Szukasz kota, który będzie codziennie witał cię pod drzwiami głośnym miauczeniem i chętnie weźmie z tobą kąpiel? Turecki van zdecydowanie wpisuje się zarówno w te mniej, jak i bardziej specyficzne oczekiwania. Koty tej rasy są nie tylko piękne i inteligentne. Wyróżniają się również wyjątkowymi cechami. Poznaj je bliżej!
Spis treści
Naturalne rasy kotów wyróżniają się nie tylko dobrym zdrowiem, ale także długą i wyjątkową historią. Chociaż turecki van pojawił się w Europie stosunkowo niedawno to jego korzenie sięgają wielu wieków w przeszłość. Dzisiaj rasa jest stosunkowo rzadka, jednak ma swoich ogromnych miłośników na całym świecie. Tym, co wyróżnia te piękne koty jest ich wyjątkowe futro nieprzemakalne futro oraz wyjątkowo przyjazne usposobienie. Sprawdź, czy turecki van to idealny pupil właśnie dla ciebie.
Niezwykła historia kota rasy turecki van
Turcja słynie z dwóch ras, które często bywają ze sobą mylone. Zarówno opisywany tutaj van, jak i turecka angora to koty wyjątkowo wokalne, majestatyczne i w dużej części białe. Na samym początku warto zaznaczyć, że mowa tu o dwóch zupełnie odrębnych rasach kota, które wyewoluowały niezależnie od siebie na różnych obszarach dzisiejszej Turcji. Historia rasy turecki van rozpoczęła w rejonie Wschodniej Anatolii, dokładnie z okolic jeziora Wan. To tam przez wieki koty te żyły i rozmnażały się praktycznie bez żadnej ingerencji człowieka.
Wszystko zmieniło się w latach 50. XX wieku za sprawą dwóch kobiet narodowości brytyjskiej. Laura Lushington i Sonia Halliday podróżowały po tamtych okolicach i przypadkiem natknęły się na piękne koty półdługowłose o białym ciele, rudych ogonach i dwóch charakterystycznych paskach na głowie. Kiedy zaobserwowały, że te zwierzaki są nie tylko piękne, ale przy okazji również wyjątkowo lubią pływać, postanowiły przywieźć je ze sobą do Anglii i rozpocząć prace hodowlane nad nową rasą.
Już w 1969 roku brytyjska organizacja felinologiczna Governing Council of the Cat Fancy (GCCF) zatwierdziła wzorzec tureckiego vana. Na początku lat 80. koty tej rasy trafiły za ocean. Mniej więcej w tym okresie zaczęły powstawać pierwsze hodowle w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Koty te zyskiwały popularność przede wszystkim ze względu na swoje wyjątkowe zamiłowanie do pluskania się w wodzie.
Chociaż rasa do tej pory pozostaje relatywnie rzadka to w naszym kraju działa kilka sprawdzonych hodowli zarejestrowanych w Polskiej Federacji Felinologicznej: Felis Polonia.
Jak wygląda turecki van? Poznaj wzorzec rasy
Turecki van jest jednym z największych kotów. Masa jego ciała waha się od 4 do nawet 8 kilogramów! Kot ten często bywa mylony z turecką angorą. Obie rasy pochodzą z terenów jednego państwa, jednak kształtowały się w różnych regionach i zasadniczo różni je wygląd.
Kot turecki van jest mocno zbudowany. Wyróżnia się szeroką klatką piersiową i krótką szyją. Nie powinien być jednak szczególnie przysadzisty. To prawdziwy atleta kociego świata! Tułów jest umiarkowanie długi a tylne łapy nieco dłuższe niż przednie.
Futro vana tureckiego
Sierść kota tureckiego van charakteryzuje się półdługim włosem, który nadaje mu elegancki wygląd. W przeciwieństwie do wielu innych kotów, turecki van nie posiada podszerstka, a jedynie jedną warstwę sierści. Jego szata w dotyku przypomina kaszmir lub futro królika. Brak podszerstka podkreśla także elegancję i jedwabistość sierści. Ciekawostką jest fakt, że sierść tureckiego vana jest wodoodporna, co stanowi wyzwanie podczas kąpieli. Niewątpliwie jednak jego futro bardzo szybko schnie. W zależności od pory roku.długość włosa może się zmieniać. Zimą sierść jest gęsta i długa, podczas gdy latem włosy wypadają, pozostawiając krótszą, jaśniejszą sierść.
