Źródło: 123rf.com
  • Kot
  • Mam kota
  • Życie z kotem

Co zrobić, gdy zaginął kot? Wyjaśniamy, gdzie należy szukać pomocy

Opublikowane: 09:57 Przeczytasz w: 6 min

Sytuacja, w której kot nie wraca do domu jest zwykle stresująca dla wszystkich domowników. Nawet w najbardziej bezpiecznym domu może zdarzyć się wpadka. Co robić, kiedy kot zaginął? Podpowiadamy!

Spis treści

    Wśród wielu kocich opiekunów ciągle jeszcze panuje przekonanie, że te zwierzęta mogą, a nawet powinny wychodzić z domu samopas. Niestety, kocie wędrówki bardzo często kończą się tragicznie. Co więcej, koty niewychodzące również mogą wymknąć się z domu. Niezależnie od okoliczności, jeżeli zwierzę długo nie wraca do domu, trzeba jak najszybciej podjąć konkretne kroki w celu jego znalezienia. Czas odgrywa tutaj ogromną rolę.

    Czy kot wychodzący zawsze wraca do domu?

    Niestety nie. W ostatnich latach coraz więcej mówi się o tym, że miejsce kota domowego jest w domu. Na zewnątrz zwierzęciu grozi wiele niebezpieczeństw — od wypadków komunikacyjnych po kradzieże i przemoc ze strony człowieka. Co gorsza, opiekunowie kotów wychodzących zazwyczaj nie wiedzą, kiedy nieobecność zwierzęcia wynika z jego dłuższego spaceru, a kiedy z faktu, że naprawdę stało się coś złego. Warto więc przemyśleć możliwość zabezpieczenia balkonu, okna, czy nawet ogrodu. W ten sposób zmniejszamy ryzyko tragedii, która może spotkać naszego zwierzaka.

    Jak znaleźć zaginionego kota? 5 najważniejszych kroków

    Niestety, koty niewychodzące również giną lub uciekają. Wystarczy chwila nieuwagi, aby mruczek znalazł się na klatce schodowej lub w ogrodzie i po prostu czmychnął do najbliższej dostępnej mu kryjówki. Warto pamiętać, że kot, który zaginął zazwyczaj jest przerażony i nie oddala się zbytnio od miejsca, z którego uciekł. Obszar poszukiwań jest więc relatywnie nieduży.

    Wyjątkiem są oczywiście koty wychodzące, które mogły zostać ukradzione lub po prostu oddalić się od swojego terytorium za ofiarą lub człowiekiem, któremu zaufały. W każdym przypadku należy działać według pięciu wymienionych poniżej zasad.

    1. Kot zaginął? Nie czekaj, działaj!

    Szansa na szczęśliwe znalezienie kota wzrasta w sytuacji, kiedy poszukiwania zaczynają się szybko. Kluczowe są pierwsze godziny po zaginięciu kota. Często naszym pierwszym odruchem jest wejście do mediów społecznościowych i napisanie ogłoszenia. Takie działanie zostaw jednak na później. Na samym początku wyjdź na dwór i z miejsca, z którego uciekł kot rozpocznij poszukiwania.

    Przede wszystkim zachowaj spokój. Zapytaj sąsiadów lub przechodzące osoby o to, czy widzieli kota. Mruczek zapewne ukrywa się w pobliżu, dlatego zastanów się, jaką kryjówkę mógł uznać za najbezpieczniejszą. Często są to:

    • przestrzenie pod samochodem,
    • gęste krzaki,
    • wyrwy w murach lub elewacjach,
    • klatki schodowe,
    • wszelkiego rodzaju tunele i dziury.

    Niezależnie od tego czy jest to rasowiec, czy kot ze schroniska, na obcym terytorium będzie unikał otwartych przestrzeni. Postaraj się spokojnym głodem wołać zwierzaka po imieniu. Sprawdzaj miejsca, w których mógł się schować.

    2. Zadzwoń do lokalnych schronisk

    Jeżeli nie możesz znaleźć kota wychodzącego lub masz podejrzenia, że twój kot uciekł i nie ma go w pobliżu swojego domu, koniecznie zadzwoń do schroniska. Zwierzęta złapane na konkretnym obszarze są często odwożone do miejskich lub gminnych placówek. Sprawdź w internecie, która z nich odpowiada, za twój obszar zamieszkania.

