• Kot
 • Mam kota
 • Życie z kotem

Ile kosztuje kot brytyjski? Cena rasy z hodowli

Opublikowane: 11:29 Przeczytasz w: 4 min

Mięciutkie futro niczym plusz i okrągła głowa z dużymi oczami sprawiają, że kot brytyjski krótkowłosy wyglądem przypomina misia. Zwierzę występuje także w odmianie długowłosej pod nazwą british longhair – kot brytyjski długowłosy. Kot brytyjski od lat należy do jednych z najchętniej wybieranych ras. Jest wyjątkowo popularny w Wielkiej Brytanii, jednak w Polsce także ma swoich miłośników. Ile kosztuje kot brytyjski niebieski? Jakie ma preferencje? Wszystko co chcesz wiedzieć o kotach brytyjskich znajdziesz w poniższym artykule.

Spis treści

  Historia rasy kotów brytyjskich krótkowłosych 

  Koty brytyjskie są zrównoważone i przyjacielskie, nie przeszkadza im towarzystwo innych zwierząt w domu, jednak potrzebują czasu, aby zaufać komuś nowemu. Koty te są bardzo cierpliwe, nie wykazują agresji do dzieci. Ich ciekawskie usposobienie przezwycięża nudę, dlatego podczas naszej nieobecności w domu należy zapewnić im różnorodne zajęcia. Dla kotów tej rasy bardzo ważna jest aktywność fizyczna, aby móc uniknąć nadwagi i utrzymać muskulaturę. Wspólne spędzanie czasu, pieszczoty i zabawy to dla nich nie lada gratka, chociaż brytyjczyki cenią sobie również spokój w domowym zaciszu.  

  Kot brytyjski krótkowłosy — charakterystyka rasy 

  Te słodkie, „pluszowe” koty charakteryzują się zwartą budową ciała. Posiadają krótkie i silne łapy oraz gruby ogon. Mała głowa i szeroko rozstawione oczy kota sprawiają, że stają się one podobne do misia. Jak w przypadku kotów innych ras - rosną dość wolno. Ostateczne rozmiary osiągają dopiero w trzecim lub piątym roku życia. Waga samic wynosi około 5 kg, natomiast samców – 7 kg. Sierść jest miękka, gęsta, z obfitym podszerstkiem. Umaszczenie może występować w wielu odmianach barwnych: jednobarwnych (kremowa, biała, czekoladowa, niebieska, czarna, ruda, liliowa) oraz dwubarwnych i pręgowanych. Podobnie jak w przypadku innych ras, kocięta brytyjskie rodzą się z niebieskimi oczami. Gdy osiągają około 2 i pół miesiąca, wówczas tęczówka zaczyna się wybarwiać i osiąga swój ostateczny kolor. 

  Koty brytyjskie krótkowłose — zdrowie i pielęgnacja 

  Zwierzęta te odznaczają się z reguły dobrym zdrowiem. Mimo to nie można wykluczyć przypadłości typowych dla tej rasy. Ich kości i stawy nierzadko ulegają kontuzjom. Do najczęstszych chorób występujących u brytyjczyka należą: 

  • kardiomiopatia przerostowa, 
  • wrodzona wielotorbielowatość nerek, 
  • hemofilia, 
  • niedrożność kanalików nosowo-łzowych, 
  • wodogłowie. 

  Wysokiej jakości karma lub dieta BARF powinny stanowić postawę zdrowego odżywiania kota brytyjskiego krótkowłosego. Należy przestrzegać podawania odpowiedniej ilości pokarmu ze względu na tendencję do tycia. Zalecane jest podawanie kotu past odkłaczających ograniczających zatory kul sierści w przełyku. Menu pupila warto wzbogacać w taurynę, wspierającą układ nerwowy i serce oraz pełnowartościowe oleje oraz witaminę B do utrzymania jedwabistej sierści. 

  Kot brytyjski krótkowłosy — cena rasy z hodowli 

  Widełki cenowe są dość duże, co u miłośników kotów może powodować konsternację. Szczególnie dla osób kupujących kociaka tej rasy po raz pierwszy, niemających orientacji w danej dziedzinie. Ceny z zarejestrowanych hodowli zaczynają się od 1800 do 2500 zł za samice, zaś kocury są droższe ze względu na pełniącą w przyszłości rolę reproduktora. Najwięcej jednak kosztuje kot z rodowodem pochodzący z renomowanej hodowli, którego rodzice brali udział w wystawach. Ważnym czynnikiem jest również długość sierści oraz umaszczenie kotów brytyjskich będące np. w kolorze czarnym, czekoladowym lub szylkretowym. Na cenę ma wpływ także barwa oczu. Bardzo pożądane są kocięta z zieloną lub niebieską tęczówką. Wówczas stawka może przekraczać nawet 4000 zł. W ostatnich latach ceny za kota brytyjskiego krótkowłosego spadły. To konsekwencja popularyzacji rasy oraz dużej liczby hodowców na rynku. Kiedy dana rasa powszechnieje, ceny za kociaki zaczynają spadać. Trzeba mieć na uwadze, że kwota oscylująca w granicach 1000 zł, to propozycje pochodzące z pseudohodowli. W rezultacie otrzymujemy nieprawdziwego kota brytyjskiego krótkowłosego, a jedynie zwierzę w typie rasy. Renomowana hodowla dba o zwierzęta od narodzin, zapewniając im doskonałe warunki i opiekę lekarza weterynarii. 

  Oceń artykuł

  Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
  0/400

  Brak komentarzy

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

  Dostosowujemy się do Ciebie

  Używamy plików cookies, dzięki którym nasza strona jest dla Ciebie bardziej przyjazna i działa niezawodnie. Pozwalają one również dopasować treści i reklamy do Twoich zainteresowań. Jeśli się nie zgodzisz, reklamy nadal będą się wyświetlać, ale nie będą dopasowane do Ciebie.