególnych części ciała względem siebie lub wokalizację. Wycie psa może oznaczać smutek i tęsknotę za opiekunem. Podkulony ogon będzie świadczył o strachu, smutku lub bólu. Mimika psów podczas przeżywania przez nie silnych emocji jest bardzo charakterystyczna. Smutne zwierzę może mieć przymrużone oczy i odwracać wzrok, często zwierzaki kładą uszy po sobie oraz spuszczają pysk. Umiejętna ocena emocji czworonoga pomaga w nawiązaniu silnej więzi między nim a opiekunem. 

    Psy nie odczuwają emocji w taki sam sposób co ludzie. Nie powinno się personifikować zachowania zwierząt. Właściciel musi zdawać sobie sprawę, że jeśli pies płacze, to należy udać się z nim do lekarza weterynarii. Kiedy zwierzak jest smutny, również warto szukać przyczyny, ponieważ może to być związane ze zdrowiem fizycznym czworonoga. 

    Karolina Ściubisz lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.pl
    Bibliografia
    1. "Grudkowe zapalenie trzeciej powieki u psa – przyczyny, objawy, leczenie" - Okulistyka weterynaryjna Lew Marcin (marcin-lew.pl)

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci