Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Zdrowie
  • Leczenie

Gorączka u kota — co zrobić, kiedy kot ma podwyższoną temperaturę ciała?

Opublikowane: 22:39 Przeczytasz w: 8 min

Gorączka u kota to jeden z najczęstszych objawów obserwowanych w gabinecie weterynaryjnym. Czym jest? Jakie są objawy i przyczyny gorączki u kota? Jak zmierzyć temperaturę ciała kota? Jak leczy się gorączkę u kota? O tym wszystkim dowiesz się z tego artykułu.

Spis treści

    Gorączka u kota — co zrobić, kiedy kot ma podwyższoną temperaturę ciała? Źródło: 123rf.com

    Czym jest gorączka u kota?

    Prawidłowa temperatura ciała u kota wynosi ok. 37,5 - 39,2°C (stopni Celsjusza). Podobnie jak ludzie, koty mogą cierpieć na gorączkę podczas infekcji lub z innych przyczyn.

    Typowa gorączka u kota uznawana jest za objaw wielu chorób, dopiero dokładniejsze badanie pozwala na zidentyfikowanie przyczyny gorączki u kota. W przypadku, gdy nie udało się odkryć pierwotnej przyczyny występowania gorączki u kota, objaw uznajemy za gorączkę nieznanego pochodzenia.

    Podwyższona temperatura ciała kota jest naturalnym mechanizmem obronnym organizmu. Jeśli nie wiesz, jaki jest powód występowania gorączki u twojego kota, nie wiesz, jak zmierzyć kotu temperaturę lub zauważyłeś inne niepokojące objawy tj. przyspieszona akcja serca, silnie zwiększone pragnienie lub odwodnienie, drgawki lub inne objawy nerwowe, pod żadnym pozorem nie działaj na własną rękę. Skonsultuj swojego kota z lekarzem weterynarii.

    Przyczyny gorączki u kota

    Gorączka u kota może być obserwowana w przypadku:

    • Nadmiernego podniecenia, stresu (np. silny stres w trakcie wizyty w gabinecie weterynaryjnym).
    • Bólu, na skutek urazów mechanicznych, np. po wypadkach komunikacyjnych czy na skutek złamań.
    • W trakcie trwania niektórych chorób zakaźnych u kotów tj. panleukopenia, kaliciwiroza, FIV (koci wirus niedoboru immunologicznego),FeLV (wirus kociej białaczki), FIP (zakaźne zapalenie otrzewnej kotów) itd.
    • W przebiegu innych infekcji bakteryjnych, wirusowych, grzybiczych czy pasożytniczych (np. toksoplazmoza).
    • Jako jeden z objawów zatrucia u kota — podwyższona temperatura ciała to tylko jeden z objawów zatruć, często występują także wymioty, biegunka czy objawy neurologiczne.
    • W przebiegu nowotworów — często jedynym objawem jest podwyższenie temperatury ciała.
    • W trakcie terapii niektórymi lekami.
    • Podczas udaru cieplnego.

    Podwyższona temperatura u kota, szczególnie w połączeniu z innymi objawami, takimi jak wymioty czy drgawki, wymaga pilnej diagnostyki. Gorączka może być związana z infekcjami bakteryjnymi, wirusowymi, a nawet pasożytniczymi, jak toksoplazmoza.

    Dr. Michael Turner (UK) lekarz weterynarii, specjalista diagnostyki chorób zakaźnych
    Zapytaj experta...Co robić jak kot ma gorączkę?

    Gdy kot ma gorączkę, ważne jest, aby odpowiednio zareagować.

    Zmierz temperaturę:

    Normalna temperatura ciała dla kota wynosi od 38 do 39,2 stopni Celsjusza. Gorączka u kota występuje, gdy temperatura przekracza 39,5 stopnia Celsjusza. Użyj termometru przeznaczonego dla zwierząt, aby dokładnie zmierzyć temperaturę.

    Kontakt z weterynarzem:

    Jeśli kot ma gorączkę, skontaktuj się z weterynarzem. Gorączka może być objawem różnych schorzeń, od lekkich infekcji po poważne choroby.

    Zapewnij spokój i wygodę:

    Umieść kota w spokojnym, cichym miejscu, gdzie może się zrelaksować i odpocząć. Zapewnienie wygodnego legowiska pomoże mu poczuć się lepiej.

    Dostęp do wody:

    Upewnij się, że kot ma stały dostęp do świeżej wody. Nawodnienie jest ważne, szczególnie gdy kot ma gorączkę.

    Obserwacja objawów:

    Obserwuj swojego kota pod kątem innych objawów, takich jak brak apetytu, wymioty, biegunka, letarg lub jakiekolwiek niezwykłe zachowania. Te informacje będą pomocne dla weterynarza.

    Nie podawaj leków bez zgody weterynarza:

    Nigdy nie podawaj kocie leków przeciwbólowych ani przeciwgorączkowych przeznaczonych dla ludzi, chyba że zaleci to weterynarz. Niektóre ludzkie leki są toksyczne dla kotów.

    Monitoruj temperaturę:

    Regularnie monitoruj temperaturę ciała kota, aby sprawdzić, czy gorączka nie wzrasta.

    Dostosuj dietę:

    Jeśli kot ma problemy z jedzeniem, spróbuj zaoferować mu łatwiej strawne pokarmy, ale tylko po konsultacji z weterynarzem.

