Szelki dla psa nie są już wyłącznie modnym psim gadżetem, ale istotnym akcesorium spacerowym, który z powodzeniem zastępuje klasyczną obrożę. Ich zadaniem jest zapewnić psu bezpieczeństwo i komfort podczas pieszych wycieczek. Dobrze dobrane szelki sprawdzają się zarówno do wspólnego uprawiania sportu, jak i na codzienny spacer. Bez względu na wielkość psa, warto zainwestować w tego typu sprzęt. Jednak aby prawidłowo spełniały swoją funkcję, muszą być właściwie dopasowane do wielkości twojego pupila. Jak dobrać rozmiar szelek dla psa? Jak mierzyć szelki dla psa? Jakie są ich rodzaje oraz na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu?
Spis treści
Źródło: 123rf.com
Jak dobrać rozmiar szelek dla psa?
Szelki to obowiązkowy element wyprawki dla psa. Rozmiar szelek jest najistotniejszą kwestią podczas zakupu. Producenci psich akcesoriów posiadają bogatą ofertę szelek w różnych rozmiarach (S, M, L), jednak często oferta poszerzana jest z uwzględnieniem psów mniejszych ras (XS) oraz dużych czworonogów (XL). Niestety, wymiary te nie są jednakowe dla każdego producenta i chociaż w sprzedaży są regulowane szelki, to przed dokonaniem zakupu należy dokładnie zmierzyć swojego czworonoga oraz wybrać już konkretny model.
Jak mierzyć szelki dla psa? Jak sprawdzić jaki rozmiar szelek dla psa?
Jeżeli już zdecydowaliśmy, jaki rodzaj szelek dla psa wybierzemy, należy przeprowadzić dokładne pomiary w zależności od ich rodzaju. Na przykład kupując szelki step-in należy zmierzyć jedynie klatkę piersiową zwierzaka, natomiast szelki typu guard wymagają pomiaru zarówno klatki piersiowej, jak i obwodu szyi. Mierzenie psa należy wykonać za pomocą tradycyjnego centymetra krawieckiego. Pomiarów najlepiej dokonać podczas odpoczynku zwierzaka, gdy pupil leży na boku. Ważne jest to, aby nie dociskać maksymalnie miary, gdyż finalnie szelki mogą okazać się zbyt ciasne, a to z pewnością wpłynie na komfort noszenia. Szelki powinny przylegać do ciała i poruszać się ze zwierzakiem. W przypadku psów dużych musimy mieć możliwość włożenia dwóch palców pod szelki, natomiast u psów mniejszych ras – jeden palec. Zbyt luźne szelki dla psa mogą ocierać jego delikatną skórę. Idealnie dopasowane szelki wymagają zmierzenia pupila, a dokładnie obwodu klatki piersiowej i szyi, odległości od obwodu klatki do obwodu szyi oraz odległości od linii obwodu klatki piersiowej w najszerszym miejscu przedpiersia.
Jak ciasne powinny być szelki dla psa?
Dobrze dobrane szelki dla psa powinny być odpowiednio dopasowane, zapewniając wygodę i bezpieczeństwo zwierzęcia. Oto kilka wskazówek, jak dobrać odpowiednio ciasne szelki:
-
długość — szelki powinny być wystarczająco długie, aby nie uciskać psa ani nie krępować mu ruchów, ale też na tyle ciasne, aby zapobiec przypadkowemu wysunięciu się z nich.
-
obwód klatki piersiowej — szelki powinny dobrze przylegać do klatki piersiowej psa, ale nie być zbyt ciasne, aby nie uciskać ani nie krępować oddychania. Możesz zmierzyć obwód klatki piersiowej swojego psa tuż za przednimi łapami, aby uzyskać odpowiedni rozmiar.
-
regulacja — wybierając szelki, upewnij się, że posiadają one regulowane paski, które umożliwią dostosowanie ich do rozmiaru psa.
-
materiał — wybierz szelki wykonane z miękkiego, ale wytrzymałego materiału, który nie będzie tarł skóry ani powodował otarć.
-
testowanie — po założeniu sprawdź, czy nie są zbyt ciasne, pozwalając psu na swobodne poruszanie się, jednocześnie nie dając mu możliwości wysunięcia się z nich.
-
komfort — upewnij się, że szelki są wygodne dla psa i nie powodują dyskomfortu ani podrażnień.
Jakie są rodzaje szelek dla psa?
