REKLAMA
  • Pies
  • Zdrowie
  • Leczenie

Pies wymiotuje krwią - przyczyny, leczenie i kiedy udać się do weterynarza

Opublikowane: 13:59 Przeczytasz w: 11 min

Co się dzieje gdy pies wymiotuje krwią? Czy pies może wymiotować krwią i mieć się dobrze? I co można podać psu na wymioty? Wymioty u psa nie zawsze świadczą o poważnym schorzeniu. Ich przyczyną może być jedzenie trawy, łapczywe spożywanie posiłków lub zbyt długie przerwy między kolejnymi porcjami. Pies wymiotuje także w przypadku choroby lokomocyjnej. Jeśli jednak wymioty u psa zdarzają się są coraz częściej, w ich treści pojawia się krew albo towarzyszą im inne niepokojące objawy (np. brak apetytu, biegunka, apatia) należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii. Ostre wymioty u psa mogą doprowadzić do odwodnienia organizmu, a w skrajnych przypadkach nawet do wstrząsu, który zagraża życiu.

Spis treści

    Czy pies może wymiotować krwią i mieć się dobrze?  

    Odruch wymiotny jest reakcją obronną organizmu, mającą na celu usunięcie z przewodu pokarmowego szkodliwych substancji. 

    W mechanizmie wywoływania wymiotów u psa biorą udział dwie główne drogi — humoralna i nerwowa. Pierwsza z nich związana jest z działalnością zlokalizowanego w mózgowiu ośrodka chemiowrażliwego (ang. chemoreceptor trigger zone - CRT). Reaguje on na substancje krążące we krwi i wysyła sygnał do ośrodka wymiotnego — wywoływać wymioty mogą toksyny pojawiające się w wyniku choroby wątroby, wysokie stężenie mocznika, niektóre leki (np. ksylazyna, apormorfina) czy endotoksyny bakteryjne. Droga nerwowa przekazuje sygnały z przewodu pokarmowego bezpośrednio do ośrodka wymiotnego. Zbiera on także informacje pochodzące ze zmysłu równowagi — dlatego pies wymiotuje w chorobie lokomocyjnej. 

    Co robić, gdy pies wymiotuje krwią?

    Wymioty u psa mogą wystąpić w przebiegu wielu schorzeń, również niezwiązanych z układem pokarmowym. Lekarz weterynarii musi przeprowadzić dokładny wywiad i często zlecić wiele dodatkowych badań, aby ustalić przyczynę wymiotów. 

    Niezwykle pomocne jest, gdy opiekun psa prowadzi dokładne obserwacje — wie, w jakich okolicznościach i jak często pojawiają się wymioty, a także co znajduje się w ich treści — czy pies wymiotuje żółcią, pianą, niestrawionym pokarmem, czy krwią. Istotne są także wszystkie inne niepokojące objawy i dokładne informacje o diecie psa. 

    W diagnostyce wymiotów wykorzystuje się najczęściej badanie krwi, diagnostykę obrazową — USG, RTG czy endoskopię, badania kału, a czasem także testy w kierunku chorób zakaźnych i ocenę moczu. Jeśli podejrzana jest alergia pokarmowa, konieczne jest przeprowadzenie diety eliminacyjnej opartej na jednym rodzaju białka. 

    Leczenie zależy od przyczyny wymiotów. Często jeszcze przed postawieniem diagnozy wprowadza się terapię objawową, aby ustabilizować stan psa. Konieczna może być płynoterapia w celu wyrównania strat powstałych w przebiegu wymiotów. Wprowadza się także leki przeciwwymiotne (np. maropitant) i ograniczające sekrecję kwasu solnego w żołądku (np. omeprazol). U psów (w przeciwieństwie do kotów) wskazane jest przeprowadzenie 1-2 dniowej głodówki. Następnie wprowadza się niewielkie lekkostrawne posiłki. 

    123RF

    Co się dzieje gdy pies wymiotuje krwią? 