    Wizyta u weterynarza:

    Jeśli stan kota się nie poprawia lub gorączka utrzymuje się, niezbędna będzie wizyta u weterynarza. Weterynarz może zlecić odpowiednie badania, aby zdiagnozować przyczynę gorączki i zalecić odpowiednie leczenie.

    Objawy gorączki u kota

    W przypadku występowania gorączki u twojego kota możesz zaobserwować u niego:

    • osłabienie,
    • senność,
    • osłabienie lub brak apetytu,
    • zwiększenie pragnienia,
    • chowanie się w różnych kryjówkach,
    • obniżoną aktywność, niechęć do zabawy,
    • częsta wokalizacja.

    Jak widzisz symptomy gorączki nie są charakterystyczne. Nie jest też prawdą, że suchy nos świadczy o tym, że kot ma gorączkę. Jeśli jesteś zaniepokojony stanem swojego kota, możesz zmierzyć kotu temperaturę, albo zgłosić się z nim do lekarza weterynarii.

    Jak zmierzyć temperaturę ciała kota?

    Jeśli boisz się zmierzyć temperaturę ciała u kota lub nie wiesz, w jaki sposób to zrobić, udaj się z nim do lekarza weterynarii. Jeśli nie masz takiej możliwości, możesz zrobić to sam. W przypadku kotów i psów najlepiej wybrać weterynaryjny termometr elektryczny z elastyczną końcówką bądź inny termometr elektryczny. Termometry szklane alkoholowe bądź rtęciowe działają dużo wolniej i niosą duże ryzyko uszkodzenia, jeśli kot wyrwie się podczas badania. W celu zmierzenia ciepłoty wewnętrznej Mruczka w pierwszej kolejności musisz go unieruchomić. Poproś kogoś o pomoc lub zawiń kota w ręcznik. W trakcie pomiaru kot może leżeć na brzuchu lub na boku, może też stać, o ile jesteś w stanie utrzymać go w miejscu przez kilkadziesiąt sekund. Następnie odchyl ogon kota do góry, włącz termometr i wprowadź go delikatnie do odbytu kota.

    Jak pomóc kotu z gorączką?

    W przypadku, gdy zauważyłeś, że twój kot gorączkuje najlepiej udaj się z nim do gabinetu weterynaryjnego. Tam lekarz będzie w stanie ustalić przyczynę podwyższonej temperatury i zastosować odpowiednie leczenie twojego kota. Jeśli nie masz takiej możliwości, kota zostaw w spokojnym ustronnym miejscu ze stałym dostępem do świeżej wody. W żadnym wypadku nie stosuj ludzkich leków przeciwgorączkowych Gdy gorączka utrzymuje się — jak najszybciej udaj się z kotem do weterynarza.

    Karolina Cebulska doktor nauk weterynaryjnych, ekspertka zoocial.pl

    Jak wygląda diagnostyka gorączki u kota w gabinecie weterynaryjnym?

    W pierwszej kolejności lekarz weterynarii powinien przeprowadzić wnikliwy wywiad dotyczący historii chorób występujących u twojego kota. Następnie przeprowadzi badania kliniczne, z mierzeniem wewnętrznej ciepłoty ciała kota włącznie. Jeśli badanie fizykalne nie dało odpowiedzi co może być przyczyną gorączki u kota, lekarz najprawdopodobniej zleci badania dodatkowe, tj. badania krwi — morfologiczne, biochemiczne, szybkie testy diagnostyczne w kierunku chorób zakaźnych tj. FIV, FeLV, FPV i inne, badanie moczu czy badanie kału. Lekarz może też zdecydować o zastosowaniu badania RTG i USG.

    Leczenie gorączki u kota

    W zależności od przyczyny występowania gorączki twój kot może wymagać odpowiedniego leczenia, skierowanego w przyczynę występowania podwyższonej temperatury ciała.

    Najczęściej przyczyną gorączki u kotów są różnego rodzaju infekcje bakteryjne lub wirusowe. W przypadku ich występowania stosuje się leki przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, konieczne może być także stosowanie antybiotyków.

    Jeśli z powodu gorączki kot jest odwodniony stosuje się płynoterapię dożylną (kroplówki). W niektórych przypadkach, jeśli kot ma wysoką temperaturę, która utrzymuje się kilka dni lub stan chorego zwierzęcia na to wskazuje, konieczna może być kilkudniowa hospitalizacja.

    O ile przyczyną gorączki nie jest poważna choroba, podwyższona temperatura u kota mija po kilku dniach leczenia, a kot wraca do dobrego samopoczucia.

    Gorączka u kota jest objawem, którego nie należy bagatelizować. Nie leczona może bowiem skutkować obrzękiem mózgu czy trwałym uszkodzeniu układu nerwowego na skutek uszkodzenia struktury białek.

    Karolina Tatarczak doktor nauk weterynaryjnych, ekspertka zoocial.pl

    Podsumowanie - gorączka u kota

    Przyczyną gorączki u kotów może być szereg czynników tj. stres, nadmierny wysiłek fizyczny, ale także poważne schorzenia bakteryjne.

    Bibliografia
    1. Kenneth R. Harkin Jak ustalić przyczynę gorączki u kotów? Weterynaria po Dyplomie, 01/2018.
    2. Kohn Barbara, Forterre Franck, Lutz Hans Praktyka kliniczna koty. Wydanie II. Tom I. 2021. Wydawnictwo Galaktyka.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci