Powiększenie rodziny o nowego pupila jest czasem pełnym ekscytacji, ale także wielu wyzwań. Do jednych z nich należy prawidłowe wychowanie czworonożnego przyjaciela i zbudowanie z nim silnej więzi. W poniższym tekście przedstawiamy wskazówki, dzięki którym wspólne życie z kotem stanie się źródłem samych radości. Zachęcamy do zapoznania się z artykułem.
Spis treści
Czym jest wychowywanie kota?
Wychowanie mruczka to nieustanny proces, którego głównym celem jest nauka pupila pożądanych przez nas zachowań, a także wskazanie niechcianego postępowania.
Można powiedzieć, że pozwala on objaśnić czworonogowi zasady funkcjonowania wśród ludzi oraz innych zwierząt. Polega na wspieraniu kota w przyswajaniu nowych informacji, ale równocześnie wymaga od właściciela nie lada cierpliwości oraz zaangażowania.
Dlaczego powinno się wychować mruczka?
Prawidłowe ułożenie zwierzęcia sprawia, że wspólne życie pod jednym dachem staje się łatwiejsze zarówno dla człowieka, jak i czworonoga.
Koty lubią wiedzieć, czego się spodziewać. Jasne zasady, oczekiwania i ograniczenia zwiększają pewność siebie pupila i dają mu poczucie bezpieczeństwa.
Wychowanie mruczka pozwala mu prawidłowo funkcjonować w "ludzkim świecie", dzięki czemu zwierzę jest lepiej przystosowane do nowego otoczenia i dzielenia z nami wspólnej przestrzeni domowej. W naturze zwierzęta nie posiadają kuwet ani drogocennych mebli — mogą więc nie wiedzieć, gdzie powinny się załatwiać oraz co mogą, a czego nie powinny drapać.
Co więcej, wychowywanie oraz trening pupila wzmacniają więź pomiędzy czworonogiem a opiekunem. Spędzanie czasu razem, nauka nowych umiejętności oraz pozytywne wzmacnianie pożądanych zachowań korzystnie wpływa na pewność siebie kociaka oraz pozwala zbudować z nim wartościową relację.
Dowiedz się także, jak oduczyć kota wchodzenia na stół.
Czego warto nauczyć kota?
Pomimo że mruczące pupile cechują się dużą samodzielnością, są również bardzo pojętne i chętnie do przyswajania nowych informacji. Gdy odpowiednio zmotywujemy zwierzaka, będziemy w stanie nauczyć go wielu zasad, a także komend.
Jakie dobre nawyki można wyrobić u czworonoga?
Należą do nich między innymi: rozpoznawanie imienia i reagowanie na nie, tolerowanie zabiegów pielęgnacyjnych, samodzielne wchodzenie do transportera i przebywanie w nim, spokojne znoszenie wizyt u lekarza weterynarii, chodzenie na smyczy, podróżowanie samochodem lub komunikacją miejską, korzystanie z kuwety.
Ponadto kota z powodzeniem można nauczyć różnych sztuczek — na przykład aportowania, siadania na komendę, podawania łapy lub przybijania piątki. Są one nie tylko imponujące, ale stanowią również świetną rozrywkę dla opiekuna i pupila.
Zastanawiając się nad tym, czego nauczyć kota, weźmy pod uwagę nasze oczekiwania, potrzeby oraz indywidualne predyspozycje czworonoga.
Jak prawidłowo wychować kociaka?
Wychowanie nowego pupila to zadanie, które niejednokrotnie wymaga od właścicieli poświęcenia niemałego wysiłku, a także cierpliwości oraz zrozumienia względem małego kota.
Na wstępie warto zaznaczyć, że proces kształtowania charakteru rozpoczyna się w momencie przebywania kociąt z matką. To od niej w dużym stopniu zależy przyszłe zachowanie zwierzęcia. Młode uczą się kociego języka oraz „dobrych manier" poprzez zabawę z rodzeństwem i obserwację dorosłej kotki.
Zbyt szybkie odseparowanie młodych od kotki wielokrotnie stanowi źródło problemów behawioralnych. Dlatego tak ważne jest, aby nie odebrać przedwcześnie kociaka z rodzinnego gniazda.
Obecnie uważa się, że maluchy powinny przebywać ze swoją matką przynajmniej do dwunastego tygodnia życia.
Wychowanie kota – podstawowe zasady
O czym dobrze pamiętać, wychowując kota?
-
Im wcześniej, tym lepiej: szkolenie najlepiej zacząć, kiedy mruczek jest jeszcze młody — koci umysł najłatwiej chłonie wiedzę do szesnastego tygodnia życia. Starszego pupila również można (i warto) wychować, ale proces nauki u zwierząt dojrzałych przebiega w zdecydowanie wolniejszym tempie niż u małego kotka.
-
Zrozumienie i konsekwencja to klucz do wychowania kota: kochający właściciel powinien wykazać się sporymi pokładami cierpliwości oraz wytrwałości. Systematyczność odgrywa niesamowicie ważną rolę w szkoleniu zwierzaka — mruczki najszybciej uczą się przez powtarzalność.
