Małe dzieci i koty to temat, który powinien zgłębić każdy rodzic, myślący o przygarnięciu do domu mruczącego przyjaciela. Sprawdź, o czym warto pamiętać w procesie podejmowania tej ważnej decyzji. Wielu rodzicom zależy na tym, aby ich dziecko wychowywało się w towarzystwie zwierzęcia. Opieka nad czworonogiem rozwija empatię i uczy odpowiedzialności. Trzeba jednak pamiętać o tym, że obydwie strony powinny czuć się w swoim towarzystwie komfortowo i bezpiecznie. Właśnie dlatego decyzję o wprowadzeniu kota do domu, w którym mieszkają dzieci, trzeba bardzo dobrze przemyśleć.
Spis treści
Mały kotek i dzieci – czy to w ogóle jest dobry pomysł?
Wielu miłośników kotów ma bardzo ugruntowany pogląd na temat wprowadzania tych zwierząt do domu z dziećmi. Z podnoszonymi przez nich argumentami ciężko się nie zgodzić. Koty są zwierzętami, które bardzo przywiązują się do powtarzalności i codziennej rutyny. Hałas i chaos mogą powodować u nich duży stres, który z czasem przełoży się na problemy behawioralne i zdrowotne.
Czy to oznacza, że osoby, które mają dzieci, nie powinny myśleć o adopcji lub kupnie kociaka? W żadnym wypadku! Wychowywanie dziecka w towarzystwie zwierzaka ma mnóstwo plusów. Do przyjęcia kociaka trzeba się jednak bardzo dobrze przygotować. Dziecko powinno mieć świadomość, że kot nie jest zabawką, tylko żywym stworzeniem, które należy traktować z szacunkiem i delikatnością. Starsze dzieci zazwyczaj nie mają problemu z akceptacją tych fundamentalnych wartości. U młodszych przygotowania najlepiej zacząć jeszcze przed przyjęciem zwierzęcia do domu.
Jaka rasa kota dla dzieci?
Jakie są najlepsze koty dla dzieci? Osoby, które zadają sobie to pytanie, najczęściej poszukują konkretnych ras. Rzeczywiście pewne dziedziczone cechy charakteru mogą sprawiać, że niektóre rasy z reguły lepiej radzą sobie z bliską obecnością ludzkich maluchów. Są to z reguły kociaki o bardziej ekstrawertycznej osobności, takie które lubią być w centrum uwagi i dobrze adaptują się do zmian. W tej roli dobrze sprawdzają się rasy orientalne.
Na liście najlepszych kotów dla dzieci często pojawiają się ragdolle czy brytyjczyki. Podkreśla się ich łagodne usposobienie. Przed zakupem takiego kota warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy spokojny i wymagający przestrzeni kot da sobie radę z ilością bodźców, które może zafundować mu małe dziecko.
Jeżeli planujesz przygarnąć do domu kota, z którym będzie wychowywało się twoje dziecko, bardziej niż na rasę zwróć uwagę na osobowość konkretnego osobnika. Koty o trudnej lub nieznanej przeszłości, takie które mają problemy behawioralne, są lękliwe lub nerwowe zdecydowanie nie będą dobrym wyborem dla dziecka. Wpis w rodowodzie nie ma tu nic do rzeczy.
Żeby kociak dobrze czuł się w towarzystwie ludzkiego malucha, w kluczowym okresie pierwotnej socjalizacji powinien mieć styczność z dziećmi. Właśnie dlatego najlepiej wybierać zwierzęta ze sprawdzonych hodowli, w których dba o się o oswajanie podopiecznych z najróżniejszymi bodźcami. Dobrym wyborem będzie również kociak z domu tymczasowego, w którym dało się już poznać jego predyspozycje i osobowość.
Magdalena Dzik prowadzi dom tymczasowy dla kotów, ekspertka zoocial.plPrzenieś się w fascynujący świat najpiękniejszych kotów, które z pewnością Cię zachwycą! - 10 najpiękniejszych ras kotów
Dowiesz sie tam o tym:
- Które rasy kotów uważane są za najpiękniejsze i mogą Cię zachwycić?
- Jakie są najładniejsze rasy kotów o długiej sierści, które wyróżniają się swoim urokiem?
- Jakie są piękne rasy kotów krótkowłosych, które zdobywają uwagę swoim wyglądem?
- Co warto wiedzieć o najładniejszych kotach, które mogą stać się fascynującym dodatkiem do Twojego domu?
- Jakie kryteria uwzględniamy w rankingu najładniejszych ras kotów?
- Czy zdajesz sobie sprawę, że koty także biorą udział w konkursach piękności? Jakie są ich sukcesy?
- Co warto wiedzieć o najpiękniejszych rasach kotów? Zobacz nasz ranking i odkryj, które koty zdobywają tytuł najładniejszych!
