REKLAMA
Źródło: 123RF
  • Kot
  • Mam kota
  • Życie z kotem

Czy kota można kąpać? Czego używać i jak powinna wyglądać kocia kąpiel?

Opublikowane: 10:53 Przeczytasz w: 6 min

Czy można kąpać kota dachowca? Jak pierwszy raz wykąpać kota? I kiedy można kąpać kota? Dzięki nam dowiesz się, jak powinno przebiegać bezstresowe kąpanie kota, a także jakich akcesoriów do mycia należy używać. Przed tobą gotowy poradnik.

Spis treści

    123rf

    Czy można kąpać kota dachowca?

    Mycie kota najlepiej zostawić samemu zwierzęciu. Koty doskonale potrafią zadbać o własną czystość. Zostały bowiem wyposażone w język, który jest idealnie przystosowany do czyszczenia kociego futerka. Wylizujący swoją sierść pupil stanowi jeden z częstszych widoków, poza obrazkami związanymi ze spaniem i zabawą. Jednak zdarzają się sytuacje, kiedy powinno się, a nawet trzeba wykąpać kota.

    Z pewnością kot potrzebuje kąpieli, kiedy wraca z podwórkowych wojaży bardzo brudny, oblepiony błotem, z kołtunami, czy z podejrzaną substancją na futrze, której nie chcemy, by z siebie zlizywał. Ponadto kąpanie kota starszego, który nie jest już w stanie samodzielnie zadbać o swoją higienę, także nie powinno być niczym nadzwyczajnym, ot regularny zabieg pielęgnacyjny. Podobnie przedstawia się sprawa z mruczkami borykającymi się z różnymi chorobami, takimi jak schorzenia stawów, choroby przewlekłe, czy otyłość. Systematyczna kąpiel należy się też wówczas, gdy występują choroby dermatologiczne u kota. Grzybica skóry, pchły oraz inne pasożyty także stanowią powód do częstszego kąpania kota. Przy takich problemach skórnych wskazana jest wizyta u weterynarza, aby, w razie konieczności, wprowadzić odpowiednie leczenie. Co więcej, kąpie się również koty wystawowe przed wystawami itp. Ponadto większość kotów bezwłosych wymaga regularnych kąpieli, ze względu na zwiększoną ilość wydzielanego sebum przez ich skórę. Do takich ras należy na przykład sfinks. Podobnie wygląda sytuacja u kotów długowłosych, które nierzadko wymagają kociej kąpieli, a niekiedy jedynie wyczesania włosia. Natomiast jeśli dodatkowo zaistnieją powyższe przesłanki do kąpieli kota, który ma długą sierść, należy przeprowadzić tę pielęgnację.

    Kiedy można kąpać kota?

    W jakim czasie najlepiej myć kota? Pierwsza kąpiel kota nie powinna zostać przeprowadzona wcześniej niż po osiągnięciu przez mruczka co najmniej 6. tygodnia życia. Częstotliwość wykonywania czynności pielęgnacyjnych wokół mruczka zależy m.in. od zaistniałych okoliczności, jednostkowych potrzeb pupila, stanu jego zdrowia itp. Koty wystawowe kąpie się zazwyczaj przed terminem zbliżającej się wystawy, pokazu itp. Koty wychodzące myjemy, kiedy zajdzie taka konieczność (taka jak np. powstawanie kołtunów, podejrzana substancja wklejona w sierść kota, spacer z kotem zakończony kąpielą w błocie itd.). Koty otyłe, chore, bezwłose itd. myjemy, gdy czujemy od nich nieprzyjemny zapach.

    Tak jak ważna jest higiena jamy ustnej u kota!!!, tak istotne jest, by kot dobrze się czuł we własnej skórze. Jeśli sam nie jest w stanie sobie pomóc w utrzymaniu czystości sierści, ten obowiązek muszą przejąć opiekunowie zwierzęcia. W razie wątpliwości warto zasięgnąć porady lekarza weterynarii.

    Jak pierwszy raz wykąpać kota? 

    Wyprawka dla kota w postaci niezbędnika kąpielowego obejmuje kilka koniecznych punktów. Oto one:

    • Kup odpowiedni szampon dla kota (miauczących czworonogów nie należy kąpać w produktach przeznaczonych dla ludzi, czy innych zwierząt domowych; niektóre rasy kotów potrzebują szczególnych specyfików myjących sierść, czasem poza szamponem, konieczna jest odżywka, ułatwiająca rozczesywanie sierści). Bez trudu zaopatrzysz się we właściwe preparaty w sklepach zoologicznych.

    • Naszykuj ulubione zabawki, które mogą odciągnąć uwagę pupila od mniej przyjemnego kąpania; gadżety zabawkowe mogą również pomóc w oswajaniu kota z miejscem, w którym potem będzie kąpany.

    • Do kąpieli kota potrzebne też będą niezbędne akcesoria: suche ręczniki, naczynie, w którym zwierzę będzie kąpane (np. umywalka, miska, brodzik, wanna), mata antypoślizgowa (żeby nasz pupil się nie przewrócił podczas mycia), konewka do polewania czworonoga wodą oraz szczotka, zgrzebło, grzebyk lub rękawica do wyczesywania futra.

    Przygotowywanie kota do mycia powinno odbywać się w spokojnej, czułej atmosferze. Nie zmuszaj pupila nie niczego, a bardziej zachęcaj, zaciekawiaj. Zanim nastąpi prawdziwa kąpiel, najpierw zapoznaj zwierzaka z całą procedurą, proponując zabawę w miejscu, gdzie będziesz go myć, poczęstuj go tam przysmakiem. Wykaż się przy tym cierpliwością i zrozumieniem. Zdecydowana większość mruczków nie przepada za moczeniem sierści.

    Jak kąpać kota? Instrukcja krok po kroku

    Poniżej przygotowaliśmy gotową instrukcję, dzięki której kąpanie kota będzie dużo łatwiejsze:

    1. Mycie kota wykonuj w dwie osoby (jedna osoba trzyma kota, a druga go myje), w zamkniętym, bezpiecznym, ciepłym pomieszczeniu. Mruczek powinien kojarzyć pozytywnie proces kąpania.

    2. Ostrożnie włóż kota do wybranego naczynia, upewniając się, że temperatura wody jest odpowiednia dla pupila (najlepsza temperatura wody oscyluje wokół 38 stopni Celsjusza), a na dnie pojemnika znajduje się antypoślizgowa mata.

    3. Stosuj specjalny szampon, ewentualnie też odżywkę do sierści. Delikatnie masuj kocią skórę i jego futerko wybranymi preparatami. Następnie powoli i dokładnie spłucz je ze skóry kota.

    4. Kąpiąc kota omijaj okolice oczu i uszu.

    5. Po umyciu owiń zwierzaka ręcznikiem, by wysechł. Gdy sierść lekko podeschnie, rozczesz jego sierść, a potem zawiń kota w suchy ręcznik.

    Koty słyną z awersji do wody, jednak zdarzają się w ciągu ich życia sytuacje, gdy potrzebują kąpieli. Wówczas ważne jest to jak przygotowujesz kota do tej pielęgnacyjnej czynności oraz w jaki sposób go czyścisz. Pamiętaj, że szampon dla mruczka jest równie istotny jak dobra karma dla kota.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.