Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Rasy kotów

Kot egzotyczny — opis rasy, charakter, cena

Opublikowane: 12:33 Przeczytasz w: 7 min

Kot egzotyczny, zwany również egzotykiem, jest zwierzakiem o ogromnych oczach i raczej spokojnym temperamencie. Czy nadaje się na towarzysza dla dzieci? Jakie choroby najczęściej dotykają rasę? Ile kosztują takie koty? Wszystkiego dowiesz się z dalszej części artykułu.

Spis treści

    Koty egzotyczne bywają nazywane persami dla leniwych. Nie ma w tym jednak żadnej złośliwości. W porównaniu do znacznie popularniejszych kuzynów są bowiem o wiele łatwiejsze w codziennej pielęgnacji! W ich ogromnych oczach można się zakochać. Miłośnicy rasy doceniają także usposobienie, które pozwala egzotykom odnaleźć się w wielu różnych domach i w zróżnicowanym otoczeniu. Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem kota, który wyróżnia się zarówno wyglądem, jak i charakterem, to może być właściwy wybór właśnie dla ciebie.

    Historia rasy kot egzotyczny

    Historia kota egzotycznego krótkowłosego zaczyna się w Stanach Zjednoczonych. W latach sześćdziesiątych XX wieku Amerykańskie Stowarzyszenie Miłośników Kotów rozpoczęło prace hodowlane, kojarząc ze sobą dwie przyjazne rasy kotów — kota perskiego i kota amerykańskiego krótkowłosego. Uznano bowiem, że obydwie skorzystają na tym połączeniu.

    Persom coraz mocniej doskwierały bowiem zmiany anatomiczne, które wynikały ze skrajnego pojmowania zaleceń, które zawierał wzorzec rasy. Choroby zębów, oczu i syndrom brachycefaliczny sprawiły, że coraz więcej hodowców pragnęło „naprawić rasę" poprzez domieszkę krwi znacznie zdrowszej rasy.

    W 1967 roku rasa kota egzotycznego została oficjalnie uznana przez amerykańskie organizacje felinologiczne. Osobniki z pierwszych linii chętnie krzyżowano z kotami brytyjskimi, aby wzmocnić budowę ciała i poprawić jakość sierści. Obecnie dopuszczalne są wyłącznie krzyżówki w obrębie rasy. Przez lata jednak hodowcy stosowali domieszki krwi kotów burskich a nawet rosyjskich niebieskich.

    Kot egzotyczny — charakter

    Charakter kota egzotycznego jest bardzo zbliżony do charakteru jego długowłosego kuzyna. Podobnie jak kot perski egzotyk jest niezwykle zrównoważony, spokojny i łagodny. Nie wdaje się w konflikty i nie ma w zwyczaju demolować mieszkania w szalonych gonitwach. To stabilny i pogodny towarzysz, który buduje silną więź z opiekunem. Chętnie bierze udział w zajęciach takich jak felinoterapia.

    Kot egzotyczny z reguły bardzo dobrze dogaduje się z innymi zwierzętami. Nie ma w nim żadnej agresji. W razie nieporozumień woli oddalić się niż wdać w jakąkolwiek awanturę. Jednocześnie warto pamiętać, że nadmiernie aktywny towarzysz o bardzo silnym temperamencie może stanowić dla niego zbyt duże wzywanie.

    Dla kogo jest kot egzotyczny?

    Podobnie jak koty perskie, egzotyki odnajdą się zarówno w domach starszych osób, jak i w rodzinach z dziećmi. Są łagodne i spokojne. Nie wymagają również bardzo wysokiego poziomu aktywności. Chętnie wyglądają przez okna, obserwując okolice lub delikatnie bawią się wędką. Lubią spokój, powtarzalność i bliskość opiekuna. Nie odnajdą się natomiast w bardzo chaotycznym i głośnym otoczeniu.

    Jak wygląda kot egzotyczny krótkowłosy?

    Domieszka krwi kotów perskich i brytyjskich sprawiła, że egzotyki są zwierzętami o mocnej i krępej budowie ciała. Ważą średnio od 4 do 7 kilogramów, przy czym kotki są nieco drobniejsze od kocurów. Za ich masę odpowiedzialny jest solidny kościec i rozwinięte mięśnie. Otyłość u kota egzotycznego uznawana jest na wystawach wadę, która jednocześnie naraża zdrowie pupila na szwank.

    Charakterystyczną cechą egzotycznych kotów krótkowłosych jest ich pyszczek. Podobnie jak u persa głowa jest okrągła i szeroka z wypukłym czołem i wydatną brodą. Na jej szczycie znajdują się małe i niskoosadzone uszy. Oczy są duże, okrągłe i szeroko rozstawione. Dzięki nim kot egzotyczny wygląda, jakby zawsze był trochę zdziwiony.

