Alergia u kota to reakcja immunologiczna na określone składniki pokarmowe czy środowiskowe. Wśród elementów diety najczęściej uczulających kota wyróżniamy: kurczaka, wołowinę, ryby, jaja, zboża czy mleko, natomiast pośród alergenów występujących w otoczeniu zwierzęcia królują pyłki, kurz, roztocza, pleśnie oraz chemikalia.
Spis treści
Alergia u kota — na co kot może mieć alergię? Źródło: 123rf.com
Alergia u kota, co dalej?
Alergia u kota to reakcja immunologiczna na określone składniki pokarmowe czy środowiskowe. Wśród elementów diety najczęściej uczulających kota wyróżniamy: kurczaka, wołowinę, ryby, jaja, zboża czy mleko, natomiast pośród alergenów występujących w otoczeniu zwierzęcia królują pyłki, kurz, roztocza, pleśnie oraz chemikalia.
Dlatego tak ważne jest, by powoli przyzwyczajać zwierzę do nowych warunków środowiska oraz nowej diety niezależne od tego czy zdecydujesz się na adopcję kota ze schroniska, kupno pupila z hodowli FCI czy padniesz ofiarą działalności pseudohodwoli kotów.
Magdalena Ignasik lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plObjawy alergii u kota mogą obejmować:
- wysypkę skórną,
- świąd skóry,
- łzawienie,
- kaszel,
- kichanie,
- wymioty,
- biegunkę.
Aby zdiagnozować i potwierdzić alergię u kota, lekarz weterynarii musi wykluczyć wszelkie inne możliwe przyczyny wymienionych objawów, gdyż popularne u ludzi testy skórne niestety nie są na tyle miarodajne u zwierząt.
Różne rodzaje alergii u kotów
Istnieją cztery najbardziej popularne typy alergii u kotów obejmujące: alergiczne pchle zapalenie skóry, alergie pokarmowe, atopowe zapalenie skóry oraz alergie kontaktowe.
Alergia u kota — na co kot może mieć alergię? Źródło: 123rf.com
Alergiczne pchle zapalenie skóry
To rodzaj alergii najczęściej występujący u kotów. Występuje ona w odpowiedzi na białka występujące w pchlej ślinie. Dostaje się ona do kociego krwioobiegu w momencie, w którym pchła gryzie zwierzę i pije jego krew. Nawet jedno ukąszenie może spowodować silny świąd, w rezultacie którego zwierzę zaczyna drapać oraz lizać się intensywnie. W skrajnych przypadkach prowadzi to do utraty włosów oraz silnego zaczerwienia skóry. Może powodować to wtórne infekcje bakteryjne, a nawet ropne zapalenia skóry. Opisane zmian najczęściej zlokalizowane są w okolicy oraz u podstawy ogona zwierzęcia.
Po zastosowaniu odpowiednich preparatów ochrony przeciw pasożytom zewnętrznym oraz kąpieli kota!!! lekarz weterynarii może zdecydować się na zastosowanie kortykosteroidoterapii w celu wyciszenia uciążliwych objawów alergii.
Magdalena Ignasik lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plDiagnostyka oraz leczenie alergii pokarmowej u kota
Alergia pokarmowa i nietolerancja pokarmowa u kota to problem złożony, który rozwiązuje się głównie poprzez zastosowanie diety eliminacyjnej. Polega ona na wyeliminowaniu z diety kota alergenów, na które jest uczulony. Dieta ta trwa co najmniej 8 tygodni. Jeśli objawy alergii ustąpią, oznacza to, że przyczyną alergii był jeden z wyeliminowanych składników diety.
Objawy alergii pokarmowej zwykle sprowadzają się do zmian skórnych okolicy głowy oraz szyi.
Na czym polega dieta eliminacyjna?
Dieta eliminacyjna to rodzaj diety, która polega na wyeliminowaniu z diety zwierzęcia wszystkich składników, które mogą wywoływać u niego objawy alergii pokarmowej. Jest to metoda diagnostyczna, która może być stosowana w celu zidentyfikowania alergenu pokarmowego, na który zwierzę jest uczulone.
Dieta eliminacyjna u kota alergika powinna trwać co najmniej 8 tygodni, ponieważ okres eliminacji z organizmu określonego alergenu wynosi minimum 14 do 21 dni. W tym czasie zwierzę powinno otrzymywać pokarm, który zawiera tylko jeden nowy składnik. Jeśli objawy ustąpią, oznacza to, że przyczyną alergii był jeden z wyeliminowanych elementów diety.
Dobór składnika, który zostanie wyeliminowany z diety, powinien być przeprowadzony przez lekarza weterynarii. Należy wziąć pod uwagę dietę, jaką kot otrzymywał wcześniej, oraz prawdopodobieństwo wystąpienia alergii na dany składnik.
Przykładowe składniki, które można wyeliminować z diety kota, by zidentyfikować, co powoduje alergię pokarmową u twojego pupila:
- Mięso — kurczak, wołowina, indyk, ryby.
- Zboża — pszenica, ryż, kukurydza.
- Warzywa — ziemniaki, marchew, buraki.
