Jest to choroba o podłożu genetycznym, która polega na niedopasowaniu głowy kości udowej do panewki. Staw biodrowy jest odpowiedzialny za łączenie uda z miednicą. W przypadku dysplazji stawu biodrowego głowa kości udowej nie mieści się prawidłowo w panewce miednicy. Może to prowadzić do bólu, sztywności i kulawizny.
Spis treści
Dysplazja stawów biodrowych jest najczęściej spotykana u dużych ras kotów, takich jak maine coon, norweski leśny i ragdoll, ale może jednak wystąpić u przedstawicieli każdej rasy.
Niestety jest to schorzenie przewlekłe więc koty z dysplazją stawów biodrowych będą wymagały regularnych kontroli u lekarza weterynarii i przyjmowania leków. Może być również konieczna rehabilitacja ruchowa. Właściciele kotów z dysplazją stawów biodrowych muszą zapewnić im odpowiednią opiekę w celu polepszenia komfortu życia zwierzęcia.
Jakie są przyczyny dysplazji stawów biodrowych?
Przyczyny dysplazji stawów biodrowych u kota są złożone i nie są w pełni poznane. Wśród najczęstszych czynników przyczyniających się do jej rozwoju wymienia się:
-
predyspozycje genetyczne — dysplazja stawów biodrowych jest chorobą dziedziczną, co oznacza, że może być przekazywana z rodziców na potomstwo,
-
środowisko — urazy i niedożywienie, mogą przyczynić się do rozwoju dysplazji stawów biodrowych,
-
masa ciała — koty z nadwagą lub otyłością są bardziej narażone na rozwój dysplazji stawów biodrowych.
Objawy dysplazji stawu biodrowego u kotów
Wśród objawów dysplazji stawów biodrowych u kota wymienia się:
-
kulawiznę,
-
sztywność stawów,
-
trudności we wstawaniu i chodzeniu,
-
atrofię mięśni w udach,
-
chrupanie podczas poruszania się,
-
ból w okolicy bioder.
Jeśli zauważysz u swojego pupila któryś z powyższych objawów niezwłocznie umów go na wizytę u lekarza weterynarii. Lekarz weterynarii postawi diagnozę na podstawie badania klinicznego i zdjęć rentgenowskich.
Dysplazja stawów u kota — diagnostyka
Diagnoza dysplazji stawów u kota jest stawiana głównie na podstawie badania klinicznego oraz badań obrazowych np. zdjęć RTG u kota!!! czy tomografii komputerowej stawów biodrowych. Lekarz weterynarii może również zlecić inne testy dodatkowe, takie jak badanie krwi u kota!!! badanie moczu czy badanie ultrasonograficzne.
W badaniu fizykalnym lekarz weterynarii będzie sprawdzał postawę kota, zakres ruchu w jego stawach oraz bolesność badanych okolic. Może również wykonać testy neurologiczne, aby sprawdzić, czy dysfunkcja stawów nie wpływa na układ nerwowy kota.
Badania obrazowe są najdokładniejszą metodą diagnostyki dysplazji stawów. Pokazują one stopień uszkodzenia powierzchni stawowych oraz lokalizację i charakter możliwych zmian wytwórczych. Pozwala to lekarzowi weterynarii ocenić czy konieczna jest ingerencja operacyjna.
Dysplazja stawów u kota — leczenie
Leczenie dysplazji stawów biodrowych u kotów zależy od stopnia zaawansowania choroby. W łagodnych przypadkach może wystarczyć leczenie zachowawcze, które obejmuje podawanie leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, rehabilitację ruchową i kontrolowanie masy ciała kota. W przypadku bardziej zaawansowanych przypadków może być konieczna interwencja chirurgiczna.
Operacja polega na rekonstrukcji stawu biodrowego. Może być ona wykonana przez zastosowanie kilku różnych technik, co zależne jest od rodzaju dysplazji oraz stopnia jej zaawansowania.
Po operacji kot będzie musiał nosić przez kilka tygodni sztywny stelaż. Lekarz zaordynuje zwierzęciu przyjmowanie leków przeciwzapalnych oraz przeciwbólowych. Niezwykle ważne jest, aby po zabiegu bezwzględnie stosować się do zaleceń lekarza weterynarii, aby zapewnić kotu pełne wyleczenie.
Leczenie zachowawcze
W leczeniu zachowawczym dysplazji stawu biodrowego u kota powszechnie stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne (NSAIDs). Leki najczęściej podawane są w formie doustnej. Często mają one formy, które ułatwiają opiekunowi zwierzęcia ich podanie np. syropu dodawanego do karmy z ułatwiającej dawkowanie wyskalowaną strzykawką z miarką.
W przypadku czworonogów z silnie wyrażonymi objawami bólowymi, u których lekarz weterynarii stwierdził również chorobę zwyrodnieniową stawu biodrowego, często konieczne jest włączenie leków o mocniejszym działaniu przeciwbólowym. Działanie takie wykazują opioidy. Dzięki temu możliwe jest wyeliminowanie ostrego bólu. Inną zasadniczą zaletą leków opioidowych jest możliwość podawania ich zwierzętom starszym, u których ze względu na stan zdrowia nie można lub nie powinno się stosować leków z grupy NSAIDs, szczególnie gdy u pacjenta stwierdzono przewlekłą niewydolność nerek lub wątroby.
Połączenie substancji z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NSAIDs) oraz opioidów w zaawansowanych przypadkach dysplazji biodrowej u kota daje klinicznie bardzo dobre działanie przeciwbólowe i przeciwzapalne.
Leczenie operacyjne
W sytuacji, w której wyżej przedstawione leczenie zachowawcze nie daje zamierzonych rezultatów, zwierzę manifestuje chorobę objawami bólowymi oraz kulawizną, towarzyszy mu zanik mięśni obręczy miednicznej lub lekarz stwierdzi zmiany zwyrodnieniowe w znaczny sposób wpływające na jakość życia czworonoga, pupila należy poddać operacji. Przed podjęciem decyzji o leczeniu operacyjnym lekarz poinformuje cię o najczęstszych powikłaniach pozabiegowych u kota!!!. Zostanie przedstawiony ci również o prawidłowy schemat opieki pooperacyjnej nad kotem!!!.
Koty to twardziele i w przeciwieństwie do psów mogą nie manifestować choroby zwyrodnieniowej stawów kulawizną, a jedynie zmianą zachowania.
Dysplazja stawów u kota — zapobieganie
Starając się zapobiec wystąpieniu dysplazji stawów biodrowych u swojego pupila wybierz rasę kota, która jest mniej narażona na tę chorobę. Niektóre rasy, takie jak maine coon, norweski leśny i ragdoll, są bardziej narażone na rozwój dysplazji stawów biodrowych niż inne. Jeśli chcesz kupić lub adoptować kota, wybierz rasę, która jest mniej narażona na tę chorobę.
Unikaj przekarmiania zwierzęcia, ponieważ nadwaga i otyłość zdecydowanie zwiększają ryzyko rozwoju dysplazji stawów biodrowych. U zwierzęta z nadwagą lub otyłością występuje większe obciążenie stawów, co może być czynnikiem predysponującym do rozwoju dysplazji stawów biodrowych. Dlatego oprócz właściwej diety powinieneś zachęcać swojego kota do aktywności fizycznej. Regularne ćwiczenia np. poprzez zabawę pomagają wzmocnić mięśnie i stawy kota, co zmniejsza ryzyko wystąpienia dysplazji stawów biodrowych.
Zapewnij kotu odpowiednio miękkie i wygodne łóżko do spania. Twarde powierzchnie mogą obciążać stawy kota i zwiększać ryzyko wystąpienia dysplazji stawów biodrowych.
Pamiętaj o regularnych wizytach kontrolnych u weterynarza. Wczesne wykrycie dysplazji stawów biodrowych ułatwia leczenie i zapobiega rozwojowi choroby.
Rasy kotów predysponowane do rozwoju dysplazji biodrowej
Istnieje wiele ras kotów predysponowanych do dysplazji biodrowej, w tym:
- Maine Coon,
- Ragdoll,
- Perski,
- Himalajski,
- Brytyjski krótkowłosy,
- Sfinks,
- Devon Rex,
- Cornish Rex,
- Chartreux,
- Birma.
Bibliografia
- Rozpoznawanie i leczenie dysplazji stawów biodrowych kotów — Beata Degórska1 , Magdalena Kalwas-Śliwińska1 ,Maria Chmielewska2
- Hip Dysplasia in Cats - Melissa Boldan, DVM
- Choroba zwyrodnieniowa stawów u kotów – rozpoznaj i zmniejsz cierpienie pacjenta — Jennifer Gaumnitz
- Feline hip dysplasia: A challenge to recognise and treat - Karen Perry
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.