-
Wykorzystuj metody pozytywnego wzmocnienia: stosuj bodźce, które będą motywowały czworonoga do wykonywania pożądanej czynności. Rodzaj nagrody dobierz indywidualnie do preferencji swoich i zwierzęcia — możesz skorzystać z przekąsek, pochwały werbalnej, chwili wspólnej zabawy lub zwyczajnie pogłaskać pupila (oczywiście pod warunkiem, że kociak to lubi). Dzięki nim kot nauczy się kojarzyć dane zachowanie z czymś przyjemnym.
-
Zadbaj o potrzeby gatunkowe zwierzęcia: należy do nich między innymi możliwość drapania, polowania (np. na zabawki), eksploracji, obecność bezpiecznego azylu. Dobrze wychowany kot nie powinien atakować właściciela, jednak jak najbardziej ma prawo do posiadania przestrzeni, w której może bezpiecznie realizować naturalne i instynktowne kocie zachowania.
Najpopularniejsze błędy — dowiedz się, czego nie robić!
-
Nie oduczaj mruczka zachowań instynktownych: drapanie i polowanie leżą w naturze każdego kota. Zadbaj o drapak, na którym pupil będzie miał możliwość drapania i ostrzenia pazurków — dzięki temu zmniejszysz szanse na zniszczenia w domu. Drapak warto postawić w miejscach, przy których zwierzak spędza dużo czasu. Aby zainteresować kota drapakiem, warto zainicjować zabawę w jego pobliżu. Jeżeli nie chcesz, by pupil polował na Twoje ręce, przekieruj jego uwagę na zabawki.
-
Nie przedłużaj treningu: jeżeli zauważasz, że twój pupil zaczyna być zmęczony, a Ty sfrustrowany — zróbcie przerwę i powróćcie do nauki za kilka godzin lub następnego dnia.
-
Unikaj bodźców awersyjnych wywołujących negatywne skojarzenia: koty są niezwykle wrażliwymi stworzeniami, a nieprzyjemne doświadczenia zapadają im głęboko w pamięć. Postaraj się nie zwracać do czworonożnego przyjaciela w gniewie, nigdy nie karć zwierzęcia, nie dawaj mu odczuć swojego zniecierpliwienia, gdyż może to zdemotywować pupila. Zamiast bodźców awersyjnych stosuj pozytywne metody szkoleniowe — pomocne w wychowaniu kota mogą być smakołyki i pochwały.
-
Nie zniechęcaj się: każde zwierzę jest inne — niektóre czworonogi potrzebują więcej czasu na opanowanie nowych umiejętności. Sukcesywnie zachęcaj kociaka do wspólnych aktywności oraz ćwiczeń.
Odkryj tajemnice sprawnego podawania tabletek kotu! - Jak podać kotu tabletkę? 6 skutecznych porad
Dowiesz sie jak:
- Jakie powinno być odpowiednie podejście przy podawaniu kocięciu tabletki?
- Jak można się przygotować do zadania trudnego jak podanie tabletki kotu?
- Dlaczego podawanie tabletki kotu może być trudne i co wpływa na tę trudność?
- Jakie są skuteczne sposoby na podanie tabletki kotu?
- O czym warto pamiętać podczas podawania tabletki kotu?
- Jakie są praktyczne wskazówki dotyczące podawania tabletki kotu?
Czy można wychować dorosłego mruczka?
Wychowanie małego kota z pewnością jest prostsze, jednak nad zachowaniem dojrzałego pupila jak najbardziej można pracować.
Wychowując dorosłego zwierzaka należy stosować te same metody, co w przypadku kociaka. Korzystaj z pozytywnych wzmocnień oraz wykaż się cierpliwością, systematycznością, a także konsekwencją.
Pamiętaj, że starsze czworonogi mogą mieć już wypracowane pewne nawyki, co może sprawiać, że wprowadzenie zmian będzie wymagać większego nakładu czasu. W przypadku, gdy mruczek prezentuje niepożądane zachowania, postaraj się zidentyfikować ich przyczynę, by następnie nad nią pracować.
Podsumowanie — jak prawidłowo wychować kota?
Szkolenie czworonoga jest procesem wymagającym zaangażowania i wytrwałości. Polega ono przede wszystkim na wyjaśnieniu zwierzęciu zasad funkcjonowania w ludzkim świecie, które odbywa się za pomocą wzmocnienia zachowań przez nas pożądanych, a także wskazaniu kotu niechcianego postępowania.
Mruczki to zwierzęta niezwykle bystre, ale także chodzące własnymi ścieżkami. Pomimo że ich wychowanie może stanowić dla właściciela nie lada wyzwanie, z determinacją i optymistycznym nastawieniem szansa na osiągnięcie pożądanych rezultatów jest większa. Powodzenia!
Bibliografia
- Trudi Atkinson, John Bradshaw "Practical Feline Behaviour: Understanding Cat Behaviour and Improving Welfare" 1st Edition ISBN-10: 9781780647838
- John Bradshaw, Sarah Ellis “The Trainable Cat: A Practical Guide to Making Life Happier for You and Your Cat” ISBN-10 : 046509371X
- American College of Veterinary Beha, Steve Dale (Introduction) “Decoding Your Cat: The Ultimate Experts Explain Common Cat Behaviors and Reveal How to Prevent or Change Unwanted Ones” ISBN-10 : 0358566045
Brak komentarzy
Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.