- Owoce — jabłka, banany, truskawki.
- Dodatki — tłuszcze, oleje, witaminy, minerały.
Alergia pokarmowa u kota rozwija się głównie w odpowiedzi na białkową komponentę diety.
Po zakończeniu diety eliminacyjnej należy stopniowo wprowadzać do diety kota inne składniki, aby sprawdzić, czy nie wywołają one objawów alergii.
Podczas stosowania diety eliminacyjnej należy zwrócić uwagę na następujące kwestie:
- Kupuj karmę dla kota o wysokiej jakości, która jest przeznaczona dla kotów cierpiących na alergie pokarmowe.
- Nie podawaj kotu żadnych innych pokarmów, w tym przekąsek, suplementów diety ani leków doustnych.
- Regularnie monitoruj stan zdrowia kota.
Jeśli objawy alergii pokarmowej nie ustąpią po 8 tygodniach stosowania diety eliminacyjnej, należy skonsultować się z lekarzem weterynarii.
Pamiętaj, by w kwestii zdrowia swojego pupila ufać specjalistą tej dziedziny. Nie bierz za pewnik rad z internetowych forów czy co pisze np. koci behawiorysta.
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u kota
Atopowe zapalenie skóry (AZS) u kota to przewlekła choroba skóry, która występuje u kotów z genetyczną predyspozycją do alergii. AZS jest wywołane przez ekspozycję na alergeny środowiskowe, takie jak pyłki, kurz, roztocza kurzu domowego, pleśnie i chemikalia.
Objawy atopowego zapalenia skóry u kota mogą obejmować:
- wysypkę skórną,
- świąd,
- łzawienie,
- kichanie,
- wymioty,
- biegunkę.
Aby zdiagnozować AZS u kota, lekarz weterynarii może przeprowadzić badanie fizykalne, wywiad lekarski i testy skórne.
Wiele kotów z AZS może być również uczulone na składniki pokarmowe.
Leczenie AZS u kota
Leczenie AZS u kota ma na celu zmniejszenie objawów i poprawę jakości życia kota. W zależności od nasilenia objawów może obejmować:
- leki,
- zmianę diety,
- zmiany w środowisku zwierzęcia.
Leki
W leczeniu AZS u kota stosuje się leki przeciwhistaminowe, leki steroidowe i leki immunosupresyjne.
Zmiana diety
W niektórych przypadkach może być konieczne wyeliminowanie z diety kotów alergenów środowiskowych, takich jak pyłki, kurz, roztocza, pleśnie i chemikalia.
Alergia u kota — na co kot może mieć alergię? Źródło: 123rf.com
Zmiana środowiska
W celu zmniejszenia narażenia kota na alergeny środowiskowe można podjąć następujące kroki:
- usunąć z domu dywany i inne materiały, które łatwo się kurzą.
- regularnie odkurzać i myć podłogi,
- używać filtrów powietrza,
- zamknąć okna i drzwi podczas pylenia.
Czym jest alergia u kota o charakterze kontaktowym i jak się ją leczy?
Reakcje alergiczne o charakterze kontaktowym to typ reakcji immunologicznej rzadko występującej u kotów. Jej rezultatem jest odpowiedź skóry w miejscu kontaktu z alergenem. Ich dobrymi przykładami mogą być szampony, obroże przeciwpchelne czy konkretne rodzaje materiałów takie jak np. wełna. Jeżeli mruczek jest uczulony na wymienione substancje, w odpowiedzi na ich działanie jego skóra może stać się podrażniona, zaczerwieniona i swędząca. Usunięcie czynnika alergizującego zwykle rozwiązuje problem, natomiast ustalenie „winowajcy” bywa często wyzwaniem zarówno dla lekarza weterynarii, jak i właściciela zwierzęcia.
Reakcje kontaktowe u kotów mogą być wywołane przez różne substancje, od szamponów po obroże przeciwpchelne. W takich przypadkach kluczowe jest przeprowadzenie testów alergicznych lub eliminacyjnych, aby skutecznie zidentyfikować i wykluczyć alergen z otoczenia zwierzęcia.
Dr. Thomas Beck (DE) lekarz weterynarii, specjalista diagnostyki alergologicznejZapobieganie alergiom u kota
Istnieje kilka sposobów na zmniejszenie ryzyka wystąpienia alergii u kota, w tym:
- Wybór kota z hodowli, w której nie występują alergie (nie daje pewności, lecz jest pewnego rodzaju zabezpieczeniem).
- Regularne badania lekarskie, aby wcześnie wykryć alergie.
- Stosowanie diety odpowiedniej dla wieku i zdrowia kota.
- Zapewnienie kotu odpowiedniego środowiska.
Bibliografia
- Allergies in Cats - by Malcolm Weir, DVM, MSc, MPH; Tammy Hunter, DVM; Ernest Ward, DVM
- Allergies in Cats - by Lauren Jones, VMD
- Allergies of Cats by Stephen D. White, DVM, DACVD, University of California, Davis; Karen A. Moriello, DVM, DACVD, Department of Medical Sciences, School of Veterinary Medicine, University of Wisconsin-Madison
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.