    Telefonując, dokładnie opisz swojego zwierzaka. Możesz również wysłać e-mailem zdjęcie kota. W ten sposób zwiększysz szansę na jego szybkie rozpoznanie. Nie zrażaj się i ponawiaj kontakt co kilka dni, a na początku nawet codziennie. Pamiętaj, że jeżeli kociak nie ma mikrochipa, schronisko nie będzie wiedziało, kto jest jego właścicielem i szybko trafi do adopcji.

    3. Mów o zaginięciu kota, gdzie tylko się da:

    To jest ten moment, kiedy trzeba wykorzystać całą moc mediów społecznościowych. Napisz dokładne ogłoszenie. Zawrzyj w nim zdjęcie oraz kluczowe informacje, takie jak:

    • data i miejsce zaginięcia,
    • wiek i umaszczenie kota,
    • płeć kota,
    • imię na jakie reaguje,
    • informacja o tym, czy jest kotem wychodzącym,
    • cechy charakterystyczne (np. czarny ogon czy ucięty po kastracji kawałek ucha).

    Publikując ogłoszenie nie ograniczaj się jedynie do swoich znajomych. Dodaj się go grup lokalnych i koniecznie proś o udostępnienia.

    Chociaż żyjemy w dobie rewolucji cyfrowej, zaginiony kot powinien skłonić cię do powrotu do mediów analogowych. Ogłoszenia i ulotki są nie do przecenienia w takiej sytuacji. Być może kociaka widział ktoś, kto akurat nie korzysta z internetu, lub nie bywa w mediach społecznościowych. Ogłoszenia rozwieś wokół domu, a także w sklepie zoologicznym czy gabinecie lekarza weterynarii. Wypytuj również lokalnych karmicieli. Zwierzak, który na co dzień nie poluje może szukać pożywienia tam, gdzie stołują okoliczne grupy kotów wolnożyjących.

    4. Wykorzystaj dostępne narzędzia

    W poszukiwaniu zaginionych kotów warto sięgać po narzędzia, takie jak klatka łapka. Jeżeli wiesz, gdzie mniej więcej kot przebywa lub znasz jego potencjalne kryjówki, śmiało z nich skorzystaj. Nie musisz kupować własnej — klatkę można wypożyczyć z lokalnego schroniska lub od działającej w okolicy organizacji ochrony zwierząt.

    Klatka łapka jest bezpiecznym narzędziem. W jej wnętrzu umieszcza się jedzenie lub ulubione smakołyki pupila. Kiedy kot znajdzie się w środku, uruchamia się mechanizm zamknięcia klatki. Jeżeli poszukiwania kota przedłużają się, istnieje szansa, że zwierzak jest mocno przestraszony. W tym stanie może nie chcieć podejść nawet do osoby, którą dobrze zna!

    5. Bądź cierpliwy i nie poddawaj się

    W sytuacji, kiedy zaginął kot trzeba działać szybko. W istocie wiele zwierzaków znajduje się w pierwszych godzinach po nieplanowanej eskapadzie. Jednak nawet jeśli twój zwierzak nie wraca do domu całymi dniami, nie rezygnuj z jego poszukiwań i nie trać nadziei. Przerażony zwierzak, który jest w szoku potrafi tygodniami opuszczać kryjówkę jedynie w nocy i to na krótkie chwile. Zdarzało się, że dobra wiadomość przychodziła nawet po kilku miesiącach!

    Jak zminimalizować ryzyko ucieczki kota?

    Wszyscy znamy przysłowie, które mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć! Zamiast szukać kota, lepiej zminimalizować ryzyko jego ucieczki. Jak to zrobić?

    • Upewnij się, że zwierzak ma mikrochip, który jest zarejestrowany w bazie danych.
    • Zabezpieczaj balkony i okna mocną siatką.
    • Uprzedzaj gości, aby wychodząc uważali na kota.
    • Kastruj! Nawet koty wychodzące po kastracji trzymają się bliżej domu.

    Po powrocie zwierzaka niezbędna będzie wizyta u lekarza weterynarii. Przebywając na dworze kociak mógł zjeść coś nieświeżego lub wdać się w bójkę z innym kotem. Pamiętaj także, aby wykonać testy na choroby zakaźne. Jest to szczególnie istotne, jeżeli twój pupil nie być wcześniej szczepiony przeciwko wirusowej białaczce kotów (FELV).

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci