Kot, jak każde zwierzę, posiada swój charakterystyczny behawioryzm, który uwarunkowany jest jego naturą wywodzącą się z dzikiego trybu życia. Nie wszystkie zachowania kota, które ułatwiają mu życie na wolności, są pożądane, gdy mieszka on w domu. Drapanie przedmiotów lub wyciąganie ostrych pazurków w trakcie zabawy może być dla właściciela irytujące, dlatego obcinanie pazurów u kota ma swoje uzasadnienie.
Spis treści
Czy trzeba obcinać pazury u kota?
Koty wychodzące
Pazury to niezbędny atrybut każdego dzikiego kota. To dzięki nim, zwierzę może zdobywać pożywienie w trakcie polowania i bronić się przed atakiem innych drapieżników. Dodatkowo pazury umożliwiają kotom wspinanie się podczas ucieczki, przykładowo na drzewa.
Dzięki drapaniu kory drzew koty ostrzą pazury z jednoczesnym pozostawieniem swoich śladów zapachowych, czyli wydzielinę z gruczołów potowych znajdujących się na opuszkach placów. W ten sposób zaznaczają swoją obecność na danym terenie.
Jeżeli nasz mruczek wychodzi na dwór, nie warto odbierać mu możliwości ucieczki i obrony, dlatego w takiej sytuacji lepiej zrezygnować z obcinania pazurów u kota.
Koty niewychodzące
Koty domowe, które nie wychodzą na zewnątrz, posiadające długie pazury mogą ich nadużywać w trakcie zabaw lub pieszczot. Dochodzi wtedy do bolesnych skaleczeń na dłoniach opiekuna lub zwierzę może pozaciągać koce i ubrania, niszcząc je. Wykonując naturalną dla kotów czynność, jaką jest drapanie, wywołują złość, gdy zamiast drapaka użyją kanapy lub fotela.
Wszystkie te niepożądane zachowania wpływają negatywnie na relację z opiekunem, dlatego też właściciele często decydują się na obcinanie pazurów u kotów, aby ochronić domowe wyposażenie oraz dłonie członków rodziny. Koty przebywające w domu nie potrzebują długich pazurów, więc ich obcinanie ma swoje uzasadnienie.
Jak zbudowany jest pazur?
Pazury usytuowane są na wierzchołkach palców i u kotów przyjmują kształt sierpowaty.
Podstawą dla pazura jest kostny człon palcowy, otoczony przez skórę właściwą. To ona widoczna jest dla nas jako różowa część wewnątrz pazura. Skóra właściwa to żywa część pazura, często nazywana macierzą, która jest silnie unaczyniona i unerwiona. Odpowiada za wytwarzanie warstw rogowych pazura, tworzących puszkę rogową, czyli martwą, jasną część pazura, która ciągle narasta. Pazur jest zakończony ostrym brzegiem wierzchołkowym, którego chcemy się pozbyć w trakcie obcinania.
Klaudia Skwara lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plJak prawidłowo obciąć pazury u kota?
Jak się przygotować do obcięcia pazurów u kota?
Obcinanie pazurów u kota powinno się zaczynać od odpowiedniego unieruchomienia zwierzęcia. W tym celu kota można posadzić na swoich kolanach i zawinąć w koc lub poprosić któregoś z domowników o przytrzymanie zwierzęcia.
Na pewno proces obcinania pazurów u kota ułatwi wybór odpowiednich narzędzi, które będą poręczne i dostosowane do wielkości zwierzęca. Na rynku dostępne są obcinaczki do pazurów w typie cążek lub nożyczek, o różnej grubości ostrza, a także takie w typie gilotynek.
Technika obcinania pazurów u kota
Kolejnym krokiem obcinania pazurów u kota jest ich wysunięcie poprzez naciśnięcie na opuszkę śródręczną – tą największą, środkową opuszkę łapy lub delikatne prostowanie poszczególnych palców.
Gdy już udało się wysunąć pazur, należy zobaczyć, gdzie znajduje się różowa macierz i ocenić, jaką długość pazura chcemy skrócić. Zawsze należy zostawić kilkumilimetrowy margines odstępu od różowej macierzy, aby uniknąć skaleczenia.
Najłatwiej jest obciąć sam ostry brzeg wierzchołkowy, poprzez poprowadzenie cięcia poziomego, równolegle do powierzchni opuszek.
W trakcie obcinania pazurów u kota należy pamiętać, że kot w przednich kończynach ma po pięć palców, zaś w tylnych po cztery. Pierwszy palec na kończynie piersiowej znajduje się na przyśrodkowej stronie łapy i nie ma kontaktu z podłożem. Ważne jest, aby nie zapomnieć o tym podczas obcinania pazurów u kota, ponieważ mogą one nadmiernie przerastać i wbijać się w skórę, powodując powstanie rany i ból u zwierzęcia.
Obcinanie pazurów u kota
Co w przypadku skaleczenia?
Jeżeli przypadkowo uszkodzimy skórę właściwą pazura możemy wywołać krwawienie. W takiej sytuacji należy je zatamować z wykorzystaniem nadmanganianu potasu, który jest dostępny w aptece bez recepty. Proszek przyciskamy do krwawiącego miejsca przy pomocy wilgotnego patyczka higienicznego i chwilę odczekujemy. Ma on działanie ściągające i antyseptyczne. Jeżeli nie mamy w domu tego preparatu, patyczek można zmoczyć zimną wodą, która również obkurczy naczynie, a ucisk zatrzyma krwawienie, dając czas na wytworzenie się skrzepu.
Jak często obcinać pazury u kota?
Średnia długość wzrostu pazura to 3-4 tygodnie. Dlatego też, obcinanie pazurów u kota powinno się wykonywać średnio raz w miesiącu, aby utrzymać ich odpowiednią długość. Oczywiście czas ten może być zmienny w zależności od trybu życia kota – tego jak często się bawi czy korzysta z drapaka oraz jego diety i wieku. Warto kontrolować długość pazurów i ustalić indywidualny przedział czasowy dla swojego pupila.
Koty prowadzące mniej aktywny tryb życia, rzadziej używające drapaków, mogą potrzebować częstszego obcinania pazurów. Regularna kontrola ich długości zapobiega nadmiernemu wzrostowi, który może prowadzić do bólu czy uszkodzeń skóry.
Dr. Sophie Lambert (FR) lekarka weterynarii, specjalistka chorób wewnętrznychJak przyzwyczaić kota do obcinania pazurów?
Aby obcinanie pazurów u kota przebiegało jak najmniej stresogennie, należy go odpowiednio przyzwyczaić do wykonywania tej czynności.
Naukę najlepiej rozpocząć już z kocięciem. Można ją zacząć od przyzwyczajenia kota do dotykania i trzymania za łapki. Dobrym momentem będzie czas w trakcie głaskania kota, ponieważ jest on wtedy zrelaksowany, a nasz dotyk kojarzy się pozytywnie. Podczas pieszczot należy próbować dotykać palców, starając się wysuwać pazury u kota. Będzie to też jednocześnie nauka dla opiekuna, aby nabrać wprawy w umiejętnym odsłonięciu pazurów.
Dodatkowo wskazane jest po obcięciu pazurów u kota nagrodzenie go smakołykiem lub głaskaniem, wtedy zacznie kojarzyć mało komfortowy zabieg pielęgnacyjny z czymś pozytywnym.
Ostatnią istotną rzeczą, na jaką trzeba zwrócić uwagę w czasie obcinania pazurów u kota, jest czas, w którym chcemy wykonać tę czynność. Kot lepiej zniesie nasze działania, gdy będzie wyciszony po drzemce niż jeżeli będziemy chcieli złapać go tuż po zabawie, kiedy jest bardzo pobudzony. Z tego względu niektórzy właściciele decydują się obcinać pazury u kota w czasie jego snu.
Klaudia Skwara lekarka weterynarii, ekspertka zoocial.plObcinanie pazurów u kota samemu
Warto nauczyć się obcinać pazury u kota, ponieważ ograniczy to stres związany z wizytami w gabinecie weterynaryjnym oraz pozwoli zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy, biorąc pod uwagę okres całego życia zwierzęcia. Jeżeli nadal masz wątpliwości, jak obciąć pazury u kota, zawsze można poprosić o pomoc lekarza weterynarii, który pokaże, w jaki sposób wykonać to prawidłowo.
Bibliografia
- H.Kobryń, F.Kobryńczuk; Anatomia Zwierząt domowych 3; 2004; Str. 271-274
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.