Turecki van – umaszczenie
Sierść tureckiego vana rośnie stopniowo przez okres od trzech do pięciu lat. Kocięta mogą mieć początkowo krótką sierść i cienkie ogony. W miarę dojrzewania futro na klatce piersiowej rozrasta się, a ogon gęstnieje, stając się finalnie ogonem szczotkowym. Utrzymuje swoją długość i gęstość przez cały rok, nie gubiąc włosów ani nie zmieniając się w zależności od pory roku. Uszy tureckiego vana pozostają pokryte futerkiem, co sprawia, że nawet w letnim płaszczu kot wygląda miękko i puszysto.
Turecki van może występować w różnych kolorach i wzorach. Oto kilka akceptowanych rodzajów umaszczenia:
- Biało-czarne (biała sierść z czarnymi plamami lub łatami).
- Biało-czerwone (biała sierść z czerwonymi plamami lub łatami).
- Biało-kremowe (biała sierść z kremowymi plamami lub łatami).
- Biało-niebieskie (biała sierść z niebieskimi plamami lub łatami).
- Biało-czekoladowe (biała sierść z czekoladowymi plamami lub łatami).
Jaki charakter ma kot rasy turecki van?
Vany tureckie to inteligentne koty, które bardzo szybko i głęboko przywiązują się do swojego człowieka. Zazwyczaj towarzyszą mu w różnych codziennych czynnościach i chętnie przebywają w jego towarzystwie. Badania behawioralne przeprowadzone w Finlandii dowiodły, że przedstawiciele tej rasy te mają mniejszą odporność na stres niż inne koty. Może to prowadzić do nadmiernej agresji i problemów z socjalizacją.
Van turecki zdecydowanie nie jest typowym miziakiem. Kiedy jednak zbuduje relację z człowiekiem jest mu wierny i okazuje mu czułość. Ważne jest to, aby kupować kota rasy turecki van wyłącznie ze sprawdzonej hodowli i stabilnej linii. Hodowcy od lat starają się wyselekcjonować z rasy najbardziej przyjazne i stabilne emocjonalnie osobniki.
Źródło: 123rf.com
Turecki van – sekrety pielęgnacji tej rasy kotów
Każdy, kogo turecki van naprawdę interesuje, z pewnością zastanawia się, czy jego sierść wymaga szczególnej pielęgnacji. W istocie van turecki nie jest bardziej problematyczny niż inne rasy kotów. Warto jednak pamiętać o jego specyficznych potrzebach.
Turecki van – pielęgnacja sierści
Ta rasa kota nie wymaga intensywnego szczotkowania. Ze względu na brak podszerstka problem linienia praktycznie nie istnieje. Miękkie i półdługie włosy vana mogą pojawiać się na różnych elementach wyposażenia domu, jego z reguły nie przysparzają szczególnych problemów opiekunowi. Raz na jakiś czas warto wyczesać tureckiego vana szczotką z delikatnym włosiem. Ewentualne kołtuny zniwelujesz grzebieniem z szeroko rozstawionymi zębami.
Na co chorują tureckie vany?
Turecki van to kot, który uchodzi za rasę naturalną i bardzo zdrową. Jej przedstawiciele rzadko zapadają na choroby genetyczne, co w porównaniu z innymi kotami rasowymi jest naprawdę imponujące. Pamiętając o regularnych szczepieniach i wizytach u lekarza weterynarii z pewnością zapewnisz swojemu zwierzakowi długie życie.
A ile żyje turecki van? Ta niezwykła rasa jest bardzo długowieczna. Niektóre osobniki w dobrym zdrowiu dożywają nawet dwudziestego roku życia.
