Źródło: 123rf.com
  • Pies
  • Mam psa
  • Zrozumieć psa

Bulgotanie w brzuchu psa — skąd się bierze i co oznacza?

Opublikowane: 14:45 Przeczytasz w: 4 min

Dość często właściciele zastanawiają się, co może oznaczać bulgotanie w brzuchu psa. Przyczyny bywają różne; czasem źródłem niepokojących sygnałów są dolegliwości przewodu pokarmowego, a czasem oznaczają one, że czworonóg jest zwyczajnie głodny. Kiedy wystarczy pomoc w domu, a kiedy skontaktować się z lekarzem weterynarii?

Spis treści

    Bulgotanie w brzuchu i wodnista biegunka u psa

    Bulgotanie w brzuchu u psa, któremu towarzyszy wodnista biegunka, jest najczęściej oznaką zaburzeń układu pokarmowego na tle infekcyjnym. Może też być objawem dolegliwości związanych z alergią pokarmową bądź reakcją na niektóre leki. U szczeniąt częsta biegunka, wodnista lub pienista, o charakterystycznym, odrażającym zapachu, może wskazywać na szczególnie niebezpieczne zakażenie parwowirozą, w większości wypadków śmiertelną. Dlatego tak ważne jest szczepienie suki przed kryciem, a następnie szczeniąt od 8. tygodnia życia.

    Żaden przypadek wystąpienia wodnistej biegunki nie może obejść się bez wizyty u weterynarza; wdrożenie leczenia na wczesnym etapie daje największe szanse wyzdrowienia. Zadaniem lekarza weterynarii jest podanie leku (leków), który pozwoli zatrzymać rozwolnienie, aby pies się nie odwodnił, oraz dokładne zbadanie i podjęcie właściwego leczenia.

    Bulgotanie w brzuchu psa nad ranem

    Przyczyny bulgotania w brzuchu u psa wcześnie rano, choć mogą być różne, zazwyczaj sprowadzają się do zwykłego głodu. Żołądek jest opróżniony po wieczornym posiłku; poranny spacer i jedzenie powinny rozwiązać problem.

    Inaczej jest, kiedy pies ma podrażniony układ pokarmowy, co może powodować m.in. bulgotanie w brzuchu. Wówczas gazy przemieszczają się w jelitach psa dość gwałtownie i nie tylko psu burczy w brzuchu, ale powłoki są tkliwe i napięte. W tej sytuacji nie należy samemu podejmować żadnych działań, a niezwłocznie udać się do lekarza weterynarii. Zaburzenia trawienia u psów mają różne podłoże i potrzebna jest dokładna diagnoza.

    Przelewanie w brzuchu psa

    Przelewanie w brzuchu psa może być spowodowane nieodpowiednim żywieniem. Układ pokarmowy psa przystosowany jest do trawienia pokarmów niskoprzetworzonych lub wyprodukowanych specjalnie dla psów. Dieta psa nie może zawierać chemicznych polepszaczy ani konserwantów. Dlatego po zjedzeniu czegoś niewłaściwego może u psa wystąpić ból brzucha, a czasem i poważniejsze następstwa, jak zatrucie pokarmowe czy zapalenie trzustki. Zwłaszcza zatrucie pokarmowe może wywoływać odgłosy przelewania w brzuchu psa.

    Źródło: 123rf.com

    Ból brzucha u psa

    Ból brzucha i bulgotanie w brzuchu u psa mogą występować równocześnie. Dość łatwo rozpoznać ból brzucha, ponieważ jest on twardy i napięty. Jeżeli objawy te pojawiły się po zbyt łapczywym pochłonięciu jedzenia, zwłaszcza przez psa większej rasy, mogą świadczyć o połknięciu zbyt dużej ilości powietrza, ale również o rozpoczynającym się skręcie żołądka, niebezpiecznym dla życia psa. Bezwzględnie należy jak najszybciej udać się do lekarza weterynarii, gdyż przy skręcie konieczna jest natychmiastowa operacja.

    Ból i bulgotanie w brzuchu to niekiedy skutki uboczne niektórych leków; jeżeli podczas kuracji objawy nasilają się, trzeba ją przerwać i poprosić lekarza o inny preparat. Ból jest też sygnałem, że wystąpiły problemy żołądkowe u psa lub dzieje się coś niewłaściwego w jego jelitach.

    Niestrawność u psa

    Niestrawność to również jedna z przyczyn bulgotania w brzuchu psa. Jeżeli pies wymiotuje białawą pianą, nie ma jeszcze powodu do niepokoju. Natomiast jeżeli pies wymiotuje treścią pokarmową, a po opróżnieniu żołądka nadal występują odruchy wymiotne lub pies wymiotuje krwią – sprawa jest poważna i wymagająca natychmiastowej interwencji weterynaryjnej.

    W każdej sytuacji podejrzenia dolegliwości pokarmowych pierwszą reakcją powinno być odstawienie wszelkiego jedzenia. Dopiero po rozpoznaniu choroby lekarz weterynarii zaleci wprowadzenie zmian w diecie psa. Po zastosowaniu odpowiedniej opieki medycznej i zmianie diety problemy żołądkowe i jelitowe powinny ustąpić. Trzeba także pamiętać o profilaktyce, w tym regularnym odrobaczaniu czworonoga

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.