Świerzb u kota to choroba pasożytnicza przebiegająca z uciążliwymi objawami świądu. Wywołujący ją roztocz występuje powszechnie na świecie i może atakować także ludzi. Można go wykryć podczas wizyty u lekarza weterynarii. Zobacz, jak wygląda leczenie świerzbu u kota i co zrobić, aby zapobiec zarażeniu pasożytem.
Spis treści
Co to jest świerzb u kota?
Świerzb drążący kotów jest znany także jako notoedroza. Chorobę wywołuje pasożyt zewnętrzny - świerzbowiec koci Notoedres cati. Jest to mały, okrągły roztocz, którego samce osiągają 0,15 mm, a samice 0,23 mm długości. Jego cykl rozwojowy obejmuje jajo, stadia larwalne, nimfy oraz dorosłe osobniki i trwa około 21 dni. Jest szeroko rozpowszechniony na całym świecie, w tym również w Polsce. Występuje jednak stosunkowo rzadko. Jego głównymi żywicielami są koty w każdym wieku - zarówno domowe, jak i dziko żyjące dachowce. Rzadziej może zarażać także psy. Świerzbowiec drąży korytarze w głębokich warstwach naskórka, wywołując silny świąd.
W jaki sposób dochodzi do zarażenia świerzbem?
Zakażenie świerzbem następuje zwykle poprzez bezpośredni kontakt z zarażonym zwierzęciem. Inwazja bardzo łatwo rozprzestrzenia się również podczas kontaktu z przedmiotami, z którymi chory osobnik miał styczność, na przykład jego posłaniem, kocem, grzebieniem.
Czy świerzb u kota jest zaraźliwy dla ludzi?
Świerzb kotów jest zoonozą, co oznacza, że może przenosić się na ludzi i powodować objawy choroby, takie jak zmiany skórne i świąd. Warto zatem stosować odpowiednie środki ostrożności w kontakcie z kotami i zapobiegać zakażeniom.
Świerzbowiec koci jest pasożytem o szybkim cyklu rozwojowym, co sprzyja jego rozprzestrzenianiu. Nieleczona inwazja prowadzi do znacznych uszkodzeń skóry, wtórnych infekcji bakteryjnych oraz spadku odporności. Leczenie polega na stosowaniu preparatów przeciwpasożytniczych, a także dezynfekcji środowiska, aby uniknąć reinfekcji.
Dr. Lars Björk (SE) lekarz weterynarii, specjalista dermatologii zwierzęcejJak wygląda świerzb u kota?
Świerzb u kota objawia się przede wszystkim silnym świądem oraz zmianami skórnymi. Początkowo na brzegach uszu, wokół oczu i na wargach pojawiają się strupy, krosty, pęcherzyki oraz łupież. Choroba może rozprzestrzenić się na inne części ciała, obejmując głowę, kark, łapy oraz okolice odbytu. Schorzenie może okazać się wyjątkowo dotkliwe u zwierząt nieleczonych i osobników z czynniki predysponującymi, takimi jak:
• niedoborowe odżywianie,
• zaburzenia czynności układu immunologicznego,
• złe warunki utrzymania.
Świerzb u kota — objawy
W początkowej fazie choroby mogą pojawić się zmiany skórne w okolicy głowy zwierzęcia:
• łupież, krosty i pęcherzyki,
• strupy - tworzące się pod wpływem alergii,
• pogrubienie, pomarszczenie i nadmierne rogowacenie skóry - występujące przy dłuższym przebiegu choroby,
• wypadanie sierści.
Zmianom tym towarzyszy silny świąd, który nasila się w ciepłym otoczeniu. Wywołuje on u kota silną potrzebę drapania się. To z kolei może prowadzić do powstawania ran i ich wtórnych zakażeń. Chore koty stają się apatyczne i tracą na wadze, a u młodych zwierząt zakażenie może być śmiertelne. Do innych powikłań świerzbu należy zapalenie spojówek i błony śluzowej nosa.
Magdalena Rutkowska lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plDiagnostyka świerzbu u kota
Zaobserwowanie charakterystycznych objawów skórnych i świądu jest pierwszym krokiem w diagnozowaniu świerzbu u kota. Potwierdzenie choroby uzyskuje się poprzez badanie mikroskopowe zeskrobin naskórka. Jego wykonanie pozwala wykluczyć też inne dolegliwości, takie jak nużyca, grzybica i alergie pokarmowe. W przypadku długotrwałej inwazji liczba pasożytów może być niska, dlatego zaleca się wielokrotne pobieranie próbek.
Świerzb u kota — jak leczyć?
Leczenie świerzbu musi być dostosowane do wieku i rasy zwierzęcia. Pierwszym krokiem zwykle jest zabieg dermatologiczny polegający na usuniu strupów i wydzieliny ze skóry za pomocą delikatnych substancji keratolitycznych, jak parafina lub mydło. Następnie podaje się leki przeciwpasożytnicze, na przykład pyretroidy, selamektynę, iwermektynę. Poza iniekcjami, preparaty często są dostępne w postaci szamponów, spryskiwaczy albo w formie spot-on. Po ich aplikacji na sierść zwierzęcia, należy zadbać o ich nie zlizywanie.
Czy można zapobiec świerzbowi?
Inwazja świerzbowca bardzo łatwo rozprzestrzenia się między zwierzętami oraz ludźmi. Można jednak zapobiegać chorobie, stosując się do kilku prostych zaleceń. Należy:
• Unikać kontaktu zwierząt i ludzi z zarażonymi zwierzętami.
• Regularnie sprawdzać stan skóry kotów i przeprowadzać kontrolne wizyty weterynaryjne.
• Wyrzucić, wygotować lub dokładnie zdezynfekować koce, legowiska, transportery i inne przedmioty używane przez chore zwierzęta.
• Poprawić warunki utrzymania i odżywiania zwierząt.
Bardzo ważne jest także odpowiednie wyleczenie zwierząt obecnych w gospodarstwie domowym, żeby inwazja pasożytów nie nawracała. Świerzbowiec żyje w środowisku zewnętrznym do kilku dni, ale w chłodniejszych warunkach potrafi przetrwać do trzech tygodni, dlatego nie wolno pominąć starannej likwidacji go ze środowiska.
Magdalena Rutkowska lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plBibliografia
- „Parazytologia i parazytozy zwierząt”, J. L. Gundłach, A. B. Sadzikowski, Państwowe wydawnictwo Rolnicze i Leśne, Warszawa 2004, ISBN 83-09-01825-8
- „Praktyka kliniczna: Koty” M. C. Horzinek, V. Schmidt, H. Lutz, GALAKTYKA 2004, ISBN 83-89896-32-X
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.