REKLAMA
Źródło: 123rf.com
 • Kot
 • Mam kota
 • Życie z kotem

Najdroższy kot świata — jakiej były rasy, ile kosztował?

Opublikowane: 11:47 Przeczytasz w: 4 min

Choć większość z nas posiada i kocha zwykłe koty domowe, są rasy, za które trzeba zapłacić wysokie ceny. W tym artykule pokażemy najdroższe koty świata, za które trzeba zapłacić najwięcej. Opowiemy, czemu osiągają one tak niebotyczne ceny i dlaczego są tak bardzo pożądane na całym świecie.

Spis treści

  Najdroższy kot świata — ashera — cena

  W czołówce najdroższych kotów przoduje rasa ashera Jest to hybryda kota domowego stworzona i opatentowana przez firmę Lifestyle Pets, która powstała ze skrzyżowania zwykłego kota afrykańskiego, serwala i dzikiego azjatyckiego kota bengalskiego. Z założenia rasa ta miała być kotem dla alergików, jednak uczula ona podobnie jak inne rasy.

  Koty ashera są duże, stojąc na tylnych łapach, mogą mieć nawet 120 cm. Jako rasa na wpół dzika mają skłonność do ucieczek i mogą być hodowane jedynie przez doświadczonych opiekunów. Do ich zalet należy dziki i egzotyczny wygląd, inteligencja i dobre relacje z psami.

  Ile kosztuje najdroższy kot świata?

  Krzyżówka kota domowego z serwalem, ashera, była najdroższą rasą kota na świecie. Jej ceny mieściły się w przedziale od 80 do 500 tysięcy zł.

  Najdroższe rasy kotów

  Najpiękniejsze rasy kotów mogą kosztować krocie. Na najwyższych pozycjach znajdują się m.in.

  • ashera,
  • savannah,
  • khao manee,
  • toyger,
  • lykoi,
  • kot bengalski.

  Źródło: 123rf.com

  Ranking najdroższych ras kotów na świecie

  Kot ashera — ile kosztuje?

  Najdroższa rasa kota to bezsprzecznie ashera, której cena była zawsze bardzo wysoka. Koty te kosztowały nawet 500 000 zł.

  Khao manee

  Do kolejnych najdroższych kotów świata należy rasa khao manee, która wywodzi się z Tajlandii, ma białą sierść i oczy w różnym kolorze. Zwierzęta te są smukłe i bardzo eleganckie. Ich skóra jest mocno wrażliwa na słońce, więc wymaga ochrony. Narażone są też one na wady słuchu oraz głuchotę. Za kota khao manee, zapłacić trzeba około 66 000 zł.

  Savannah

  Koty savannah to również rasa hybrydowa, powstała na skutek skrzyżowania kota domowego z serwalem afrykańskim. Są one wysokie, szczupłe, mają niedużą nieco trójkątną głowę, a na niej wysoko osadzone, duże uszy. Wyróżnia je cętkowanie: owalne, okrągłe lub podłużne. Ich cena może się wahać od 4000 zł do nawet 40 000 zł.

  Toyger

  Toyger jest wynikiem krzyżówki krótkowłosych, pręgowanych kotów domowych i kotów bengalskich. Posiada nietypowe ubarwienie, które sprawia, że przypomina on tygrysa, od którego wziął swoją nazwę. Ich ceny osiągają 8 000 zł, a osobniki przeznaczone do hodowli – nawet do 16 000 zł.

  Lykoi — kot wilkołaczy

  Rasa lykoi, zwana jest także też kotem wilkołaczym. To rzadka rasa powstała na skutek mutacji genetycznej, która zachowaniem przypomina psy, albowiem węszą, machają ogonami i potrafią witać swoich opiekunów w drzwiach. Można je też nauczyć aportowania. Idealny lykoi ma pół sierści w kolorze czarnym, drugie pół w białym i nie posiada włosów wokół uszu, nosa, pyszczka, oczu oraz części szyi. Kosztuje około 7 000 zł.

  Kot bengalski

  Kota bengalskiego nazywa się leopardetą. Wywodzi się on z USA. Jest kolejną krzyżówką kota domowego i pochodzi z połączenia z dzikim kotem bengalskim. Koty te posiadają ogromne pokłady energii, a wyglądem przypominają lamparta. Najczęściej posiadają czekoladowe umaszczenie i kilka rodzajów cętek. Ich cena wynosi około 6 000 zł.

  Peterbald

  Peterbald jest odmianą kotów syjamskich wyhodowaną w Rosji. Zwykle są to koty bez włosów i występują w różnych barwach. Mają smukłe ciało, wydłużoną sylwetkę, spiczaste uszy, długi cienki ogon i łapki z długimi palcami. Ich cena może wynosić nawet 5 000 zł.

  Turkmeński kot pustynny — cena

  Turkmeński kot pustynny występuje na Półwyspie Arabskim, Afryce i Azji. Potrafi on przetrwać w trudnych warunkach. Nie musi pić wody, a niezbędne do przeżycia płyny czerpie z upolowanych przez siebie zdobyczy. Kota tego nie można hodować jako zwierzęcia domowego, jednak wielu kłusowników łapie je ich i sprzedaje.

  Podsumowanie

  Jak widać, rzadkie koty rasowe wyróżniają się zarówno wyglądem, jak i osobliwym charakterem. Choć ich unikalność sprawia, że osiągają zawrotne ceny, większość z nas uczuciami obdarza zwykłe koty domowe dachowce. Nie są one może tak egzotyczne, lecz równie urocze i z pewnością zasługują na dobre traktowanie.

  Bibliografia
  1. Wielka Encyklopedia kotów, praca zbiorowa Wydawnictwo Arti 2019.

  Oceń artykuł

  Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
  0/400

  Brak komentarzy

  Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.