    Oto najpowszechniejsze przyczyny krwawych wymiotów u psów. 

    Problemy w jamie ustnej 

    Niestrawiona krew w treści wymiotów może świadczyć o problemach w jamie ustnej psa. Nagromadzenie kamienia nazębnego prowadzi do namnażania się bakterii i zapalenia przyzębia. Objęte chorobą dziąsła często podkrwawiają, przez co krew może być obserwowana w wymiotach i ślinie zwierzęcia. Dodatkowo bakterie rozprzestrzeniają się po całym organizmie, obciążając narządy wewnętrzne w tym przewód pokarmowy. 

    W takich przypadkach niezbędne jest kompleksowe leczenie stomatologiczne u lekarza weterynarii. Oprócz sanacji jamy ustnej konieczne może być usunięcie zębów oraz wdrożenie leków przeciwzapalnych i antybiotyków. Aby zapobiec nawrotom, niezbędna jest regularna higiena jamy ustnej

    Zapalenie przełyku 

    Ulewanie, czyli tzw. wymioty rzekome występują często w przebiegu choroby przełyku. Zwracanie pojawia się zwykle bezpośrednio po posiłku, nie wymaga zaangażowania mięśni brzucha ani klatki piersiowej, a w treści obserwuje się niestrawiony pokarm, czasem krew. Oprócz ulewania pies często ma problemy z przełykaniem, nadmiernie się ślini i odmawia jedzenia. 

    Przyczyną schorzenia może być refluks żołądkowo-przełykowy, przewlekłe wymioty, spożycie substancji żrącej lub ciała obcego drażniącego śluzówkę. Rzadziej zapalenie pojawia się w wyniku infekcji bakteryjnych lub zastosowanych doustnie leków. 

    Do potwierdzenia diagnozy niezbędne jest badanie endoskopowe, czasem połączone z biopsją ściany przełyku. W leczeniu stosuje się leki powlekające błonę śluzową (np. sukralfat), zmniejszające wydzielanie kwasu solnego w żołądku (np. omeprazol) i przyspieszające pracę przewodu pokarmowego (np. metoklopramid). Jeśli przyczyną problemów są ciała obce, powinny zostać usunięte przed wdrożeniem farmakoterapii. 

    Wrzody żołądka 

    W przebiegu wrzodów żołądka bardzo często pies wymiotuje krwią. Jest ona strawiona, przez co może przypominać fusy po kawie. Inne objawy są niespecyficzne — zmienny apetyt, apatia, pogorszenie kondycji, niechęć do dotykania w okolicy brzucha. Wrzody powstają na skutek zaburzenia mechanizmów ochronnych żołądka. Sprzyja im nadkwasota, stres, zjedzenie ciała obcego lub substancji żrącej, refluks dwunastniczo-żołądkowy, stosowanie niektórych leków, a także zapalenie trzustki, choroby wątroby i nerek oraz niedoczynność kory nadnerczy. Prawdopodobnie wrzody u psa może wywołać zakażenie bakteriami Helicobacter sp

    Niektóre nadżerki i owrzodzenia mogą być widoczne już w badaniu USG jamy brzusznej, ale najlepszą metodą obrazowania jest gastroskopia. W leczeniu stosuje się leki powlekające śluzówkę (np. sukralfat, wodorotlenek magnezu), zmniejszające wydzielanie soku żołądkowego (np. omeprazol, ranitydyna) i przyspieszające pracę przewodu pokarmowego (np. metoklopramid). Konieczne jest także leczenie choroby pierwotnej. Zalecane jest podawanie niewielkich lekkostrawnych posiłków o stałych porach. 

    Jatrogenne owrzodzenie przewodu pokarmowego 

    Niesterydowe i sterydowe leki przeciwzapalne negatywnie wpływają na mechanizmy ochronne żołądka, zwiększając ryzyko powstania wrzodów. Leki zawsze należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza weterynarii, a w razie wystąpienia wymiotów z krwią jak najszybciej pojawić się w gabinecie weterynaryjnym. 

