Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Życie z kotem

Spacer z kotem — czy warto wyprowadzać mruczki?

Opublikowane: 09:53 Przeczytasz w: 8 min

Wspólne spacery z kotem mogą być przyjemne zarówno dla zwierzęcia, jak i właściciela. Wiele zależy jednak od indywidualnego charakteru kota, prawidłowej nauki chodzenia na smyczy i okolicy spacerów. Dla niektórych zwierząt będzie to ciekawa forma spędzania czasu, dla innych dodatkowy stres.

Spis treści

    Źródło: 123rf.com

    Czy warto wychodzić z kotem na spacer?

    Pierwszy spacer z kotem może być zaskoczeniem dla osób, które dotychczas wychodziły jedynie z psami. Zwierzęta te, nawet już przyzwyczajone do chodzenia na smyczy, często nadają wspólnym wyjściom zupełnie inny rytm. Częściej zatrzymują się w jednym miejscu i długo obserwują otoczenie, chętnie siadają w ustronnych miejscach i wylegują się w słońcu. Zdarza się, że podczas spaceru uda się przejść jedynie kilkanaście metrów lub większość dystansu kot pokona na rękach opiekuna.

    Właściciele często zastanawiają się, czy w takim razie warto wyprowadzać kota na spacer. Wszystko zależy od usposobienia konkretnego osobnika i od tego, czy kot faktycznie czerpie radość z przebywania na świeżym powietrzu.

    Zalety spaceru z kotem

    Do zalet wychodzenia na spacer z kotem można zaliczyć:

    • jest to dodatkowa atrakcja zapobiegająca nudzie;
    • kot kojarzy transporter i wyjścia na zewnątrz z przyjemnymi doznaniami, przez co podróże do lekarza są mniej stresującym przeżyciem;
    • kot poznaje nowe rzeczy i zyskuje więcej pewności siebie;
    • spacer pozwala na miłe spędzenie czasu i zacieśnianie więzi z opiekunem.

    Wady wspólnych spacerów

    Wyprowadzanie kota ma również swoje wady, zarówno dla zwierzaka, jak i opiekuna:

    • spacery powinny odbywać się regularnie, o stałych porach, co jest dodatkowym obowiązkiem (koty lubią rutynę);
    • na dworze kot jest bardziej narażony na choroby zakaźne i pasożyty;
    • dla niektórych mruczków jest to niepotrzebny stres;
    • nawet najodważniejszy kot może się przestraszyć i uciec (warto wtedy wiedzieć, co robić w sytuacji, gdy zaginął kot).

     

    Zapraszamy do pogłębienia wiedzy na temat roślin, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia Twojego kota! -  Rośliny trujące dla kota — objawy i jak uniknąć zatrucia

    Bedziesz wiedzial:

    • Jakie rośliny są popularne i jednocześnie zawierają najbardziej szkodliwe substancje dla kotów?
    • Co powinno się zrobić, gdy istnieje podejrzenie zatrucia kotka tymi toksycznymi roślinami?
    • Które rośliny są bezpieczne dla kotów i nie stanowią zagrożenia dla ich zdrowia?
    • Jakie środki można podjąć, aby zapobiec przypadkom zatrucia kotów przez rośliny?

    Jak nauczyć kota wychodzić na spacery?

    Przed zabraniem mruczka na pierwszy spacer, warto się do niego dobrze przygotować. Wbrew pozorom nie jest to takie łatwe — należy zadbać o odpowiednie szelki dla kota, profilaktykę zdrowotną i spokojnie potrenować ze zwierzakiem.

    Porada u lekarza weterynarii

    Przed wyjściem na spacer z kotem warto odwiedzić lekarza weterynarii. Koty wychodzące na zewnątrz (nawet tylko na smyczy) są bardziej narażone na choroby. Należy zacząć od zaszczepienia kota przeciwko chorobom zakaźnym — panleukopenii i kociemu katarowi. Wskazane jest także zabezpieczenie przeciwko wściekliźnie, które nie jest wymagane dla kotów przebywających jedynie w domowym zaciszu.

    Na spacerze kot jest także bardziej niż w warunkach domowych narażony na inwazje pasożytnicze. Odrobaczanie może być konieczne nawet cztery razy w roku. Dobrze, by za każdym razem poprzedzało je badanie kału. Koty wychodzące na spacery muszą być także zabezpieczone przeciwko pasożytom zewnętrznym tj. pchły i kleszcze. Dostępnych jest wiele preparatów, które różnią się substancjami czynnymi i formą aplikacji. Warto spytać lekarza weterynarii, który będzie najlepszy w konkretnym przypadku. Pasożyty zewnętrzne przenoszą groźne choroby tj. hemobartoneloza, anaplazmoza czy borelioza. Schorzenia odkleszczowe są zdecydowanie częściej diagnozowane u psów, ale koty także potrzebują ochrony.

    Podczas spacerów kot może też mieć kontakt z trującymi roślinami i innymi groźnymi substancjami. Absolutnie nie należy pozwalać mruczkowi na zjadanie rzeczy znalezionych na spacerze, a w razie takiej sytuacji natychmiast zgłosić się do lekarza.

