Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Żywienie
  • Karma

Jajko dla kota – czy koty mogą jeść jajka?

Opublikowane: 20:36 Przeczytasz w: 5 min

Wielu właścicieli, mimo podawania kotu gotowych karm komercyjnych, decyduje się dodawać do diety pupila okazjonalnie dodatkowe pokarmy, takie jak surowe mięso, wędliny, twaróg lub jaja. Chcąc urozmaicić kotu posiłki, nie zawsze zdajemy sobie sprawę, czy dany pokarm jest dla niego wskazany, dlatego słuszne wydaje się zapytanie - czy koty mogą jeść jajka?

Spis treści

    Białko 

    Białko jaja bogate jest w aminokwasy, pożądane w diecie kota. Jednakże może wywoływać alergie lub ograniczać wchłanianie witamin. 

    Awidyna 

    W surowym białku jaj obecna jest awidyna - antywitamina, która wiąże biotynę (witaminę H), uniemożliwiając jej wykorzystanie przez organizm. Jedna cząsteczka awidyny jest w stanie związać aż 4 cząsteczki biotyny.  

    Witamina H wspomaga wchłanianie witamin z grupy B, a jej niedobór prowadzi do osłabienia stanu sierści i skóry, w wyniku czego może dochodzić do powstawania łojotoku, łupieżu oraz ran. 

    W jaju znajduje się zarówno awidyna, jak i biotyna, a więc ostatecznie nie wywołamy niedoboru biotyny jednorazowym podaniem jaja. Jednak, aby zmniejszyć ryzyko zaburzeń, można zaserwować kotu gotowane jajko.  

    Pod wpływem wysokich temperatur dochodzi do zniszczenia struktury awidyny, dzięki czemu następuje jej dezaktywacja i utrata zdolności wiązania biotyny. Oczywiście w trakcie gotowania uszkodzeniu ulega nie tylko antywitamina, ale również pozostałe aminokwasy, które są pożądane. 

    Alergie 

    Wszystkie białka mają potencjał alergiczny, jednak nie zawsze wywołują one alergię. Reakcja ma charakter osobniczy, a sama alergia może rozwinąć się po którymś z kolei kontakcie z danym białkiem. 

    W sytuacji, gdy podając kotu surowe jajko, zaczyna się on drapać, pojawiają się przeczosy i zaczerwienienie na skroniach lub brzuchu, możemy mieć do czynienia z alergią pokarmową. Innym rodzajem nietolerancji pokarmowej na białko jest także biegunka.  

    Jeżeli u twojego kota wystąpiły wymienione objawy, ale chcesz, aby w kociej diecie obecne były surowe jajka, wybierz inne niż kurze, na przykład przepiórcze

    Żółtko 

    Żółtko jest prawdziwą bombą witaminową, zawierająca głównie witaminy rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K), minerały, kwasy omega-3, biotynę (witamina H) oraz antyoksydanty, które działają przeciwzapalnie. Żółtko jaja pozytywnie wpływają na kondycję skóry i sierści kota. 

    Warto podawać swojemu pupilowi surowe żółtko, ponieważ w ten sposób dostarczymy potrzebne kotu składniki odżywcze. Jednakże, ze względu na wysoką kaloryczność, nie powinno się go podawać częściej niż raz w tygodniu. 

    Tauryna 

    Tauryna należy do aminokwasów egzogennych, które należy suplementować w diecie kota, ponieważ zwierzęta te nie są w stanie same jej syntezować. Surowe jajko zawiera taurynę, a więc ze względu na jej obecność warto podawać kotu jajko. Należy jednak zaznaczyć, że tauryna jest także obecna w gotowych karmach bytowych dla kotów, oraz zwarta w mięsie i innych produktach pochodzenia odzwierzęcego.  

    Skorupka 

    Skorupka jaja również może być wprowadzona do diety kota. Zawiera ona wiele składników mineralnych, takich jak wapń, selen, miedź czy siarka. Mikroelementy te biorą udział w wielu procesach metabolicznych, wchodząc w skład enzymów. Wskazane jest wcześniejsze sparzenie skorupki jaja wrzątkiem, a następnie podawanie w formie sproszkowanej, mieszając z mokrą karmą. 

    Zagrożenia 

    Istnieje opinia, iż surowe jajko dla kota niesie ryzyko zakażenia bakteriami m.in. z rodzaju salmonella. Owszem, istnieje możliwość zarażenia, jednak jest ona niewielka. Kupując jaja w sklepie, są one przebadane i wypuszczone na rynek z przeznaczeniem do spożycia przez ludzi, dlatego też tym bardziej jaja ze sprawdzonego źródła nie powinny stanowić zagrożenia dla naszego kota. 

    Dodatkowo fizjologiczną barierą dla drobnoustrojów jest żołądek, w którym panuje bardzo niskie pH, dzięki czemu bakterie są tam niszczone. Ten naturalny mechanizm obronny chroni zwierzę przed zachorowaniem. 

    Czy koty mogą jeść jajka? 

    Tak, koty mogą jeść jajka. Najlepiej aby żółtko było spożywane na surowo, zaś białko ugotowane. 

    Należy obserwować kota, czy nie występują u niego reakcje niepożądane, gdy zje surowe białko jaja, które może mieć właściwości alergizujące. Do objawów tych należy świąd lub biegunka. Kotu można podawać nie tylko jaja kurze, ale również przepiórcze, indycze, strusie i inne, jeżeli wykazuje objawy nietolerancji. 

    Jeżeli w diecie twojego pupila występuje pełnoporcjowa karma gotowa, nie ma potrzeby suplementacji jajami. Jednak można jajka w diecie kota traktować jako zdrową przekąskę, ponieważ mają one wiele składników odżywczych korzystnych dla organizmu zwierzęcia. Należy jednak zachować umiar w ich podawaniu. Zalecane jest maksymalnie jedno jajko kurze nie częściej niż raz w tygodniu. 

    Bibliografia
    1. lek. wet. mgr inż. zoot. mgr biol. Adam Mirowski „Zagrożenia związane z żywieniem psów i kotów surowymi pokarmami pochodzenia zwierzęcego” Magazyn Weterynaryjny 2014, 07

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.