    Połknięcie ciała obcego 

    U psa wymioty mogą się pojawić po połknięciu ciała obcego - związane są z podrażnieniem lub zablokowaniem światła przewodu pokarmowego. Krew w treści wymiotów może świadczyć o poważnym uszkodzeniu ściany żołądka lub jelit. 

    Przy podejrzeniu zjedzenia czegoś niewłaściwego należy zawsze udać się do lekarza weterynarii, nawet jeśli pies nie wykazuje żadnych objawów. Ciało obce powinno zostać jak najszybciej usunięte. 

    Krwotoczne zapalenie żołądka i jelit 

    Krwotoczne zapalenie żołądka i jelit jest chorobą o nie do końca poznanej etiologii. W jego przebiegu pies wymiotuje krwią, a także oddaje smoliste stolce. Schorzenie zwykle szybko postępuje, co prowadzi do odwodnienia organizmu, a w niektórych przypadkach nawet anemii. 

    Zwykle wymagana jest hospitalizacja psa. Stosuje się intensywną płynoterapię dożylną w celu wyrównania utraconych płynów, głodówkę, leki rozkurczowe (np. drotawerynę) i zmniejszające wydzielanie kwasu solnego w żołądku. Czasem lekarz weterynarii decyduje się na wdrożenie antybiotyków. 

    Choroby pasożytnicze 

    W przebiegu inwazji pasożytów wewnętrznych często obserwuje się objawy z przewodu pokarmowego — pies wymiotuje występuje biegunka, brak apetytu i bóle brzucha. Jednak krwawe wymioty u psa rzadko wywołane są przez pasożyty — mogą pojawić się np. podczas inwazji nicieni z rodzaju Ollulanus, Physaloptera, Capillaria i Spirocerca. Zasiedlają one górne odcinki przewodu pokarmowego — żołądek, a w przypadku Spirocerca — przełyk. Przy poważnym uszkodzeniu śluzówki opiekun psa może zaobserwować krew w treści wymiotów. 

    Ze względu na stosunkowo rzadkie występowanie tych pasożytów, lekarz weterynarii zwykle wyklucza najpierw inne przyczyny wymiotów. 

    Zaburzenia krzepnięcia krwi 

    Wymioty z krwią, którym towarzyszy ogólne osłabienie, anemia oraz krwawienia z innych układów narządów czy wynaczynienia podskórne, mogą być wywołane przez niewydolność psich nerek. Istnieje wiele przyczyn koagulopatii — wady wrodzone, poważne krwotoki, uogólniony stan zapalny, choroby wątroby czy spożycie toksyny np. trutki na szczury. 

    Pies z podejrzeniem koagulopatii powinien jak najszybciej trafić do lekarza weterynarii. Zwykle wykonuje się badanie krwi z testami krzepnięcia i badania obrazowe (najczęściej USG) w celu potwierdzenia lub wykluczenia krwotoku do jam ciała. Jeszcze przed postawieniem rozpoznania konieczna może być transfuzja krwi lub osocza w celu ustabilizowania stanu pacjenta. 

    Niewydolność nerek 

    U psa wymioty mogą wystąpić w przebiegu niewydolności nerek. Gdy te narządy tracą zdolność prawidłowej filtracji, dochodzi do akumulacji toksyn mocznicowych w organizmie. Zostają one następnie wydzielane do światła przewodu pokarmowego. Powodują poważne podrażnienie i uszkodzenie błon śluzowych. W konsekwencji pies traci apetyt, często pojawia się biegunka i wymioty z krwią. 

    Choroby nerek związane są m.in. z czynnikami zakaźnymi np. leptospirozą, pasożytami np. przenoszonymi przez kleszcze pierwotniakami z rodzaju Babesia, toksynami np. glikolem etylenowym zawartym w płynie chłodniczym, zastosowaniem niektórych leków czy nieprawidłową dietą. 