Jak wprowadzić małego kotka do domu z dziećmi?
Często porusza się kwestie tego jak przed narodzinami dziecka przygotować kota do nadchodzących zmian. Trzeba pamiętać, że to działa w obie strony! Zanim w domu pojawi się nowy domownik, do tej ogromnej zmiany trzeba przygotować dzieci. Koty, szczególnie te małe, wymagają dużo uwagi i wprowadzają realne zmiany w codziennej rutynie domowników.
Co robić, zanim do domu wprowadzi się kociak?
Jak działać? Przede wszystkim postaw na prewencję. Z reguły drugi kot w domu nie budzi już takich emocji, ponieważ wiemy, jak dziecko reaguje na czworonożnych przyjaciół. Jeżeli jednak to będzie wasz pierwszy zwierzak, dobrym pomysłem może okazać się odwiedzenie znajomych, którzy mają w domu kota. W ten sposób sprawdzisz, czy maluch nie boi się zwierzęcia i w jaki sposób się do niego odnosi.
Warto włączyć dziecko w przygotowania do przyjęcia kotka. Pozwól mu uczestniczyć w zakupach wyprawki, wytłumacz, do czego służy kuweta, czy drapak. Możecie również wspólnie wybrać się do lekarza weterynarii, który opowie o tym jak ważne jest regularne odrobaczanie, czy szczepienia ochronne.
Mały człowiek i kociak pod jednym dachem
- Przygotuj strefę (to może być odrębne pomieszczenie), w której dziecko nie będzie miało dostępu do kociaka. W tym cichym i bezpiecznym miejscu zwierzak będzie mógł spokojnie odpoczywać.
- Pozwól dziecku obserwować kociaka z pewnej odległości, zachowując spokój i ciszę. Wyjaśnij mu, że zwierzę potrzebuje czasu na przyzwyczajenie się do nowego otoczenia.
- Stopniowo wprowadzaj malucha do pomieszczenia, w którym przebywa kociak. Zaczynaj od krótkich i nadzorowanych spotkań. Zwróć uwagę na reakcje zarówno kociaka, jak i dziecka.
- Naucz dziecko, jak rozpoznawać oznaki niezadowolenia lub strachu u kociaka. Szczególnie istotne są takie elementy komunikacji jak sygnalizacja uszna, machanie ogonem lub syk.
Małe dzieci i obowiązki przy kotach
Opieka nad kociętami to wymagające zadanie, którego nie można w całości przerzucić na dziecko. Nie oznacza to jednak, że mały opiekun nie może uczestniczyć w niektórych obowiązkach! Ważne jest jedynie to, aby dostosować poziom ich trudności do wieku i możliwości dziecka.
W wieku 3-5 lat:
-
Maluch może pomagać w uzupełnianiu miseczki z wodą dla kota pod nadzorem dorosłego.
-
Może obserwować, jak dorosły karmi kotka i uczyć się podstawowych zasad podawania posiłków.
W wieku 6-8 lat:
-
Dziecko może samodzielnie napełniać kocie miski, oczywiście pod okiem rodzica.
-
Może być zaangażowane w codzienne zabawy i interakcje z kotem.
W wieku 9-11 lat:
-
Dziecko może pomagać w czyszczeniu kuwety, usuwając odchody pod nadzorem dorosłego.
-
Może uczestniczyć w codziennych czynnościach higienicznych, takich jak czesanie kota (o ile kot na to pozwala) i sprawdzanie stanu uszu, oczu i pazurów.
W wieku 12 lat i starsze:
-
Dziecko może samodzielnie karmić kota i uzupełniać wodę.
-
Może być odpowiedzialne za czyszczenie kuwety, w tym usuwanie odchodów i wymianę żwirku.
-
Może brać udział w wizytach u lekarza weterynarii.
-
Może angażować się w szkolenie małego kota, zabawy i interakcje z nim, zapewniając zwierzęciu aktywność fizyczną i stymulację umysłową.
Za kota odpowiedzialny jest dorosły!
Żyjąc pod jednym dachem z kotem, dziecko nauczy się odpowiedzialności i empatii. Pamiętaj jednak, że żadne zwierzę – ani kot, ani pies, ani chomik – nie jest odpowiednim prezentem dla dziecka. To ty, jako osoba dorosła jesteś odpowiedzialny za to, aby spełnić wszystkie potrzeby kota, dbać o jego zdrowie i komfort psychiczny. Dziecko może, a nawet powinno uczestniczyć w wychowaniu zwierzaka. Nie jest jednak na tyle dojrzałe (emocjonalnie ani prawnie), by odpowiednio się nim zaopiekować.
Bibliografia
- "Wychowywanie kota", Hannelore Grimm
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.