Źródło: 123rf.com
  • Inne gatunki
  • Rybki akwariowe

Złota rybka — opis gatunku i wszystkie informacje

Opublikowane: 15:01 Przeczytasz w: 5 min

Złote rybki to popularne ryby ozdobne, stanowiące odmianę jednego z podgatunków karasia chińskiego (Carassius auratus auratus). Choć kojarzą się one głównie z popularną bajką o spełnianiu życzeń, żyją naprawdę i są dziełem człowieka. Skąd się więc wzięła złota rybka, czy jest łatwa w hodowli i jak prawidłowo o nią zadbać?

Spis treści

    Złota rybka — krzyżówka

    Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak wiele gatunków ryb jest dziełem człowieka. Doskonałym tego przykładem jest złota rybka wyhodowana z jednego z podgatunków karasia złocistego prawie tysiąc lat temu w Chinach.

    Warto wiedzieć, że u takich jak ona międzygatunkowych hybryd, w celu uzyskania oryginalnego wyglądu, często utrwalano cechy niepożądane i uniemożliwiające im funkcjonowanie. Odmiany takie jak pyzatka, niebowid, teleskop oraz lwia główka posiadają bowiem dziwaczne narośle i wyłupiaste oczy, które utrudniają im widzenie, przez co inne ryby podbierają im jedzenie. Ponadto duże balony czy narośle utrudniają im poruszanie, narażając je jednocześnie na urazy.

    Ile kosztuje złota rybka — cena

    Cena złotych rybek uzależniona jest od ich odmiany oraz wyglądu i może się ona wahać od ok. 20 do ponad 150 zł.

    Ile żyje złota rybka?

    Złote rybki żyją długo ok, 20 lat. Dojrzałość i najpiękniejszy wygląd osiągają w wieku 3 lat. Jednak z powodu wielu błędów popełnianych w opiece, żyją one często krócej i odchodzą w wieku 3-4 lat. Długość życia tej ryby zależy bowiem od jej prawidłowej pielęgnacji i warunków życia, jakie zostaną jej zapewnione.

    Jak wygląda złota rybka?

    Nazwą złota rybka określa się wiele odmian hodowlanych jednego z podgatunków karasia chińskiego, zwanego karasiem ozdobnym, a jego odmiana o długich płetwach nazywana jest welonem.

    Ciało tej ryby jest zwykle okrągłe, bocznie spłaszczone, ma do 20 cm długości, kształt zrównoważony i niezbyt długie płetwy. Wyróżnia się kolorem pomarańczowym lub pomarańczowo-białym. Znanych jest wiele odmian złotej rybki różniących się od siebie:

    • kształtem ciała,
    • długością
    • kształtem płetw,
    • ubarwieniem,
    • stopniem przezroczystości łusek.

    Źródło: 123rf.com

    Złota rybka — pochodzenie i występowanie

    Złota rybka jest efektem selekcji prowadzonej w krajach wschodu od ponad 1000 lat.
    Początkowo za jej przodka uważano karasia pospolitego, jednak przypuszczenie to obalono a obecnie prowadzone są badania w celu potwierdzenia, czy pochodzi ona od karasia srebrzystego.
    Złote rybki są niejako wytworem człowieka. Ich hodowla miała swoje początki za czasów chińskiej dynastii Tang w latach 618-907. Niegdyś były one tylko pożywieniem. Początki ich udomawiania datuje się na około 960 rok n.e. Wówczas zaczęto dokonywać selekcji, w celu wydobycia u nich pożądanych cech.

    Złote rybki — żywienie

    Żywienie złotej rybki nie jest skomplikowane. Są one wszystkożerne i mogą jeść stawonogi, pierścienice, niewielkie skorupiaki i pokarm roślinny. W sklepach zoologicznych znaleźć można wiele dedykowanych im karm.
    Kluczową kwestią w żywieniu tych rybek jest odpowiednia ilość serwowanego pokarmu, albowiem są one bardzo łakome, co powoduje u nich szybkie przybieranie na wadze oraz dolegliwości układu pokarmowego.

    Odmiany złotych rybek

    W obrębie gatunku określanego mianem złotej rybki istnieje ponad 300 odmian, które odróżnia kształt ciała, wygląd płetw, a także stopień przezroczystości łusek. Mogą one być metaliczne, opalizująco perłowe albo matowe. Istnieją również rybki o wydłużonym i spłaszczonym ciele oraz krótsze i bardziej okrągłe. Płetwy ich mogą być pojedyncze lub podwójne.
    Do najbardziej popularnych odmian złotych rybek należą:

    • welon – ryba o kolorze czerwieni i złota, której ciało jest okrągłe i krótkie, a płetwy wydłużone.
    • kometa – ma wydłużoną, białą płetwę ogonową. Może być metaliczna oraz matowa.
    • teleskop – ma budowę owalną i krótką oraz charakterystyczne, wyłupiaste oczy.
    • pyzatek – cechuje go krótkie, owalne ciało i brak płetwy grzbietowej. Ma odcień pomarańczowy z błyszczącą łuską.

    Inne znane odmiany złotej rybki to m.in.

    • niebowid,
    • nimfa,
    • kogutek,
    • perłołuska.

    Złota rybka w akwarium

    Złote rybki powinny być przede wszystkim trzymane w zbiornikach o odpowiedniej wielkości. Pojedyncza złota rybka potrzebuje akwarium o pojemności min. 55 l, a dla każdej kolejnej trzeba je powiększyć o 38 l. Istotny jest również dobór odpowiedniego filtru do akwarium.
    Woda w akwarium powinna utrzymywać temperaturę między 12 do 23°C.

    Złota rybka — podsumowanie

    Złote rybki pochodzą od karasia chińskiego i występują w wielu rodzajach różniących się kształtem kolorem i długością płetw. Specyficzne cechy niektórych odmian, uzyskane na skutek hodowli takie jak narośla i wyłupiaste oczy, są często przyczyną ich chorób.
    Hodowla złotych rybek nie jest łatwa, nie są to bowiem rybki akwariowe dla początkujących akwarystów jak skalary czy neonki. Trzymanie złotej rybki w malutkiej szklanej kuli najczęściej kończy się dla nich śmiercią, potrzebują one bowiem dużo ruchu, wody i tlenu. Aby zapewnić im dobre warunki do życia, potrzebne jest duże akwarium i odpowiednia karma podawana we właściwych ilościach.

    Bibliografia
    1. Mauro Mariani Ryby akwariowe Leksykon gatunków Urządzanie akwarium Świat książki 2005

    Oceń artykuł

    Ogólna ocena: 0,0 | liczba ocen: 0
    0/400

    Brak komentarzy

    Nikt jeszcze nie dodał komentarza do tego artykułu.

    Nasi eksperci