    Nowotwory 

    Wyniszczające wymioty przewlekłe u psa często występują w przypadku zmiany nowotworowej zlokalizowanej w przewodzie pokarmowym. Towarzyszy im apatia, brak apatytu, trudności w przełykaniu i ogólne osłabienie. 

    Nowotwory przewodu pokarmowego psów to najczęściej gruczolakoraki, mięśniaki gładkokomórkowe i chłoniaki. Rzadziej stwierdza się rakowiaki i guzy z komórek plazmatycznych lub tucznych. W diagnostyce największe znaczenie ma obrazowanie (RTG, USG, endoskopia, tomografia komputerowa) oraz badanie histopatologiczne. Dzięki nim lekarz weterynarii może określić dokładną lokalizację zmiany, jej charakter i ewentualną obecność przerzutów do innych narządów jamy brzusznej lub klatki piersiowej. Rokowanie i metody terapii zależą m.in. od rodzaju nowotworu, jego położenia i ogólnego stanu pacjenta. Zawsze należy mieć na uwadze przede wszystkim komfort zwierzęcia. 

    Choroby układu oddechowego 

    Niektóre choroby układu oddechowego u psów mogą wywołać krew w treści wymiotów. Gdy pies kaszle, część krwi zostaje połknięta i nadtrawiona w żołądku. Jeśli wymiotom towarzyszą duszności, przyspieszony oddech, kaszel i męczliwość może się okazać, że przyczyna problemów leży w układzie oddechowym. Krwawienie z układu oddechowego związane jest np. z aspiracją ciała obcego, ostrą infekcją, chorobą nowotworową lub inwazją nicieni Dirofilaria immitis

    Co można podać psu na wymioty?

    W przypadku wymiotów u psa warto najpierw skonsultować się z weterynarzem, aby ustalić przyczynę problemu. Jeśli weterynarz zaleci, można podać psu łagodne produkty, takie jak gotowany ryż lub gotowane mięso bez tłuszczu, aby uniknąć dalszych podrażnień żołądka.

     

    Jakie są objawy zatrucia u psa?

    Jak rozpoznać niestrawność u psa? Objawy zatrucia u psa mogą obejmować:

    • Wymioty i biegunka
    • Trudności z oddychaniem
    • Nietypowe zachowanie, np. pobudzenie lub apatia 
    • Tachykardia (przyspieszone bicie serca) lub bradykardia (spowolnione bicie serca)
    • Drżenie mięśniowe lub drgawki
    • Nadmierna produkcja śliny
    • Zmiany w kolorze błon śluzowych (np. bladość, sinica)
    • Trudności z utrzymaniem równowagi lub chód niepewny
    • Krwotoki z nosa, jamy ustnej lub innych miejsc
    • Upośledzenie świadomości lub utrata przytomności

    Co robić, kiedy pies wymiotuje krwią?

    Jeśli pies wymiotuje krwią, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza weterynarii. Krwawienie do przewodu pokarmowego może być związane m.in. ze schorzeniami przełyku, wrzodami żołądka, zatruciem, niewydolnością nerek czy zaburzeniami krzepnięcia. Konieczne jest wdrożenie terapii stabilizującej stan psa i przeprowadzenie dokładnej diagnostyki w celu określenia przyczyny wymiotów. 

    Bibliografia
    1. R. J. Washabua, M. J. Day, Canine and Feline Gastroenterology, Elsevier, 2013, ISBN 978-1-4160-3661-6 
    2. A. Piekara-Stępińska, J. Piekarska, Nicienie żołądkowe u psów i kotów - dlaczego warto o nich pamiętać, Magazyn Weterynaryjny, 2021 
    3. R. Sapierzyński, Nowotwory układu pokarmowego u psów i kotów. Część II. Nowotwory przełyku, żołądka i jelit, Życie Weterynaryjne, 2006 

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Dostosowujemy się do Ciebie

    Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.