Modele szelek na rynku różnią się między sobą konstrukcją, metodą zapinania oraz wyglądem. Jednak wszystkie łączy jedno – podczas nagłego szarpnięcia smyczą, pies nie ucierpi. Odpowiednie szelki dla psa to przede wszystkim wygodne szelki. Regulowane paski, solidny, ale miękki materiał to podstawa dobrego sprzętu. Praktyczne dodatki, np. elementy odblaskowe również powinny być brane pod uwagę planując zakup szelek. Asortyment oferujący różne modele, w tym szelki bezpieczeństwa dla niesfornych psów, ułatwia dokonanie wyboru. Jakie są najbardziej popularne szelki dla psa?
Szelki guard
Jest to najpopularniejszy typ szelek, odpowiedni dla większości ras psów. Ich konstrukcja dopasowana jest do ciała czworonoga i pozwala na swobodę ruchów. Szelki guardy są doskonałym rozwiązaniem zarówno dla psów aktywnych, jak i tych preferujących spokojne spacery. Siła jest rozłożona równomiernie na całym ciele zwierzaka, dzięki czemu jego ciało nie jest obciążone. Szelki składają się z dwóch obręczy złączonych ze sobą specjalnym paskiem. Dużym plusem tego typu szelek jest możliwość całkowitej regulacji, dzięki czemu bez problemu można je dopasować do wielkości czworonoga.
Szelki bezuciskowe typu guard
Model guard dostępny jest także w wersji bezuciskowej. Są to najlepsze szelki dla psów ras małych, szczeniaków oraz zwierząt o wrażliwej skórze. Na klatce piersiowej znajduje się szerszy, miękki panel z materiału i oddychającej siateczki, zaś na zamontowane są pasy do regulacji oraz miejsce do przypięcia smyczy. Są to najbardziej ergonomiczne szelki spośród wszystkich modeli, sprawdzą się u psów rosnących i uczących się chodzenia na smyczy. Elementy nie wbijają się w ciało, dlatego nie ograniczają ruchów i nie powodują bólu czy obrażeń. Szelki bezuciskowe doskonale sprawdzą się dla psów aktywnych, preferujących długie spacery.
Szelki typu step-in
Wersja step-in, to idealne szelki dla psów małych ras, takich jak maltańczyki, czy yorki. Dlaczego są one tak lubiane przez czworonogi? Przede wszystkim dlatego, że nie ma konieczności zakładania ich przez głowę, co może być stresujące dla naszego pupila. Paski szelek układają się na klatce piersiowej w kształcie litery Y. Są wygodne w noszeniu i delikatne dla szyi i tchawicy. Regulacja pasów ułatwia dopasowanie do gabarytów psa. Co ważne, szelki te nie nadają się dla psów, które ciągną smycz, ponieważ pasy blokują łopatki, co może powodować otarcia i urazy skóry zwierzęcia. Są również złym pomysłem dla czworonogów próbujących wydostać się z szelek i obroży podczas spacerów.
Szelki easy-walk
To doskonała alternatywa dla szelek step-in. Jeżeli twój pies ciągnie na smyczy, a przy tym jest dość silny, te szelki sprawdzą się idealnie. Chociaż budową przypominają nieco szelki norweskie, to ich zapięcie znajduje się na przodzie klatki piersiowej. Dzięki temu, kiedy pupil zaczyna wyrywać się podczas spaceru, wystarczy pociągnąć za smycz. Chociaż kontrola psa jest po naszej stronie, to szelki nie powodują u niego poczucia dyskomfortu, ponieważ szelki rozkładają siłę szarpnięcia. Należy jednak wiedzieć, że nie nadają się one dla szczeniąt oraz psów zmagających się z dysplazją.
Szelki norweskie
Fizjoterapeuci nie polecają tego typu szelek ze względu na niekorzystną budowę dla psiej anatomii. Nie zaleca się stosowania szelek norweskich dla psów ciągnących, ponieważ gwałtowne szarpnięcie może skutkować kontuzją, szczególnie stawów ramiennych. Również szczeniaki powinny unikać korzystania z tego modelu. Ich delikatny układ kostny stale rośnie, a regularne noszenie szelek może skutkować wadami postawy. Które psy mogą więc korzystać z tego modelu? Szelki te sprawdzą się dla zwierząt spokojnych, opanowanych, niemających tendencji do ciągnięcia czy wyrywania się. Najlepiej zakładać je wyłącznie na krótkie spacery. Plusem szelek norweskich jest szybkość ich zakładania.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.