    Jeśli spacery z kotem odbywają się także zimą, należy zwrócić uwagę czy zwierzak chodzi po drogach posypanych solą. Podrażnia ona opuszki, a zlizana może doprowadzić do zatrucia. Warto zabezpieczyć łapy kota tłustą maścią (np. na bazie oleju parafinowego), a po powrocie dobrym pomysłem jest ich dokładne umycie.

    Wybór szelek i smyczy

    Szykowana przez właścicieli wyprawka dla kota zawiera szelek i smyczy. Jednak planując wspólne spacery warto od razu kupić niezbędny sprzęt, by szybko zacząć przyzwyczajać do niego zwierzaka. Dobrze dobrane szelki powinny przylegać do ciała kota, uniemożliwiając mu ich samodzielne zdejmowanie, lecz nie mogą sprawiać dyskomfortu. Koniecznie należy dobrać je do gabarytów zwierzaka — duże rasy np. maine coony mogą potrzebować szelek i smyczy zupełnie innego typu niż przeciętnej wielkości koty domowe. Zwykle dobrym wyborem są regulowane, bezuciskowe szelki typu guard lub bardziej zabudowane "kamizelki". Przed spacerem z kotem koniecznie należy przetestować nową smycz i szelki w bezpiecznych warunkach.

    Nauka noszenia szelek

    Przed wyjściem z kotem na spacer, należy nauczyć go noszenia szelek w domu. Wiele kotów początkowo nie pozwala sobie ich założyć lub zastyga nieruchomo mając sprzęt spacerowy na sobie. Przyzwyczajanie kota do szelek należy przeprowadzić stopniowo i spokojnie. Zakładanie ich siłą może wywołać negatywne skojarzenia i całkowicie przekreślić szansę na wyprowadzanie kota.

    W pierwszym etapie należy pozwolić swojemu kota na dokładne obwąchanie i zapoznanie się z szelkami. Jeśli dane zwierzę lubi kocimiętkę lub walerianę można je wykorzystać. Dla niektórych kotów problematyczny może być dźwięk zapinania szelek i smyczy — warto poświęcić czas, by zaczęły go dobrze kojarzyć np. z pojawieniem się czegoś pysznego.

    Początkowo czas noszenia szelek powinien być krótki i skojarzony z czymś przyjemnym. W miarę akceptacji sprzętu przez mruczka można ten okres stopniowo wydłużać. Dobrym znakiem jest, jeśli kot „zapomina” o założonych szelkach — chętnie się w nich bawi, je i korzysta z kuwety. Zawsze należy sprawdzić, jak zwierzę reaguje na przypiętą smycz. Wiele kotów może na początku przestraszyć się czegoś, co się za nimi ciągnie po podłodze.

    Spokojna okolica

    Wyprowadzanie kota na spacer warto zacząć w spokojnej okolicy, w której mruczek będzie czuł się bezpiecznie. Optymalnym rozwiązaniem jest wyjście na taras lub ogród (najlepiej dobrze zabezpieczony) i zostawienie otwartych drzwi do domu — aby w przypadku poczucia zagrożenia kot mógł się cofnąć w bezpieczne miejsce. Jeśli nie ma takiej możliwości, na spacer warto zabrać transporter, kosz lub plecak dla kota, w którym zwierzę dobrze się czuje. Dzięki temu będzie mógł początkowo obserwować otoczenie z bezpiecznej kryjówki i schować się w razie potrzeby.

    Dobrą porą na spacer z kotem jest wczesny ranek lub wieczór, gdy ruch na terenach zielonych jest zwykle niewielki. Bezwzględnie należy pamiętać o unikaniu psów — szybko podbiegające zwierzę może przestraszyć nawet spokojnego i odważnego kota.

     

    Ile powinien trwać spacer z kotem?

    Spacer z kotem powinien być na początku krótki, około 10-15 minut, a później można stopniowo wydłużać czas, obserwując reakcje kota.

    Spacer z kotem — czy warto wyprowadzać mruczki? Źródło: 123rf.com

    Alternatywy dla wychodzenia na smyczy

    Dla większości kotów perspektywa spędzania czasu na świeżym powietrzu jest atrakcyjna, nawet jeśli nie akceptują szelek i smyczy. Warto wtedy zadbać o osiatkowanie balkonu lub aranżację woliery na tarasie czy ogrodzie. Dzięki temu mruczek będzie mógł cieszyć się wylegiwaniem w słońcu i obserwacją przyrody w bezpiecznych warunkach. Wiele sklepów zoologicznych ma w swojej ofercie kocie siatki i zestawy do ich samodzielnego montażu. Inną opcją jest skorzystanie z usług profesjonalnej firmy, oferującej pomiary, projekt, wycenę i montaż zabezpieczenia nawet w trudnych warunkach.

    Czy powinniśmy wyprowadzać koty na spacer?

    Wiele kotów nie ma potrzeby wychodzenia na dwór. Żyjąc w domu, w którym mają wszystkie niezbędne zasoby, nie tęsknią za nieznanym światem zewnętrznym. Zanim zdecydujemy o wyprowadzaniu kota na spacer warto rozważyć wszystkie za i przeciw pod kątem potrzeb swojego pupila. Dla niektórych zwierząt będzie to świetne urozmaicenie, dla innych wręcz przeciwnie — chodzenie na smyczy stanie się dla nich jedynie niepotrzebnym stresem.

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.