Turecki van – żywienie
Tak jak wszystkie koty turecki van jest ścisłym mięsożercą, którego układ pokarmowy nie jest przystosowany do trawienia dużej ilości węglowodanów. Wybierz dla niego wysokiej jakości karmę bezzbożową, bogatą w odpowiednie proporcje mięsa szkieletowego i podrobów. Dobrym pomysłem będzie również rozważenie diety BARF - najodpowiedniejszego biologicznie sposobu żywienia kota.
Kot turecki van – cena i hodowla
Turecki van nie jest szczególnie popularną rasą. W naszym kraju działają jednak cenione na świecie hodowle, które specjalizują się właśnie w niej. Jeżeli planujesz zakup tego kota, kieruj się czynnikami takimi jak:
- Przynależność hodowli do Felis Polonia.
- Znajomość renomy hodowli wśród miłośników rasy.
- Otwartość łatwy kontakt z hodowcą.
- Możliwość odwiedzenia miejsca, w którym mieszkają rodzice kociaka i sprawdzenia warunków.
- Opinie innych osób, które mają w domu koty z tej konkretnej hodowli.
Ile kosztuje turecki van?
Cena waha się od 4 do nawet 6 tysięcy złotych.
Dla kogo są vany tureckie?
Odkąd tureckie vany pojawiły się w Wielkiej Brytanii a rasa rozprzestrzeniła się na cały świat, coraz więcej osób marzy o tym niezwykłym zwierzęciu. Van nie jest typowym kotem. Uwielbia wodę, jest bardzo inteligentny i niezależny, choć jednocześnie czuły. Dla kogo jest ten kot?
Turecki van a dzieci
Ze względu na stosunkowo niski próg stresu tureckie vany nie znajdują się w czołówce ras najczęściej polecanych rodzicom z dziećmi. Nie oznacza to jednak, że każdy przedstawiciel rasy jest agresywny i nie może mieć kontaktu z najmłodszymi. Wręcz przeciwnie. Wiele vanów doskonale dogaduje się z dziećmi, a nawet bierze udział w zabawach z nimi.
Ważne jest to, aby kot miał stabilny charakter i nie był nieustannie narażany na stresory. Delikatność ze strony malucha oraz świadomość indywidualnych potrzeb każdego kota to klucz do dobrych relacji ze wszystkimi członkami rodziny.
Vany tureckie a osoby starsze
Van turecki to bardzo inteligentny kot, który potrzebuje stymulacji i wielu różnych rodzajów zabawy. Dla statecznego seniora-domatora może okazać się zbyt dużym wyzwaniem. Jeżeli jednak osoba starsza poświęci czas na zabawę z kotem i spełnienie jego podstawowych potrzeb, nie ma przeszkód do długiego wspólnego życia.
Warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu okien i balkonu. Pilnuj swojego kota, ponieważ turecki van ma skłonność do ucieczek i jest bardzo bystry. Na dworze narażony jest na wiele niebezpieczeństw. Ze względu na swój charakter może wchodzić w konflikty z obcymi kotami, co grozi ranami i chorobami zakaźnymi.
Czy van turecki dogada się z innym zwierzęciem?
Turecki van to terytorialny kot, dlatego połączenie go z innym zwierzakiem może być trudne. Przestrzeganie zasad socjalizacji z izolacją zazwyczaj przynosi dobre efekty. Co ciekawe, niektóre vany zdecydowanie lepiej dogadują się z psami niż z innymi kotami.
Turecki van to niewątpliwie niezwykła rasa naturalna, którą wyróżnia nie tylko nietypowe umaszczenie. Te duże, niesamowicie inteligentne i nieco samodzielne koty jednocześnie kochają człowieka i cenią sobie niezależność. Lubią wodę, chętnie uczą się sztuczek i często wychodzą na spacery w szelkach. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem tego zwierzęcia, koniecznie wybierz odpowiednią hodowlę i zastanów się, czy będziesz w stanie spełnić wszystkiego jego potrzeby gatunkowe.
Źródło: 123rf.com
Bibliografia
- S. Mikkola, M. Salomen, "Reliability and Validity of Seven Feline Behavior and Personality Traits", Animal (Basel), PMCID: PMC8300181, 1991.
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.