    Umaszczenie i sierść kota egzotycznego

    Szata kota egzotycznego jest krótka, jednak nieco dłuższa niż u większości ras krótkowłosych. W dotyku jest miękka i jedwabista. Lekko odstaje od ciała, dlatego koty wydają się nieco większe niż są w rzeczywistości. Pod włosami okrywowymi znajduje się gęsty i bardzo miękki podszerstek, który może intensywnie wypadać dwa razy w roku. Koty egzotyczne występują we wszystkich rodzajach umaszczenia.

    Źródło: 123rf.com

    Pielęgnacja kota egzotycznego

    Koty egzotyczne bywają nazywane persami dla leniwych. Czy to oznacza, że ich pielęgnacja w ogóle nie jest wymagająca? W dalszej części artykułu rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące tej kwestii.

    Pielęgnacja sierści kota egzotycznego

    Koty egzotyczne mają gęstą i puszystą sierść, która wymaga regularnego szczotkowania. Warto powtarzać ten zabieg przynajmniej kilka razy w tygodniu, aby usunąć martwe włosy, zapobiec powstawaniu kołtunów a także stymulować krążenie skóry. Kot egzotyczny może dosyć intensywnie linieć, szczególnie w okresie późnej wiosny i wczesnej jesieni. Wówczas warto zastosować furminator dla kota, który usunie nadmiar martwego podszerstka.

    Zdrowie kota egzotycznego

    Czy zdrowie kotów egzotycznych jest tak słabe jak ich długowłosych kuzynów? Niestety, wachlarz różnorodnych schorzeń te dwie rasy dzielą ze sobą praktycznie w całości. Egzotyczne koty domowe mogą zapadać między innymi na:

    • postępujący zanik siatkówki,
    • wrodzoną wielotorbielowatość nerek,
    • niedobór kinazy pirogronianowej,
    • choroby przyzębia,
    • problemy z oddychaniem,
    • otyłość u kota oraz wynikające z niej powikłania.

    Na domiar złego kot egzotyczny nierzadko cierpi z powodu syndromu brachycefalicznego, który sprawia, że szybko się męczy, chrapie i ma skłonność do nadmiernego łzawienia oczu.

    Żywienie kota egzotycznego

    Tak jak inne zwierzęta swojego gatunku, kot egzotyczny jest ścisłym mięsożercą. W jego diecie powinna znaleźć się wysokiej jakości karma bezzbożowa dla kota. Możesz zastosować również dietę BARF, która powinna być odpowiednio suplementowana. Ze względu na płaski pyszczek egzotyk powinien dostawać posiłki na szerokich i możliwie jak najbardziej płytkich talerzykach.

    Kot egzotyczny krótkowłosy — hodowla

    Krótkowłosą odmianę kota perskiego sprowadzono do Polski po raz pierwszy w latach dziewięćdziesiątych XX wieku. Od tamtej pory powstało w naszym kraju kilka naprawdę cenionych hodowli tej rasy. Kot egzotyczny nigdy jednak nie przebił popularnością swojego kuzyna.

    Ze względu na stosunkowo dużą ilość potencjalnych chorób o podłożu genetycznym, hodowcę warto wybrać rozsądnie. Znaczenie ma nie tylko przygotowana przez niego wyprawka dla kota, ale przede wszystkim badania, które potwierdzają, że rodzice twojego przyszłego kociaka sa wolni od poważnych schorzeń.

    Jeżeli masz wątpliwości, czy wybrana przez ciebie hodowla jest godna zaufania, dobrym rozwiązaniem może okazać się konsultacja z grupą miłośników rasy, którzy często zrzeszają się w mediach społecznościowych i na forach tematycznych.

    Ile kosztuje kot egzotyczny? Cena w hodowli

    Kot egzotyczny z hodowli zarejestrowanej w Polskiej Federacji Felinologicznej: Felis Polonia kosztuje około 3 tysięcy złotych. Warto nadmienić, że ceny mogą dosyć znacząco się od siebie różnić. Wpływają na nie między innymi takie czynniki jak:

    • umaszczenie i kolor oczu kota,
    • zgodność ze wzorcem rasy,
    • wiek kociaka,
    • doświadczenie i renoma hodowli,
    • utytułowanie rodziców.

    Koty egzotyczne — podsumowanie

    Kot egzotyczny to przyjacielski, spokojny i delikatny zwierzak o ogromnych oczach i nieco spłaszczonym pyszczku. Postał w Stanach Zjednoczonych w wyniku krzyżówki persa z kotem amerykańskim krótkowłosym. W rankingach na najpiękniejsze rasy kotów często zajmuje wysokie pozycje. Wszystko ze względu na piękną i gęstą sierść oraz różnorodne umaszczenia. W Polsce egzotyki nie biją rekordów popularności, jednak bez problemu można znaleźć hodowlę, która przynajmniej raz w roku wydaje do nowych domów miot kociaków.

    Bibliografia
    1. J. Anne Helgren, "Encyclopedia of Cat Breeds: A Complete Guide to the Domestic Cats of North America", BES PUB, 2013

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.